کاربرد فضاهای سفید در طراحی سایت چیست؟

فضاهای سفید | کدنگار

 

فضای سفید در طراحی سایت چیست؟

 

در زمانه‌ای که ما با اطلاعات زیادی احاطه شدیم، این بسیار مهم است که طراحان در انتخاب لایه‌های صفحات وب سایت‌ها، هشیار باشند. یادمان باشد هدف اصلی طراحی وب سایت، جلب توجه مخاطب است، چه این مخاطب درحال خرید یک کالا باشد، چه در حال خواندن یک مطلب باشد و چه در حال نگاه کردن به تیتر خواهی خبری. طراحی باید، خوانا، قابل فهم و دلپسند باشد.

باید توجه داشت که طراحی یک صفحه ساده به جای طراحی صفحه‌ای شلوغ و پلوغ، باعث می‌شود تا خوانندگان ما راحت‌تر به ما علاقه مند بشوند. اگر صفحه شما پر از عناصر، تصاویر، رنگ‌ها و اشکال مختلف باشد، باعث می‌شود تا سایتتان بیشتر شبیه یک بولتن تبلیغاتی شود و به مخاطب احساس نارضایتی و ناراحتی دست دهد.

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود تا مخاطب احساس خوبی نسبت به وب سایت ما داشته باشد، استفاده از فضاهای سفید (Whitespace) است. این فضاها به ما کمک می‌کند تا طراحی زیبا، ساده و هوشمندانه‌ای داشته باشیم. فضاای سفید در طراحی وب سایت‌های مدرن بسیار مهم اند چرا که به شما کمک می‌کنند تا عمل‌کرد و خوانایی وب سایتتان را افزایش دهید.

فلسفه استفاده از فضاهای سفید در وب سایت، در واقع سادگی و شعار "کم بیشتر است" می‎باشد. ما در این مقاله به بررسی فضاهای سفید خواهیم پرداخت.

 

فضای سفید چیست؟

به فضای سفید، فضای منفی و یا آن قسمتی از صفحه شما که هیچ المانی (اعم از عکس، تصویر و...) در آن وجود ندارد، گفته می‌شود. در طراحی وب سایت، به فضای میان تصاویر گرافیکی، ستون‌ها، تصاویر، متن، حاشیه‌ها و دیگر عناصر فضای سفید گفته می‌شود. در واقع فضای سفید، فضایی میانی است برای این که شما بتوانید بین دو عنصر فاصله بگذارید و آن‌ها را از یکدیگر تفکیک دهید. البته فضای سفید معنای دیگری نیز دارد. صفحه سفید به ما یاد آوری می‌کند که طراحی‌های ساده‌تر زیبا هستند و ما لازم نیست که لایه‌های طراحی خود را با متون و المان‌های گرافیکی پر کنیم تا یک پیام روشن و مستقیم را به مخاطب بدهیم.

گرچه ما به این قسمت فضای سفید می‌گوییم، اما این قسمت لزومی ندارد حتما سفید باشد. فضای خالی (The Blank Space) یا فضای سفید، می‌تواند هر رنگی داشته باشد، به شرطی که خالی از المان‌ها و عناصری مانند متن و تصویر باشد. فضای سفید موجب زیبایی و پیچیدگی هم می‌تواند باشد، چرا که راهی است برای تنظیم متون، عناصر و جلب توجه مخاطب به سمت عناصر خاص و مورد هدف.

یکی از مثال‌های بسیار مهم از کاربرد فضای سفید که همه ما با آن آشنا هستیم، صفحه اول گوگل است. صفحه اول گوگل باعث می‎شود توجه ما به یک چیز جلب شود و آن یک چیز، جستجو است.

استفاده از بک گراند سفید در گوگل

برای این که در طراحی‌هایمان از فضای سفید بیشتر استفاده کنیم و نتیجه بهتر بگیریم، باید ابتدا درباره همه جزئیات صفحه خود فکر کنیم. باید درباره حاشیه‌ها، هدر، فوتر، منوها و تصاویر، کپشن‌ها، فونت‌ها و سایر موارد فکر کنیم. ما باید با فکر کردن به این عناصر، فضای خالی بیشتری میان آن‌ها قرار دهیم. همیشه باید به یاد داشته باشیم ما در طراحی سایت می‌خواهیم نتیجه‌ای زیبا و جذاب به مخاطب خود ارائه دهیم و تجربه کاربری را افزایش دهیم. یک تجربه خوب به معنای این است که ما باید بین عناصر مختلف در طراحی‌مان فاصله مناسب قرار دهیم و به چشمان مخاطب استراحت بدهیم و صفحه را با تصاویر مختلف شلوغ نکنیم.

 

چند نمونه مناسب برای فضای سفید

                                            

نمونه استفاده از رنگ سفید

 

رنگ سفید در سایت

 

فضای سفید

 

 

سفید در طراحی سایت

 

فضای سفید

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: