تاثیر اینترنت 5G بر بازاریابی دیجیتال| کدنگار

اینترنت 5g

اینترنت 5G چه تاثیری بر بازاریابی خواهد داشت
 

 

هر نسل از تکنولوژی‌های شبکه‌های موبایلی، موجب پیشرفت‌های شگرفی شد که 20 سال پیش فقط در تخیلمان بود. برای مسن‌ترها نسل اول موبایل‌ها معنای خاصی دارد. موبایل‌های
بزرگ، سنگین و گران قیمت که با وجود تمامی مشکلاتشان، باعث شدند تا ما تجربه‌ای داشته باشیم که قبل از آن هرگز نداشتیم.

با رسیدن به نسل 4ام تکنولوژی ارتباطات موبایل‌ها (که به آن LTE نیز گفته می‌شود)، ما شاهد ظهور اپلیکیشن‌های موبایلی، شبکه‌های، اجتماعی و تماس‌های صوتی و تصویری بوده‌ایم.

هر نسل از شبکه‌های بی‌سیم موجب افزایش سرعت شدند. هر نسلی، نسل گذشته را به زباله دان تاریخ فرستاد چون از نسل قبلی بهتر بود:

نسل اول یک شبکه آنالوگ بود.

نسل دوم ظهور اولین نسل از تکنولوژی‌های ارتباطی دیجیتال بود.

نسل سوم سرعت را به چیزی بین 200کیلوبیت بر ثانیه و چند مگابیت برثانیه رساند.

نسل چهارم باعث شد تا سرعت به صدها مگابیت بر ثانیه و حتی یک گیگابیت بر ثانیه برسد.

و حالا نسل دیگری در راه است.

قرار است نسل پنچم تحول عظیمی را ایجاد کند و بازی را تغییر دهد. بازاریاب‌ها و تحلیل‌گران مارکت‌ها باید از پیشرفت‌ها و امکاناتی که این نسل قرار است روی میز بگذارند آگاه باشند تا بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند. این امکانات از این قرار اند:

 

 سرعت بالاتر

 

با سرعت بالاتر می‌توانیم داده‌های بیشتری منتقل کنیم. اما نسل پنجم چقدر سریع خواهد بود؟ جواب حیرت انگیز است: بین 10بیت برثانیه یا 100برابر سریع‌تر از 4g. سرعت بیشتر این امکان را ایجاد می‌کند ک مردم بیشتری از سراسر دنیا آنلاین شوند. مردم بیشتر مساوی است با گسترش بازار دیجیتال.

همانگونه که سرعت بیشتر موجب افزایش دسترسی و حضور بیشتر مردم در بازار دیجیتال می‌گردد، بازاریابان نیز باید داده مشتریان خود را دسته بندی کنند تا تجربه شخصی سازی شده به آن‌ها بدهند. یعنی برای هر فردی بر حسب علاقه‌اش بازاریابی کنند. باید در نظر داشت مشتریان امروزی سطح مشخصی از شخصی سازی را انتظار دارند.

به دلیل این که 5g امکان اتصال و پردازش سریع‌تر داده‌ها را می‎دهد، ما می‌توانیم با افراد بیشتری ارتباط داشته باشیم و بیشتر آن‌ها را بشناسیم و این سرمایه عظیمی خواهد بود.

گرچه تا همینجا هم ویدیو بخش درحال رشد بازاریابی دیجیتال است، سرعت بالای 5g بازاریابی ویدیویی را به مرحله بعدی سوق خواهد دارد. روی کاغذ، با سرعت 5g شما می‌توانید یک ویدیو HD طولانی را در چند ثانیه دانلود کنید.

در حال حاضر، 60 درصد تماشای ویدیوها هنوز هم در بستر خانگی و ADSL صورت می‌گیرد. 5G باعث می‌شود که در همه جا بتوانیم ویدیو ببینیم.

سرعت بیشتر تاثیرات مختلفی بر روی بازاریابان خواهد گذاشت، اما باید بدانیم اولویت ما باید بر روی بازاریابی مبتنی بر ویدیو باشد. ما در کدنگار نیز خدمات بازاریابی ویدیویی خواهیم داشت، با ما تماس بگیرید.

 

تاخیر کمتر

 

ما از 5G انتظار داریم که به خاطر شبکه بدون سیم پیشرفته‌اش به ما سرعتی به مانند سرعت فیبر نوری بدهد و در هر نقطه‌ای بتوانیم با حداقل تاخیر در ارتباط با یک دیگر تماس حاصل کنیم.

این تکنولوژی ما را قادر می‌سازد تا با بازار به شکل آنی و فوری (Real Time Communication) ارتباط برقرار کنیم. تصور بر این است که می‌توانیم با کاربرانمان ویدیو زنده داشته باشیم بدون اینکه لگ زمانی تجربه کنیم. در ضمن حتما از Chatbotsها نیز در بازاریابی‌هایتان استفاده کنید.

یکی از فواید و البته بهتر است بگوییم تغییراتی که 5G  ایجاد خواهد کرد، کاهش شدید در استفاده از نرم افزارهای مسدود کننده تبلیغات یا (Ad Blockers) خواهد بود. 60 درصد مردم می‌ گویند از این نرم افزارها استفاده می‌کنند چرا که تبلیغات سرعت اینترنتشان را بسیار پایین می‌آورد. مردم احتمالا دیگر از این نرم افزارها استفاده نخواهند کرد چرا که لگی که تبلیغات ایجاد می‌کند و این نرم افزارها قرار است باعث کاستن این لگ شوند، توسط سرعت بالای 5G از بین خواهد رفت. این یعنی بازاریابان در آینده می‌توانند از تبلیغات بیشتری استفاده کنند.

از دیگر تحولات اینترنت 5G خودروهای، خودران، ربات‌های کارخانه‌ها و بازی‌های موبایلی چندنفره خواهد بود. ما به عنوان بازاریابان دیجیتال باید مراقب این اتفاقات باشیم.

 

اینترنت اشیاء یا IoT

 

نسل پنجم ارتباطات به عنوان یک کاتالیزور برای اینترنت اشیاء عمل خواهد کرد و در آینده ما بالاخره می‌توانیم از همه پتانسیل‌های اینترنت اشیاء استفاده کنیم. اینترنت اشیاء به ما اجازه خواهد داد تا به هرچیزی وصل شویم. واقعیت افزوده (AR or Augmented Reality) و واقعیت مجازی (VR or Virtual Reality) برای ما مهم خواهند بود و به ما این امکان را می‌دهند تا تجربه کاربرانمان را بهبود ببخشیم. با این دو مصرف کنندگان قادر خواهند بود تا بخرند، یاد بگیرند و به کشف دست بزنند.

خانه‌های هوشمند به ترموستات‌ها، چراغ‌ها، وسایل‌خانه، دوربین‌ها و سایر چیزهای امنیتی دست خواهند زد و همه این‌ها از طریق گوشی‌های هوشمند می‌توانند کنترل شوند.

تصور کنید در خودروی، خودران خود نشسته اید و با کنترل فر آشپزخانه خود، در حال پختن غذایی هستید که دستور عمل آن توسط کامپیوتر تهیه شده و مواد اولیه آن هم از راه دور خریداری شده است. این بی‌نظیر خواهد بود.

برای بازاریابان، اینترنت اشیاء وسیله‌ای است برای فهم نیازهای مشتریان به شکل آنلاین. اینترنت اشیاء ما را قادر می‌سازد که به سرعت به نیاز کاربرانمان پاسخ دهیم.  

 

تحلیل بر خط (Real-Time Analytics)

 

با سرعت بالای انتقال داده بین دستگاه‌ها، بازاریابان خواهند توانست تا به شکل برخط و آنی تحلیل کنند. این یعنی می‌توان به شکل برخط و اتوماتیک با استفاده از هوش مصنوعی کمپین‌های بازاریابی خود را بهبود ببخشیم.

یک مثال از این قابلیت این می‌تواند باشد که یک کاربر یک خرید آنلاین انجام می‌دهد و از آنجا به بعد، دیگر ما آنچیزی را که خریده به عنوان تبلیغ به او نشان نمی‌دهیم در عوض می‌توانیم به او تبلیغ لوازم جانبی مرتبط به خرید، لوازم مرتبط و البته به روز رسانی خریدش را به او نشان دهیم.

چه موقع همه این اتفاق‌ها خواهد اتفاد؟

تخمین‌های گوناگونی وجود دارد. بعضی احتمال می‌دهند که تا انتهای 2020 این اتفاق بیفتد. اما به طور کلی با توجه به سیری که نسل‌های مختلف اینترنت بخصوص نسل سوم و چهارم داشته، می‌توان متصور بود که تا سال 2021 و 2022 شاهد اینترنت 5G خواهیم بود.

 

چالش‌های 5G

 

در حالی که ما حس می‌کنیم نسل پنجم به زودی فرا می‌رسد، اما بدون چالش نیست. توسعه این فناوری و تطبیق شرایط موجود دو تا از بزرگ‌ترین موانع توسعه این فناوری هستند. وقتی شرکت AT&T شبکه‌های نسل پنجم را درخیابان‌های بخش جنوبی شهر باتون راج در لوئیزیانا وصل می‌کرد، آشوب عظیمی رخ داد. چرا که این شبکه با شبکه برق تداخل پیدا کرد و قطع برق گسترده‌ای در شهر رخ داد.

تجاوز به حریم شخصی و از بین رفتن زندگی خصوصی یکی از چالش‌های دیگر این فناوری است، چرا که این فناوری به شکلی بسیار دقیق‌تر به ما اجازه خواهد داد تا بفهمیم هر فردی دقیقا کجاست. همچنین 5G به ما اجازه می‌دهد تا حجم بالایی از داده‌ها را جمع آوری کنیم. در واقع روی کاغذ ما می‌توانیم بفهمیم هر فردی دقیقا کجاست. در اینجا به عنوان بازاریاب ما می‌توانیم تبلیغات مرتبط با مکانی که فرد در آن است به او نشان دهیم.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: