جوملا یا وردپرس مسئله این است | کدنگار

جوملا یا وردپرس

جوملا یا ورد پرس

 

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا یا (CMS)  یک تصمیم بسیار مهم است که می‌تواند اعتباری زیادی به سایت شما ببخشد. سیستم‌های زیادی وجود دارند که هر کدام نکات مثبت و منفی خود را دارند. طرفداران هر کدام هم سعی می‌کنند دیگران را متقاعد کنند تا به سیستمی که خود از آن استفاده می‌کنند، بپیوندند. به طور کلی اما گفته می‌شود که دو پلتفرم وجود دارد که از بقیه بهتر اند: وردپرس و جوملا.

هر دو این ابزارها به خاطر راحتی کاربری، امکانات گسترده و جامعه کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند، معروف اند. در حالی که ورد پرس و جوملا خوبی و بدی‌های خودشان را دارند، هر دو می‌توانند به عنوان ابزاری برای ساختن یک وب سایت مدرن و زیبا استفاده شوند. بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است: جوملا یا ورد پرس، کدام یک برای شما بهتر است و چرا؟

ما در این جا در 4 زمینه بسیار مهم این دو سیستم مدیریت محتوا را با یک دیگر مقایسه خواهیم کرد تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شما همچنین می‌توانید با مشاوران ما تماس رایگان برقرار کنید.
 

4 حوزه مهم در مقایسه میان جوملا و وردپرس

تفاوت اولیه میان جوملا و ورس پرس این بود که جوملا به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا برای وب سایت‌های پورتال (Portal-Like Websites) شروع به کار کرد، در حالی که ورد پرس به عنوان پلتفرمی برای وبلاگ مطرح بود. با این حال امروزه ما می‌دانیم با وردپرس و جوملا می‌توانیم هر سایتی را راه اندازی کنیم.

از لحاظ فنی ما می‌دانیم ورد پرس و جوملا به تنهایی نمی‌توانند کار ما را راه بیندازند و ما نیاز داریم تا یک دامنه بخریم و از یک سرور خوب استفاده کنیم. وقتی شما می‌خواهید یک وب سایت بسازید، مسئله اصلی این است که باید بدانید چقدر با نرم افزار وب خود راحت هستید، چقدر می‌توانید با فراغت با سرورها و مسائل فنی دست و پنجه نرم کنید. این بخشِ مهم کار ماست.

به طور کلی، جوملا بیشتر برای برنامه نویسانی مناسب است که زیاد از کد زدن نمی‌ترسند و می‌توانند با سرورها سر و کله بزنند. از سوی دیگر وردپرس برای تازه‌کارها طراحی شده و به سادگی می‌توان با آن کار کرد. شما با وردپرس طی یک سری مراحل ساده به سرور وصل خواهید شد. اما با جوملا این اتفاق نمی‌افتد و شما باید بسیاری از کارها و فرآیندهای نصب را خودتان انجام دهید و در واقع کارتان کمی سخت‌تر است. حال بیایید به شکلی دقیق در 4 حوزه جوملا و ورد پرس را بررسی کنیم.

 

  1. بهینه سازی موتور جستجو

اگر ما بخواهیم قابلیت‌های SEO این دو پلتفرم را مورد بررسی قرار دهیم، جوملا کمی بهتر عمل می‌کند چرا که برای کاربرانش این امکان را فراهم می‌کند تا برای مقالات جدید Meta Descriptions و Meta Keywords تعریف کنند. تصویر زیر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد:

 

سئو در جوملا بهتر جواب میدهد یا وردپرس؟  

 

گفته می‌شود، زمانی می‌توانیم به درستی قابلیت‌های سئو این دو پلتفرم را بررسی کنیم که به پلاگین‌ها و افزونه‌های موجودشان نگاه کنیم. ما در وردپرس پلاگین بسیار محبوب و قدرتمند یوئست (Yoast SEO) را داریم که ویژگی‌های زیادی را دارد و هر کسی می‌تواند در چند دقیقه به خوبی آن را یاد بگیرد.

یوئست امتیاز SEO وب سایت شما را در زمینه‌های مختلف بررسی می‌کند و با یک سیستم شبیه چراغ راهنمایی به سئو وب سایت شما امتیاز قرمز، زرد و یا سبز می‌دهد. همچنین این پلاگین به شما می‌گوید که چگونه در بخش‌های مختلف بهبود پیدا کنید.

جوملا هم از پلاگین بی بهره نیست. Easy Fronted SEO یا  EFSEOبهترین مشابه یوئست در جوملاست. این ابزار امکانات مشابه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد. با تمام امکاناتی که EFSEO به ما می‌دهد می‌توانیم بگوییم این ابزار به خوبی یوئست نیست و در این مقایسه وردپرس نمره بهتری می‌گیرد.

  1. امنیت

وقتی بحث امنیت مطرح می‌شود، می‌توانیم بگوییم امنیت مساوی است با  ضعیف‌ترین لینکِ یک سیستم. سوال اینجاست کدام یک از سیستم‌های یاد شده امن تر اند. یکی از دلایل محبوبیت ورد پرس پلاگین‌های مختلف آن است. در واقع وردپرس برای هرچیزی یک پلاگین دارد و همین محبوبش می کند. در حالی که این یک نکته مثبت است، در حوزه امنیت مثل خنجر از پشت عمل می‌کند. وقتی پلاگین‌های گوناگون داریم باید بدانیم راه‌های زیادی را به سمت وب سایتمان باز می‌کنیم و این غیر ممکن است تا بتوانیم برای هر پلاگینی امنیت مورد نیاز را ایجاد نماییم.

علاوه بر این وردپرس از ویژگی‌های پایه مانند SSL یا Secure Socket Layer برخوردار نیست. متاسفانه خیلی از مشکلات امنیتی وردپرس به خاطر پلاگین‌هایش است و از طرفی خیلی از ویژگی‌های پیشرفته‌ای که وردپرس می‌تواند در حوزه امنیت برخوردار شود نیز کاملا به پلاگین‌ها وابسته است.

در طرف دیگر، جوملا از قابلیت‌های SSL و  2FA استفاده می‌کند. علاوه بر این جوملا یک سری از افزونه‌های امنیتی را ارائه می‌کند. خب در اینجا می‌توانیم بگوییم جوملا در حوزه امنیت به مراتب بهتر از وردپرس است.

  1. قابلیت‌های شخصی سازی

ما تا به اینجا درباره قابلیت‌های مختلف مدیریت محتوای هر دو پلتفرم مطالب گوناگونی به شما گفتیم. هر دو این سیستم‌ها پلاگین‌های متنوعی دارند- گرچه می‌دانیم ورود پرس به خاطر تعداد زیاد پلاگین‌هایش به سادگی پیروز میدان است.

با این حال وقتی ما به بهترین پلاگین‌های هر دو پلتفرم نگاه می‌کنیم، می‌توانیم بگوییم وردپرس امکانات ویرایش موضوع محور بزرگ‌تری در اختیار ما قرار می‌دهد.

وقتی به بحث شخصی سازی استایل و سبک وب سایت شما می‌رسیم، تم‌های وردپرس در یک سو و تپملیت‌های جوملا در سمت دیگر هستند و درباره پلاگین‌ها هم می‌توان همین موضوع را گفت. در واقع تمپلیت‌های جوملا از تم‌های وردپرس قوی‌تر هستند، از سوی دیگر پلاگین‌ها و پشتیبانی وردپرس بهتر است. و در کل می‌توان با اختلافی اندک گفت که شما می‌توانید در وردپرس تجربه شخصی سازی بهتری داشته باشید.

در زمینه شخصی سازی بهتر است کار را به کاردان بسپارید. ما در کُدنگار با به روزترین متدها وب سایت شما را به روز خواهیم کرد و به شما مشاوره رایگان خواهیم داد.

  1. مدیریت محتوا

هم وردپرس و هم جوملا سیستم مدیریت محتوای پیچیده‌ای دارد و به کاربران اجازه می‌دهند تا هر وب سایتی را داشته باشید. گرچه وردپرس بیشتر به یک ابزار برای وبلاگ می‌ماند، شما می‌توانید با آن Landing Pageهای متنوعی را ایجاد کنید.

از سوی دیگر جوملا به خاطر پیچیدگی‌اش شهرت دارد، البته این را باید در نظر داشت که جوملا امکان مستندسازی بی‌نظیری هم دارید. سایتی که با جوملا ساخته می‌شود می‌تواند به هر چیز دیگری تبدیل شود، اما کار با جوملا برای افرادی که در حوزه توسعه وب تجربه ندارد، کاری پر پیچ  و خم است.

درست است که هر دو پلتفرم قابلیت‌های بیشماری دارند، اما می‌توان گفت کار با وردپرس کاربران را قادر می‌سازد تا به سادگی با ابزارهای گوناگونش کار کنند. هر کسی می‌تواند کار با ورد پرس را یاد بگیرد و به سادگی پست، صفحه و یا هر نوع صفحه دیگری را در چند دقیقه ایجاد کند، در حالی که کار با جوملا به این سادگی نیست.

با تمامی این اوصاف می‌توان گفت که وردپرس در مدیریت محتوا هم دست بالاتر را دارد.

 

نتیجه گیری

در بسیاری از زمینه‌ها جوملا از وردپرس منعطف‌تر عمل می‎کند. جوملا سیستم شخصی سازی شده منحصر به فردی را ارائه می‌کند که شما می‌توانید با آن هر چیزی که می‌خواهید بسازید و بدون این که به افزونه‌ها متکی باشید، شخصی‌سازی‌های گوناگونی را اجرایی کنید. اما بین جوملا و وردپرس فقط یک برنده وجود دارد و آن ورد پرس است.

ورد پرس جوملا را در سئو، شخصی سازی و مدیریت محتوا شکست می‌دهد. علاوه‌ بر این وردپرس بسیار ساده‌تر است و به خاطر این که افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند، جامعه‌ای از کاربران در آن وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آن‌ها کارتان را جلو ببرید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: