گوگل تگ منیجر

گوگل تگ منیجر

همه چیز در مورد گوگل تگ منیجر

با گذشت زمان به تکنولوژی‌ها و ابزارهایی دست پیدا می‌کنیم که در بهتر شدن زندگی و آسان‌تر انجام دادن کارها نقش بسزایی دارند. یکی از این ابزارهای پرکاربرد ابزار گوگل تگ منیجر است، که اگر در طراحی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها مورد استفاده قرار نگیرد، فعالیت آنها سخت‌تر خواهد شد و کارها با سرعت پایین‌تری انجام خواهند شد. بحث امروز سایت کد نگار بررسی همه‌ جانبه‌ی این موضوع است. با ما همراه باشید.

 

گوگل تگ منیجر چیست ؟

اگر برای پیشرفت کسب و کارتان سایت یا اپلیکیشنی را راه‌اندازی کرده‌اید و برای‌تان مهم است که کارهایتان با سرعت و دقت انجام شوند، اطلاعات جمع‌آوری شده‌ی درستی داشته باشید، تبلیغات‌تان هدفمندتر باشد یا بتوانید هر ابزاری که لازم دارید را بدون نوشتن کدها و تگ‌های زیاد به سایت یا اپلیکیشن خود اضافه کنید، گوگل تگ‌منیجر واسطه‌ای است که با آن می‌توانید همه‌ی این کارها را انجام دهید.

گوگل تگ منیجر چیست ؟

گوگل تگ منیجر در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت گوگل معرفی شد. بعد از آمدن این ابزار می‌توان گفت نگرانی‌های افراد در خصوص بسیاری از کارها فروکش کرد. با آمدن این ابزار دیگر نیازی نبود برای انجام هر کاری تگ مخصوصی را کد نویسی کرد. برای مثال می‌توان برای آمار گرفتن تعداد بازدیدهای سایت، آمار کلیک‌های یک دکمه در سایت، اتصال سرویس‌های تبلیغاتی به سایت، امکان وجود چت آنلاین و… بجای استفاده از چند تگ فقط از یک تگ مخصوص استفاده کرد.

 

قبل از تگ منیجر چه مشکلاتی وجود داشت ؟

قبل از استفاده از تگ منیجر برای انجام هر کاری باید از یک کد ویژه استفاده می‌شد. یعنی برای انجام هر کدام از کارها که در پاراگراف قبل اشاره شد باید یک اسکریپت‌نویسی جداگانه انجام می‌شد. اسکریپت همان تکه کدی از برنامه است که در داخل کدهای یک اپلیکیشن یا سایت قرار می‌گیرد تا کار خاصی را انجام دهد یا اطلاعاتی را منتقل کند؛ این تکه کد در واقع همان تگ "Tag" نامیده می‌شود.

استفاده کردن از این تگ‌ها کار چندان خوشایندی برای افراد نبود و حتی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده بود؛ زیرا همه توانایی ساخت و تغییر تگ‌ها را نداشتند، تعداد تگ‌ها بسیار زیاد شده بود زیرا روز به روز باید کارهای بیشتر و به روزتری در سایت انجام می‌شد، اسکریپت‌های نوشته شده دارای مشکلات امنیتی بودند، صفحات وب به‌دلیل استفاده از تگ‌های زیاد سنگین شده بودند و افراد نمی‌توانستند به آن دسترسی داشته باشند.

این مشکلات ادامه داشتند تا طراحی تگ منیحر توسط گوگل انجام شد. به وسیله‌ی این ابزار قدرتمند می‌توان همه‌ی کارها را به کمک یک تگ واسطه‌گر انجام داد و فعالیت‌شان را مدیریت کرد.

 

آموزش کار با google tag manager

کار کردن با گوگل تگ منیجر  در واقع به این صورت است که شما از تگ منیجر به عنوان یک واسطه‌گر استفاده می‌کنید؛ این ابزار شما را قادر می‌سازد با تگ‌ها و کدنویسی‌هایی کمتر فعالیت دلخواهتان را انجام دهید. نحوه‌ی کار کردن با این ابزار به صورت منطقی در تصویر زیر آمده است؛ در تصویر مشاهده می‌کنید که گوگل تگ‌منیجر چگونه نقش واسطه را انجام می‌دهد.

 

آموزش کار با google tag manager

 

برای کار کردن با تگ منیجر کافی است وارد سایت گوگل تگ‌منیجر شوید و دکمه‌ی Create Account را کلیک کنید. بعد از آن باید برای مخزن خود (Container) نامی انتخاب کنید و بعد از افزودن آدرس سایت روی Yes کلیک کرده و ضوابط و شرایط گوگل را بپذیرید.

اگر برای ios یا android تگ می‌سازید باید مشخص کنید که از Legacy SD یا Firebase SDK استفاده می‌کنید. می‌توان برای یک مخزن چندین اکانت ساخت اما به نظر گوگل بهتر است برای هر مخزن یک اکانت ساخته شود. در نهایت کدهایی را خواهید دید که می‌توانید در اپلیکیشن یا سایت خود قرار دهید.

 دسته‌ی اول کدهای جاوا اسکریپت و دسته‌ی دوم کدهای html iframe هستند. اگر توانایی استفاده از کدهای جاوا اسکریپت را نداشتید باید بعد از تگ‌های ابتدایی این تگ‌ها را جایگذاری کنید و در نهایت با زدن دکمه‌ی Publish از آن استفاده کنید.

 

ویژگی‌‌های خاص تگ منیجر

گوگل تگ منیجر ابزاری است که در بهبود فعالیت‌های شما نقش بسزایی خواهد داشت. این روزها تقریبا همه در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خود از تگ منیجر استفاده می‌کنند، اگر شخصی را می‌شناسید که از این ابزار استفاده نمی‌کند قطعا با تگ منیجر آشنا نشده است. در صورت برخورد با این افراد پیشنهاد میکنم این بخش از مطلب که مختص ویژگی‌های کاربردی تگ منیجر است را به اون نشان دهید.

 

سرعت فوق‌العاده

اگر روش کار کردن با این ابزار را یاد بگیرید به سرعت می‌توانید تگ‌های مورد نظرتان را راه‌اندازی کنید. با چند کلیک ساده می‌توانید مراحل تنظیمات و پیاده‌سازی تگ‌ها را در کمتر از چند دقیقه به راحتی انجام دهید.

 

داشتن یک زندگی دیجیتال راحت

آشنا نبودن با کدنویسی یکی از استرس‌هایی است که خیلی‌ها به آن دچار هستند. تگ منیجر و راحتی کار با آن استرسی برای افراد باقی نگذاشته است. شما به کمک یک ابزار ساده می‌توانید کارهای لازم را برای بهبود سایت و اپلیکیشن خود انجام دهید.

 

یکپارچگی تگ منیجر

یکپارچگی این ابزار به شما این اختیار را داده است که در لحظه بتوانید همه‌ی ترایگرها، متغیرها و تگ‌ها را مشاهده کنید و آنها را آنالیز و ویرایش کنید.

 

روبه راه بودن اوضاع سایت در همه‌ی موارد

خرابی تگ‌ها ممکن است فعالیت کل سایت را مختل کند؛ اما با آمدن تگ منیجر تگ‌های ناسالم اجازه‌ی فعالیت ندارند و سایت از این نظر کاملا روبه راه است.

 

هماهنگی تگ منیجر با تمامی سرویس‌های مورد نیاز

تگ منیجر این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که تگ ابزارهای کاربردی‌ای مانند گوگل ادز، گوگل آنالیتیکس، فایربیس و بسیاری از ابزارهای کاربردی دیگر را با یک تگ به اپلیکیشن یا سایت مورد نظرتان اضافه کنید.

 

هماهنگی تگ منیجر با تمامی سرویس‌های مورد نیاز

 

پویایی در گوگل تگ منیجر

تگ منیجر یک ابزار پویاست؛ یعنی اگر در سایت دکمه‌ای وجود داشته باشد و شما می‌خواهید بدانید چه تعدادی از کاربران روی آن کلیک کرده‌اند دیگر نیازی نیست به کد دکمه تگی را اضافه کنید، بلکه فقط باید به تگ منیجر یک تگ اضافه کنید و بگویید هر بار این دکمه به وسیله‌ی کاربران کلیک شد به گوگل آنالیتیکس اطلاع داده شود.

 

تاثیر گوگل تگ منیجر بر سئو

برای مثال شما وقتی برای رونق کسب و کارتان سایتی را راه اندازی می‌کنید نیاز دارید با کاربران، نوع نیازها، سلیقه‌‌ی اکثریت و… آشنا شوید. محتوای صفحه یا اپلیکیشن شما باید به گونه‌ای باشد که کاربران را به سمت خرید سوق دهد. تگ منیجر به شما کمک می‌کند سلیقه‌ی مشتری‌ها، نیازها و نوع کاربران و… آشنا شوید. این ابزار شما را قادر می‌سازد با نقاط قوت و ضعف سایت آشنا شوید و برای بهبود آن تلاش کنید.

 

کاربرد گوگل تگ منیجر

تگ منیجر واسطه‌ی قدرتمندی است که برای سرویس‌های زیادی قابل استفاده است و کاربردهای فراوانی دارد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای این ابزار را در لیست زیر مشاهده خواهید کرد.

 

  • داشتن امکان اتصال سرویس‌هایی که رفتار کاربران را رصد می‌کنند و آمار می‌دهند.
  • ثبت کردن تعداد کلیک‌های انجام شده بر دکمه‌ها
  • فعال کردن سرویس‌های نوتیفیکیشن، چت و…
  • دریافت میزان اسکرول صفحه به وسیله‌ی کاربر
  • رصد اطلاعات فرم‌ها
  • ثبت کردن اطلاعات
  • شناسایی کردن فناوری‌ها و افزونه‌هایی که کاربران استفاده می‌کنند.
  • ثبت خروج و بازگشت کاربران سایت
  • رصد کردن خطاهای اپلیکیشن

 

و در آخر

استفاده از گوگل تگ منیجر برای دریافت نتایج بهتر، این روزها از موارد پر اهمیتی است که صاحبان سایت‌ها و کسب و کارها معمولا آن‌را در برنامه‌هایشان قرار می‌دهند. سایت کد نگار در این مطلب به صورت جامع به بررسی این موضوع پرداخت؛ امیدواریم از آن نهایت استفاده را برده باشید.

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: