روانشناسی رنگ سبز در بازاریابی و طراحی سایت

روانشناسی رنگ سبز در طراحی سایت

 

روانشناسی رنگ‌ها: قسمت دوم رنگ سبز

ما سعی داریم در سلسله مقالاتی در وب سایت کدنگار به بررسی و همیت روانشناسی رنگ‌ها و کاربرد آن، در بازاریابی و طراحی سایت بپردازیم. این مقالات از سایت‌های گوناگونی مانند Canva و Impact گردآوری شدند.

رنگ‌ها بسیار قدرتمند اند، به باغچه خانه‌تان نگاه کنید. طبیعت را ببینید. چرا زیبا هستند؟ چون رنگارنگ اند. امروز به سراغ یکی از مهمترین رنگ‌ها در طبیعت خواهیم رفت: رنگ سبز. سبز رنگ مشخصی است و طیف‌های گوناگونی دارد. رنگ سبز داخل یک طالبی با رنگ سبز برگ یک گیاه فرق دارد. رنگ سبز می‌تواند احساسات زیادی را برانگیزد. بار دیگر به طبیعت فکر کنید و به انواع رنگ سبز در طبیعت که نوید زندگی جدید را می‌دهد. رنگ سبز حس‌ آدم‌های زیادی را بر می‌انگیزد، احساسی که همراه با تازگی، آرامش، طراوت و امنیت است.

کاربرد رنگ سبز در طراحی سایت و بازاریابی

رنگ سبز به مردم کمک می‌کند تا احساس آرامش کنند.  پزشکان از رنگ سبز در دفترشان استفاده می‌کنند و اتاق‌های عمل عمدتا به رنگ سبز است. رنگ سبز موجب نوعی احساس قاطعیت و ارامش در مغز می‌شود. اما رنگ سبز می‌تواند معنایی منفی داشته باشد. رنگ سبز می‌تواند نماد ماتریالیسم، حسادت و خساست باشد.

رنگ سبز ترکیب دو رنگ اصلی زرد (برای خواندن تاثیر رنگ زرد و روانشناسی آن در بازاریابی و طراحی سایت اینجا را کلیک کنید.) و آبی است. رنگ آبی احساس امنیت و اعتماد را در برندینگ ایجاد می‌کند و رنگ زرد نماد خوش‌بینی و جوانی است و معمولا برای جلب توجه استفاده می‍شود. رنگ آبی و زرد تا حدودی از حیث احساسی که در فرد ایجاد می‌کنند، متفاوت اند. سبز حاصل ترکیب‌های مختلف این دو رنگ است و طیف‌های مختلف رنگ سبز، احساسات مختلف را بر می‌انگیزند.

کاربرد رنگ سبز در طراحی سایت و بازاریابی

سبزهای کم رنگ بیشتر به سمت زردی می‌روند و احساس تازگی بیشتری دارند: به برگ‌های تازه بهاری نگاه کنید. طیف‌های تیره‌تر سبز بیشتر به ایستایی و رشد و کمال اشاره دارند. به برگ‌ها در فصل تابستان توجه کنید. رنگ سبز در طیف‌ها و تنوع‌های زیادی وجود دارد: رنگ سبز می‌تواند نماد حرکت و تائید باشد. به چراغ سبز راهنمایی رانندگی توجه کنید. رنگ سبز می‌تواند نماد محیط‌زیست دوستی نیز باشد.

 

استفاده از رنگ سبز در برندها

 

استارباکس

 

رنگ سبز در استارباکس

 

 

شرکت نفت انگلیس (British Petroleum (BP))

رنگ سبز ذر برند BP

استفاده از رنگ سبز برای Calls-to-Action

 

یکی از موارد بسیار پرکاربرد در استفاده از این رنگ، استفاده از رنگ سبز برای دکمه‌های CTA است. این دکمه‌ها به مخاطب می‌گویند که رویشان کلیک کنند. مانند دکمه Sign Up یا Start your Free Trial. نمونه ای از کاربرد رنگ سبز را در این قسمت‌ها می‌بیند:
 

استفاده از سبز برای CTA

 

call to action سبز

 

 

دکمه سبز رنگ

 

ملاحظات در استفاده از رنگ سبز

 

همان طور که می‌بینید، نمونه‌های زیادی از رنگ سبز در طراحی وجود دارد. اما در هنگام استفاده از این رنگ باید، باید به چند نکته توجه کنید.

یک: اگر از پس زمینه سبز استفاده می‌کنید، باید از رنگ‌هایی استفاده کنید که مخالف با رنگ سبز هستند.

دو: برخی طیف‌های نئونی رنگ سبز می‌توانند جلب توجه کنند و زیبا باشند، اما برخی از سبزهای فسفری آزار دهنده اند.

سه: استفاده از رنگ قرمز در کنار رنگ سبز می‌تواند افراد را یاد اعیادی مانند عید نوروز و عید کریسمس بیندازد.

قواعد استفاده از رنگ سبز در کنار سایر رنگ ها

 

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: