روانشناسی رنگ بنفش در بازاریابی و طراحی سایت

روانشناسی رنگ بنفش در بازاریابی و طراحی سایت| کدنگار


ما در سلسله مقالاتی به بررسی روانشناسی رنگ‌ها پرداخته‌ایم و این بار به سراغ رنگ بنفش رفته‌ایم، پس با ما همراه باشید.
 

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ‌ها در زندگی انسان ها بسیار تاثیر گذارند. وقتی رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنیم قلب و چشم انسان‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهیم. رنگ‌ها در تجارت نیز بسیار مهم هستند. به عنوان مثال: شما یک شرکت طراحی لوگو را در نظر بگیرید که در این شرکت با استفاده از رنگ‌ها و دستکاری آن‌ها  احساسات و چشمها را نوازش می دهند .

هر رنگی که ما در تجارت یا در کار های روزمره دیگر خود بکار میبریم روانشناسی مخصوص خود را دارند .

در اینجا چند سوال در رابطه با رنگ ها بوجود می آید و آن سوالات این است که:

آیا زمانی که ما رنگ آبی را می بینیم واقعا اعتماد و قدرت در ذهن ما تداعی می شود؟ یا تا به حال برایتان پیش آمده است که طراحی لوگو شرکت های قدرتمند را با این رنگ دیده باشید و آن را به قدرت و اعتماد شرکت ارتباط دهید ؟

در رابطه با رنگ سبز چطور؟ زمانی رنگ سبز را میبینید به آرامش می رسید؟

واقعیت این است که هر رنگ ْروانشناسی مخصوص خود را دارد و باید علم روانشناسی آن ها را داشته باشیم تا بدانیم از هر رنگ در کجا باید استفاده کرد.

ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با روانشناسی رنگ بنفش صحبت کنیم .

لطفا همراه ما باشید .

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش معمولا همراه تجملات ، قدرت ، خرد ، خلاقیت و جادو است .

رنگ بنفش را معمولا به عنوان متعادل کننده روانشناسی رنگ قرمز و آبی می دانند ولی این در حالی است که رنگ قرمز شدت و انرژی را به ارمغان می آورد و همچنین رنگ آبی که مظهر آرامش و ثبات است و ترکیب این دو رنگ در کنار هم رنگ بنفش را بوجود می آورند و روانشناسی رنگ می گوید: "این رنگ ها می توانند اثرات آرام بخش بر ذهن و اعصاب داشته باشند و همچنین می توانند باعث ایجاد خلاقیت شوند".

هر رنگی دارای معنا و مفهوم خاص خودش است . روانشناسی رنگ ها مشخص می کند که  ، بنفش روشن دارای انرژی زنانه تری است و بنفش تیره نشان دهنده غم و ناامیدی است. در مارک تجاری از این رنگ به عنوان رنگ های اصلی استفاده نمی شود.

در کل می توان گفت که زنان از این رنگ بیشتر از مردان استفاده می کنند ممکن است دلیل آن این باشد که این رنگ در برخی از دلایل قدرتمند زنان استفاده شده است.

روانشناسی رنگ چیز جدیدی نیست هر کجا ممکن است بین رنگ ها ارتباط برقرار شود ، روابط بین رنگ و احساسات قوی است.

رنگ بنفش اغلب بین آن دسته از رنگ هایی است که افراد یا به این رنگ علاقه دارند یا از این رنگ بیزارند .

روانشناسی رنگ در طراحی وب

رنگ ها بر نحوه تفکر ، احساس و رفتار انسان ها تأثیر می گذارند.

در طراحی وب سایت، رنگ ها نیز همین صورت تاثیر گذار هستند ، بنابراین به عنوان یک طراح وب ، بسیار مهم است چگونگی کار رنگ ها را بدانیم و همچین باید بدانیم چگونه از قدرت رنگ ها در طراحی وب استفاده کرد .

زمانی که شما قصد راه اندازی یک وب سایت را دارید باید بدانید که مخاطبان سایت شما را چه کسانی تشکیل می دهند. اگر بازدیدکنندگان سایت شما عمدتاً آقایان هستند بهتر است از ترکیب رنگ هایی که بیشتر آقایان از آن بکار می گیرند در طراحی خود استفاده کنید مثل : آبی ، سبز ، مشکی. روی استفاده از رنگ هایی که نمایانگر انواع مضامین مورد نظر با سایت شما باشد ، تمرکز کنید (مثل: اعتماد ، کیفیت بالا و فناوری پیشرفته)

ولی اگر مخاطب سایتتان خانم ها هستند بهتر است از رنگ هایی مانند آبی ، بنفش ، سبز در طراحی سایت خود استفاده کنید

تا به حال در رابطه با رنگ بنفش و روانشناسی رنگ بنفش صحبت کرده ایم . حال می خواهیم چند برند تجاری که از این رنگ استفاده کرده اند را نام ببریم و توضیحات مختصری درباره آنها ارائه دهیم:

Hallmark

هالمارک برای طراحی خود نیز از رنگ بنفش استفاده کرده است رنگ بنفش تاج سلطنتی خود را به نمایش می گذارد .

رنگ بنفش همانطور که قبلا گفتیم  مفهوم زنانه و پیوندهای مستقیم با کانال های زندگی زنان و هالمارک دارد

 

 

استفاده از بنفش در هالمارک

 

Yahoo!

 

Yahoo  در رابطه با لوگوی خود در سال 2013 چنین گفت : " در غریب بودن لوگو شکی نیست ولی در عین حال پیچیده نیز هست " این لوگو مدرن ، تازه ،هدفمند ، غریب و همچنین خلاقانه است . Yahoo نیز برای لوگوی خود رنگ بنفش را انتخاب کرده است که قدرت  و غرور را به همراه خود دارد .

 

 

استفاده از بنفش در یاهو

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: