رنک برین (RankBrain)چیست؟

RankBrain

اسم رنک برین به گوشتان خورده است؟

الگوریتم رنک برین (RankBrain) یکی از اجزاء الگوریتم و هسته مرکزی گوگل است که کمک می‌کند تا بهترین نتیجه در نتایج گوگل نمایش داده شود. این الگوریتم از قابلیت یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی استفاده می‌کند. قبل از این الگوریتم گوگل از الگوریتم پایه‌ای استفاده می‌کرد تا نتایج سرچ را نشان دهد. اما در الگوریتم رنک برین، فقط عبارت جستجو شده ملاک نیست. بلکه گوگل از یک مدل چند وجهی تفسیری (interpretation model)  استفاده می‌کند که در آن علاوه بر عبارت جستجو شده، محل زندگی جستجوگر و ویژگی‌های شخصیتی او نیز ملاک اند. در واقع گوگل می‌خواهد با این الگوریتم نیت حقیقی جستجوگر را بفهمد و بر اساس آن به او نتایج جستجو را نشان دهد. گوگل با تشخیص درست این نیست، می‌تواند نتایج به مراتب دقیق‌تری را نشان دهد.

قابلیت یادگیری ماشین رنک برین چیزی است که آپدیت رنک برین گوگل در سال 2015 را از سایر به روز رسانی‌ها جدا می‌کند. همانطور که می‌دانید در الگوریتم‌های یادگیری ماشین، الگوریتم باید داده‌های زیادی را در اختیار داشته باشد تا بتواند دقیق‌تر کار کند و اصطلاحا "بیاموزد".  گوگل ابتدا داده‌های زیادی را از منابع مختلفی که دارد در اختیار الگوریتم قرار می‌دهد. در اینجا الگوریتم رنک برین بر اساس داده‌هایی که به دست آورده و نتایج آن‌ها در طول زمان یاد می‌گیرد که بهترین نتیجه برای یک جستجو از طرف یک کاربر خاص دقیقا چیست.


 

رنگ برین دقیقا چه کار می‌کند؟
 

موتور جستجوی گوگل به چیزی که کاربر در آن جستجو می‌کند پاسخ می‌دهد. ما به این کلمه یا عبارت جستجو شده Query می‌گوییم. برای مثال فرض کنید. کاربر سرچ کند: بهترین سریال خارجی 2020. یا عبارتی شبیه به این. گوگل بر اساس این عبارت بهترین صفحه سرچ شده را پیدا می‌کند و در SERP گوگل قرار می‌دهد.  در اینجا گوگل بر اساس یک سری معیار یا سیگنال به سایت‌ها امتیاز می‌دهد تا نمره‌شان مشخص شود.

 

سیگنال‌ها یا معیارهای ‌گوگل

 

 • همخوانی کلیدواژه‌ها (Keyword Matching): گوگل بررسی می‌کند ببیند عبارت سرچ شده با مقاله و محتوای تولید شده توسط یک وب سایت می‌خواند یا نه. با پیشرفت الگوریتم‌های گوگل این معیار کم کم دارند رنگ می‌بازد.
   
 • داشتن بک لینک‌ها و لینک‌های داخلی و خارجی متنوع (Link diversity): تنوع لینک‌ها و داشتن لینک‌هایی که محتوای شما را حمایت کنند مهم است. البته این فقط برای برخی از محتواها مانند محتوای پزشکی اهمیت دارد.
   
 • Anchor Text: داشته این مورد اهمیت دارد. البته این هم با توجه به Queryهای مختلف متفاوت است. مثلا برای عبارت "بهترین سریال خارجی 2020" اهمیت چندانی ندارد.    
   
 • Freshness یا تازگی: اینکه مطلب ما چقدر جدید است اهمیت دارد. مثلا به عبارت بالا توجه کنید: "بهترین سریال خارجی 2020" این به چه معناست؟ به این معنا که مقاله ما اگر در سال 2020 نوشته شود اهمیت دارد. و تازه بودن آن بسیار مهم است.
   
 • اعتبار دامنه: این معیار از دست نیافتنی‌ترین معیارها است. اعتبار دامنه به مرور زمان بدست می‌آید و ممکن است چندین سال طول بکشد تا اعتبار دامنه ما بالابرود.     
   
 • جذابیت و درگیرکنندگی مطلب (Engagement): این که مطلب ما چقدر بتواند محتوایی جذاب برای مخاطب داشته باشد و باعث شود که او مدت طولانی در سایت بماند از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال: در مورد "بهترین سریال خارجی 2020" اینکه فقط یک لیستی 10 تایی بیاوریم اصلا مناسب نیست. نوشتن جزئیات و حتی گذاشتن یک محتوای ویدیویی برای هر سریال رمز برنده شدن ماست.  
   
 • پرداختن به عناوین مشابه و مربوط: محتوای ما فقط نباید درباره بهترین سریال‌های 2020 توضیح دهد، بلکه باید درباره عناوین مشابه هم توضیح داشته باشد و باعث شود جذابیت متن بالاتر برود. همچنین لینک دادن به مطالب مرتبط هم به افزایش رتبه‌گیری‌ها کمک خواهد کرد.  
   
 • عمق محتوا: محتواهای لاغر و کم عمق به درد ما نمی‌خورند. محتوایی که با مدیاهای گوناگون موضوع را پوشش داده باشد، محتوای عمیق نامیده می‌شود.    پس برای رتبه گرفتن باید محتواهایی طولانی و عمیق تولید شود. 

 

رنک برین چگونه با سیگنال‌ها کار می‌کند؟

 

الگوریتم رنک برین به جستجوهای گذشته ما نگاه کرده و بر اساس آن‌ها به ما رتبه می‎دهد. چگونه؟ با وزن دهی با سیگنال‌های بالا. ضمن این که باید توجه داشت سیگنال‌های بالا تنها سیگنال‌ها و معیارهای موجود نیستند. الگوریتم رنک برین می‌بیند که رفتار شما با محتواها چیست و به چه چیزی برای شما مهم‌تر است. مثلا اگر شما دوست ندارید مطالب طولانی بخوانید، این الگوریتم عمق محتوا را کمتر‌ می‌کند و یا فقط برای شما در صفحه SERP گوگل یک محتوا می‌آورد. 

 

رنک برین روش‌های SEO ما را تغییر خواهد داد؟

بسته به میزان جدید و پیچیده بودن مهارت‌های SEO شما، الگوریتم RankBrain می‎تواند تاثیری کم و یا زیاد بر روی اقدامات SEO شما داشته باشد. با این حال 3 مفهوم حیاتی را باید در نظر گرفت:

 

یک: به نیاز کاربران توجه شود

قبل از الگوریتم رنک برین، بسیار معقول بود که بر اساس نشانه‌های سنتی دست به بهینه سازی وب سایتمان بزنیم (مانند تعدد لینک‌ها، افزایش عمق محتوا، همسان سازی کلیدواژه‌ها با سرچ کاربر و غیره.). در دوران پسا رنک برین، باید به محتوایی توجه کنیم که بیش از پیش در خدمت نیازهای کاربران باشد. برای مثال وقتی می‌خواهید درباره طوفانی ناگهانی تولید محتوا کنید، تازگی و سرعت مطلب بسیار مهم‌تر از تعداد لینک‌هایی است که به صفحه شما متصل می‌شود. برای موضوعی مانند تاریخچه موسیقی سنتی ایران، شما باید به عمق مطلبتان توجه کنید. همچنین شما باید بر روی عناوین مشابهی که دامنه شما را پوشش می‌دهد و اعتبار صفحه‌تان توجه داشته باشید. توجه داشته باشید الگوریتم یادگیری ماشین رنک برین سعی دارد تا همه درخواست‌ها و جستجوها را به بهترین نتیجه وصل کند و نیات کاربران را تشخیص دهد. پس شما هم باید همین کار را بکنید.

 

معمولا وب‌سایت‌های دیگری که در حوزه سئو کار می‌کنند، هزینه زیادی از شما می‌گیرند و از الگوریتم‌های سنتی پیروی می‌کنند. در کدنگار ما با کمترین هزینه، بهترین بهینه سازی را بر اساس الگوریتم رنک برین برای شما انجام می‌دهیم. پس از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

 

دو: برندتان را بر اساس نیاز مشتریان محبوب کنید.

هدف SEO این است که به برند شما را به عنوان منبعی قابل اعتماد بخشد. این اعتبار با موتورهای جستجو و کاربران بدست می‌آید، وقتی شما تجربه‌ای خارق العاده به آن‌ها بدهد. از فواید ساختن چنین اعتباری می‌تواند رتبه گیری به ازای همه کلید واژه‌هایی باشد که برای شما مهم است. حال سوال اینجاست که برند شما باید بر اساس چه چیزی ساخته شود؟ به روز رسانی سریع؟ مطالب عمیق؟ لینک‌های متعددی که دریافت می‌کند و یا درگیری بالای کاربر با وب سایت شما (High User Engagement)؟ جواب بسته به کسب و کار و یا وب سایت شما فرق دارد. بی‌شک تفاوت زیادی است میان یک وب سایت ورزشی و یک سایت آموزش زبان انگلیسی. در طول زمان وب سایت شما بر اساس در خواست‌ها و گونه‌های مختلف گفته شده رشد خواهد کرد. شما باید بفهمید که چگونه الگوریتم رنک برین بر اساس نیاز کاربرهای شما کار می‌کند و بر اساس آن عمل کنید و نیازهای خاص کاربرتان را تشخیص و بعد رفع کنید.

 

سه: یک کلید واژه برای یک Landing Page مرده است!

احتمالا اگر شما وب سایتی داشتید که برای فروش محصولات آشپزخانه بود، بر طبق متدهای قدیمی سئو، یک صفحه برای کفگیر، یک صفحه برای کفگیرها، یک صفحه برای کفگیر آشپزخانه و صفحه دیگری برای همزن برقی و حتی یک صفه برای کفگیر فلزی ایجاد می‌کردید! خب این روش دیگر جواب نمی‌دهد. در روش‌ها و متدهای نوین SEO ما همه عبارات را با هم ترکیب می‌کنیم. در این نوع سئو ما باید با زبان انسان و مدیایی که او دوست دارد با او سخن بگوییم. باید بدانیم کاربرمان دقیقا به دنبال چیست و همان را برای او بنویسیم. دیگر نباید بر اساس کلیدواژه‌ها وقت خود را تلف کنیم. این مطلب جدیدی برای بسیاری از سئوکاران نیست، اما ظهور رنک برین بیشتر بر این نکته تاکید می‌کند که دیگر یک کلید واژه مهم نیست، بلکه این مجموعه‌ای مفاهیم است که باید در یک محتوای جامع و فراگیر قرار بگیرد. دیگر لازم نیست برای هر کلید واژه‌ای صفحه‌ای جداگانه داشته باشیم. بلکه باید برای یک مفهوم صفحه‌ای جداگانه داشته باشیم.

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: