2+2، چهار نوع لینک در فضای وب

2+2، چهار نوع لینک در فضای وب

4 نوع لینک مهم؛ لینک اسپانسر شده و لینک محتوای تولید کاربران چیستند؟

 

در طراحی و لینک سازی، لینک‌ها ها دو نوع اند، فالو (follow) یا نوفالو (nofollow). این جمله تا تقریبا یک سال پیش از نوشته شدن این مقاله درست بود. اما حالا دیگر لینک‌ها دو نوع نیستند و گوگل در اواخر شهریور 98 اعلام کرد که دو نوع لینک دیگر نیز وجود دارد. این دو نوع لینک از این قراراند:

 

یک: اسپانسر لینک یا لینک اسپانسر شده (  Sponsored link)

دو: لینک محتوای تولید کاربران UGC

 

گوگل با معرفی این دو لینک می‌خواهد تغییراتی اساسی در آینده وب ایجاد ایجاد کند. ما در این مقاله به بررسی 4 لینک فوق می‌پردازیم و سپس دو لینک جدید معرفی شده گوگل را به شکلی دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

 

لینک فالو و نوفالو چیستند؟

 

اولین لینکی که وجود داشت لینک فالو بود که فرمت آن به شکل زیر بود:

<a href=”http://www.codnegar.com”>کدنگار</a>
 

این لینک در واقع عادی‌ترین لینک است. اما شیوه برخورد کاربران و کارشناسان سئو و استفاده از روش‌های غیرقانونی و نامتعارف برای کسب جایگاه‌ بالاتر در صفحه سرچ گوگل باعث شد تا گوگل تصمیمی جدی بگیرد. در آن دوران تمرکز به جای کیفیت بر روی مطالب به کمیت بود و افراد برای لینک سازی دست به هر کار می‌زدند؛ مثل لینک گذاری‌های غیرعادی در قسمت نظرات وبلاگ‌ها. در آن دوران سایت‌ها پر از کامنت‌های اسپم شده بودند و گوگل به دنبال راه حل بود. در اینجا لینک‌های نوفالو معرفی شدند. و از این به بعد کاربرها می‌توانستند با دادن صفت نوفالو به یک لینک به ربات‌های گوگل سیگنال دهند که نمی‌خواهند لینک مورد نظر آن‌ها توسط گوگل در ارزیابی کلی لینک‌های ورودی به سایت لحاظ شود.

 


برای آشنایی بیشتر با انواع بک لینک گیری و لینک‌گیری خارجی می‌توانید مقاله بک لینک چیست را بخوانید.


 

در اوایل عرضه مفهوم نوفالو، این نوع از لینک‌ها بیشتر در مکان‌هایی به کار می‌رفت که کاربران قصد داشتند کامنت بگذارند و به طور کلی در لینک‌هایی به کار می‌رفت که کاربران در آنجا اجازه فعالیت آزاد داشتند. گوگل در ادامه از دارندگان وب‌سایت‌ها در خواست کرد تا از قابلیت جدید نوفالو برای لینک‌های تبلیغاتی و قسمت‌هایی از سایت که توسط کاربران وارد نمی‌شود نیز استفاده کنند.

در همین زمان گوگل با استفاده از الگوریتم پنگوئن، سایت‌هایی را که به طور غیر طبیعی لینک سازی کرده بودند را جریمه می‌کرد.

 

 

چگونه لینک فالو از نوفالو تفکیک می‌شود؟

 

هر لینک به صورت پیش فرض به شکل فالو یا دوفالو است، مگر آن که در کد HTML آن از ویژگی Nofollow استفاده شده باشد. لینک نوفالو موجب می‌شود ربات گوگل به صفحه لینک شده وارد نشود و عملا ارزش و اعتبار خاصی برای آن در عبارت لینک شده در نظر نگیرد.

 

لینک اسپانسر شده sponsored link

مفهوم لینک اسپانسرشده از دهه نود میلادی تا به امروز وجود داشته است. اما استفاده از این مفهوم به عنوان یک tag مجزا، پدیده جدیدی است. در واقع گوگل توصیه می‌کند که لینک‌هایی که از طریق تبلیغات یا رپورتاژ آگهی به سمت سایت شما روانه می‌شود و یا بالعکس از اکنون با تگ جداگانه‌ای به کار رود. در واقع این لینک‌ها، لینک‌هایی هستند که وقتی آن‌ها را در یک سایتی قرار می‌دهید، آن سایت در ازای آن از شما پول دریافت می‌کند. گوگل البته هنوز از این که قرار است این نوع لینک چه تاثیری بر روی ارزش و اعتبار دامنه و یا سئو وب سایت‌ها داشته باشد، سخنی نگفته است، اما احتمالا در آینده بیشتر مشخص‌ خواهد شد که اسپاپسر لینک چه تاثیری بر روی سئو خواهد داشت.

 

لینک محتوای تولید شده توسط کاربر یا User generated contend link

مفهوم UGC نیز مانند مفهوم لینک اسپانسرشده وجود داشته است. تولید محتوا توسط کاربر غیر از آن که یک مفهوم نرم افزاری باشد، یک مفهوم کسب و کاری نیز هست. در واقع در سیستم مدیریت محتوا یا CMS یکی از روش‌های تولید محتوا محسوب می‌شود و تقریبا همه وب‌سایت‌هایی که شبکه اجتماعی محسوب می‌شوند و تمامی فروم‌های اینترنتی از این روش استفاده می‌کنند. حال گوگل اعلام کرده است که لینک‌هایی که توسط کاربر در این صفحات به اشتراک گذاشته می‌شوند باید تگ گذاری شوند و به UGC link تبدیل گردند.

 


برای آشنایی بیشتر با CMS یا سیستم مدیریت محتوا این مقاله را بخوانید.


 

چرا باید به توصیه گوگل توجه کنیم؟

گوگل برای اعلام لینک نوفالو انگیزه‌ای قوی داشت و لینک نوفالو در کنار الگوریتم پنگوئن بسیار به بهبود فضای جهانی وب کمک کرد. اما نیت خوانی اخیر گوگل کمی عجیب است. شاید حالا گوگل می‌خواهد اثر رپورتاژ آگهی و لینک‌گیری‌های غیر طبیعی را بسیار کمرنگ کند و خط بطلانی بر روش‌های سئو خاکستری بکشد. باید دانست در آینده نزدیک آنچه که حرف اول را در سئو و بازاریابی دیجیتال می‌زند، ارائه خدمات بهتر و محتوای باکیفیت‌تر است، پس باید ضمن ایجاد چنین فضایی در کسب و کار خود، سعی کنیم تا از اثرات منفی‌ای که ممکن است عدم رعایت چنین تگ‌هایی بر وب سایت‌ما می‌گذارد در امان باشیم.

 

شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره رایگان درباره لینک سازی داخلی و خارجی وب‌سایتتان از تیم کدنگار مشاوره رایگان بگیرید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: