بک لینک چیست و چرا مهم است؟

Backlink

یکی از اولین چیزهایی که مشاورانِ سئو در سئو خارجی به آن تاکید می‌کنند. لینک سازی خارجی است و بک لینک مهم‌ترین بخشِ لینک سازی خارجی محسوب می‌شود. در واقع بک لینک کمک می‌کند تا کیفیتِ صفحه مورد نظری که به آن بک لینک شده است، افزایش پیدا کند. برای آشنایی با بک لینک باید بدانیم، انواع لینک‌ها چیستند. بک لینک چیست و قس علی هذه.

 

Backlink چیست؟

 

احتمالا شما هم به تصاویر یا متن‌های برخوردید که شکل متفاوتی دارند و باکلیک بر روی آن‌ها به صفحه دیگری منتقل می‌شوید. این همان بک لینک است. در واقع اینترنت پر است از این بک لینک‌ها. ربات‌های گوگل هم از طریق این لینک‌ها به صفحاتِ مختلف دست پیدا می‌کنند و در واقع تک تک صفحات وب سایت را بررسی می‌کنند. می‌توان با قاطعیت گفت که بک لینک مهمترین ابزار گوگل برای شناخت ارتباط موضوعی صفحات و البته میزان اعتبار و ارزش آن‌هاست. در واقع بک‌لینک‌های ارجاع داده شده به یک صفحه نشان می‌دهند که آن صفحه چقدر مهم است و چقدر احتمال دارد تا در صفحه SERP گوگل جایگاه بیشتری کسب کند. دو فاکتور مهم وجود دارد که با آن‌ها می‌فهمیم که چقدر بک لینک‌های یک صفحه یا همان لینک‌های ارجاع داده شده با آن اهمیت دارند:
1. تعداد لینک‌ها: یعنی یک صفحه چندتا بک لینک دارد.

2. کیفیت لینک‌ها: یعنی لینک‌هایی که به صفحه ما ارجاع دادهٍ اند خود چه ارزشی داشته اند؟ آیا آن لینک‌ها خودشان مهم بوده اند؟ برای فهم کیفیت لینک‌ها باید مفهوم عصاره بک لینک یا Link Juice را بفهمیم.

 

عصاره بک لینک یا Link Juice چیست؟

سایت‌ها و URLها مثل ظرف‌های آب میوه می‌مانند و به هم وصل اند. هر چقدر سایت بزرگتر باشد، و رتبه بهتری داشته باشد و به طور کلی با ارزش تر باشد، ظرف آب میوه آن بزرگتر است. حال اگر از این ظرف یک اتصال به صفحه مورد نظر شما انجام گیرد. قدرت و ارزش بیشتری به سایت شما وارد می‌شود. البته باید دقت داشت ظرفی که از  اتصالاتِ زیادی به سایت‌های دیگر برقرار شود، مثل ظرفی می‌ماند که چندین سوراخ دارد و طبیعتا عصاره و آب میوه اش از دست می‌رود. این بدان معناست که نباید بی‌خودی و به شکل زیاد به سایت‌های گوناگون لینک دهیم و صفحه‌ای که لینک زیادی به سایت‌های گوناگون داده باشد، طبیعتا بی‌ارزش یا کم ارزش است. باید توجه داشت که عصاره هم برای لینک‌های خارجی محاسبه می‌شود و هم برای لینک‌های داخلی. پس می‌توان نتیجه گرفت نباید از صفحات داخلی به  دیگر صفحات سایتمان به شکل افراطی لینک بدهیم. نکته دیگر آن است که لینک خروجی می‌تواند به سایت ما هم کمک کند؛ مثلا اگر درست به سایت‌های خارجی و سایت‌هایی که اعتبار بالا دارند لینک دهیم، اعتبار و عصاره آن سایت به ما نیز برخواهد گشت. شما می‌توانید برای صحتِ لینک سازی خارجی و داخلی وب سایتتان از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

 

لینک‌های نوفالو (Nofollow) چیستند؟

لینک نوفالو

 

لینک‌هایی هستند که ربات گوگل آن‌ها را دنبال نمی‌کند و طبیعتا عصاره بک لینک نیز منتقل نمی‌شود. کاربرد لینک‌های نوفالو برای زمانی است که می‌خواهیم مخاطب وارد لینکی شود، اما نمی‌خواهیم عصاره بک لینکی از سایتمان خارج و یا به سایتمان وارد شود. لینک‌های نوفالو برای حفظ اعتبارسایتمان کاربرد دارند. وقتی از سایت یا صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهیم، اطمینان نداریم، لینک‌های نوفالو بهترین جواب هستند.

 

تفاوت اصلی بین لینک سازی داخلی و خارجی چیست؟

 

همانطور که گفتیم لینک سازی داخلی به ایجاد لینک میان صفحات یک سایت و لینک سازی خارجی یعنی لینک از صفحه یک سایت به صفحه‌ای دیگر. تمرکزما در لینک سازی داخلی به محل قرارگیری لینک، متن لینک شده و تعداد لینک‌های صفحه است. اما در لینک سازی داخلی علاوه بر موارد بالا به اعتبار دامنه، SpamScore، ارتباط موضوعی صفحات و سایر صفحات لینک شده در آن صفحه توجه می‎کنیم.

 

خرید بک لینک، بک لینک خریدنی است؟

 

بعضی سایت‌ها هستند که به فروش بک لینک می‌پردازند. یعنی به ازای دریافت وجه، مقدار قابل توجهی لینک را به سمت صفحه مورد نظر شما لینک می‌کنند. درباره تاثیر و یا درستی خرید بک لینک نظرات متفاوتی وجود دارند. برخی می‌گویند خرید بک لینک به کل اشتباه است و جزء استراتژی کلاه سیاه‌هاست و برخی معتقد اند، خرید بک لینک کار اشتباهی نیست به شرطی که در خرید آن دقت کنیم. البته باید در نظر داشت، گوگل نظر نهایی خود را درباره بک لینک بدین شکل اعلام کرده است:

«خرید و فروش بک بک لینک به منظور گرفتن رتبه می‌تواند تاثیر نامطلوبی داشته باشد. این شامل خرید بک لینک، و یا پست‌هایی است که حاوی لینک هستند. از طرفی دریافت لینک به ازای دریافت کالا و خدمات هم اشتباه است.»

با این حال برخی می‌گویند، بک لینک درست مانند رپورتاژ آگهی، نه تنها اشتباه است، بلکه اگر درست رعایت شود می‌تواند مفید باشند. برای خرید بک لینک باید از سه اشتباه بپرهیزیم:

 1. خرید بک لینک ارزان
 2. خرید بک لینک انبوه
 3. خرید بک لینک رایگان

 

چگونه بک لینک بگیریم؟

 

ساختن بک لینک در سایت شما، نیازمند، تلاش و زمان است. ما در ادامه 7 راهی که به شما کمک می‌کند تا بک لینک با کیفیت برای وب سایت خود دست و پا کنید را نشان می‌دهیم:

 

 • در شبکه‌های اجتماعی خود سعی کنید، لینک‌هایتان را به پروفایل خود اضافه کنید.
 • پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی شما از قبل رتبه خوبی دریافت کرده را بهبود ببخشید و گسترش دهید.
 • سعی کنید پست‌هایی را طراحی کنید که به شکل لیست هستند (مثلا 10 روش گرفتن بک لینک!) یا پست‌هایی بگذارید که یک infographic را جلو می‌برند. یا پست‌هایی را ایجاد کنید که همراه با ویدیو اند. این فرمت‌ها معمولا بک لینک بیشتری می‌گیرند.
 • مطالبی بگذارید که شامل یک راهنمایی کامل اند. مثلا "راه‌های کاریابی در اتریش" و بعد هزاران کلمه نوشته و به شکل کامل مخاطب را رهنمایی کنید.
 • در پست‌های دیگران و در دیگر وب‌سایت‌ها، پست مهمان بنویسید.
 • با افراد تاثیرگذار در صنعت یا کسب و کار خود ارتباط بر قرار کنید و به آن‌ها بگویید نظرشان در باره مقاله‌ای که منتشر کردید چیست و چرا مقاله شما اهمیت خواهد داشت.
 • با تاثیرگذاران (Influencer)های صنعت خود مصاحبه کرده و برایشان لینک مصاحبه را بفرستید، قطعا آن‌ها لینک را در سایت و یا در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌سازند.

 

شما همچنین باید به Backlinkهای رقبای خود نگاه کنید و ببینید آن‌ها از چه طریقی بک لینک دریافت نموده اند. شما به این نیاز دارید تا شما هم مانند رقبای خود رتبه خوبی دریافت کنید. ابزارهایی مانند SEMrush به شما کمک خواهند کرد تا چنین امکانی را دریافت کنید.

 

چگونه بک لینک‌های خود را چک کنیم؟

 

ابزارهای گوناگونی برای بررسی بک لینک‌ها وجود دارند: سرچ کنسول، SEMRush و Ahref از جمله ابزارهای مهم این زمینه هستند.

حتما چشمتان به بک لینک‌هایتان باشد. راهنما وب مستر گوگل می‌گوید که لینک‌های خراب را از سایتتان بر دارید، اگر این کار را نکنید، آن وقت گوگل شما را جریمه می‌کند و در نتایج گوگل افت خواهید داشت. همچنین باید به سایت‌های مخربی که لینک شما را در صفحات خود گذاشتند بگویید که لینک شما را بردارند.

حال در اینجا باید به سه سوال پاسخ بدهیم:

 1. چگونه می‌توانم همه بک لینک‌های خود را پیدا کنم؟
 2. چگونه بفهم بک لینک‌ها خوب و مفید یا سمی و مضر اند؟
 3. چگونه با وب سایت‌هایی که سمی هستند و آدرس وب سایت من را در سایتشان گذاشتند ارتباط بر قرار کنم.

 

خوشبختانه، این کار با ابزارهای مناسب راحت است. شما می‌توانید از Google Search Console استفاده کنید تا به وب سایت شما کمک کند تا رشد کند. همچنین می‌توانید بک لینک‌های خود را نیز دریافت کنید. اما این زمان زیادی خواهد برد و کمی هم دست و پای شما را می بندد. اما ابزارهای سریع‌تر دیگری مانند SEMRush نیز وجود دارند که می‌توانند موثر باشند.

به طور کلی نباید فراموش کنیم که ما باید به تحلیل دقیق بک لینک‌های وب سایت خود بپردازیم تا نتایج مفیدتری بگیریم.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: