نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل چیست؟

 

به زبان ساده نرخ تبدیل، تعداد افرادی است که در سایت ما اقدام مورد نظر ما را انجام داده‌اند تقسیم بر تعداد افرادی که وارد سایت ما شده اند. که به دسته اول conversionها و به دسته دوم visitorها می‌گوییم. بگذارید با یک مثال قضیه را روشن‌تر کنیم. برای مثال، اگر در یک وب‌سایت فروشگاهی 200 نفر وارد سایت شوند (تعداد بازدیدکنندگان یا visitorها) و 50 خرید انجام گیرد؛ نرخ تبدیل ما برابر خواهد بود با 50 تقسیم بر 200 یا 25%.

نرخ تبدیل را می‌توان بر اساس هر معیار یا اقدامی که بنظر شما مهم است، اندازه گرفت. برای مثال فرض کنید یک landing page تعریف کردید و می‌خواهید ببینید چند نفر از افرادی که وارد سایت شما می‌شوند، از طریق صفحه اصلی شما وارد landing page مورد نظر خواهند شد. در اینجا نرخ تبدیل برابر است با تعداد افرادی که وارد صفحه اصلی می‌شوند، تقسیم بر افرادی که از LP شما بازدید می‌کنند. سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها دارای اهداف تبدیلی گوناگونی اند که هر کدام از این اهداف نرخ تبدیل خاص خودش را دارد.

 

چرا نرخ تبدیل شما مهم است؟

اندازه گیری نرخ‌های تبدیل به شما اجازه می‌دهد تا عملکرد صفحات وب سایت و اپلیکیشن خود را اندازه بگیرید. اگر بفهمید چند درصد از کاربران شما باعث می‌شوند تا به اهدافتان برسید به شما کمک می‌کند تا موفقیت سایت یا اپلیکیشن خود را تخمین بزنید و جاهایی را که لازم است بهبود دهید، مشخص کنید.

علاوه بر این، بهبود نرخ تبدیل به شما کمک می‌کند تا با ترافیک مشابه، فروش بیشتری داشته باشید. اگر شما در ماه یک میلیون تومان خرج تبلیغات می‌کنید تا 500 بازدید کننده را به سایتتان بکشانید، اگر با این تعداد بازدیدکننده نرخ تبدیلتان را دو برابر کنید، در واقع دارید ارزش تبلیغاتتان را بیشتر می‌کنید. همچنین می‌توانید با بهبود نرخ تبدیل مخارج تبلیغات خود را کم کنید و این صرفه جویی در تبلیغات را در مکان‌های دیگر کسب و کارتان ثبت کنید.

 

چگونه نرخ تبدیل خود را بهبود ببخشید؟

فرآیند تعیین اهداف تبدیلی یا Conversion Goals، محاسبه نرخ تبدیل و بهبود سایت یا اپلیکیشن به منظور بهبود نرخ تبدیل به عنوان  فرآیند بهینه‌سازی نرخ تبدیل یا Conversion rate optimization (CRO) شناخته می‌شود. CRO با فرموله کردن فرضیه‌ها و دلایلی انجام می‌شود که به ما کمک می‌کند بفهمیم چرا بازدیدکنندگان ما تبدیل به خریداران یا اقدام کنندگانِ اقداماتی که می‌خواهیم، نمی‌شوند. در فرآیند بهینه سازی نرخ تبدیل ما باید به ایده‌هایی برسیم که به وسیله آن‌ها نرخ تبدیلمان را به روز کنیم. سپس با پیاده سازی این ایده ها به کمک آزمون‌هایی مانند آزمون A/B یا سعی و خطا بفهمیم که آیا ایده‌هایمان موجب بهبود وب سایت و نرخ‌های تبدیلمان گشته است یا نه.

با تشخیص مستمر اهداف تبدیلی جدید، بهبود نرخ‌های تبدیلی و ایده‌هایی که می‌توانیم به کمک آن‌ها نرخ تبدیلمان را بهبود ببخشیم، می‌توانیم به بهبود سایتمان امیدوار باشیم. اگر ایده‌ها و قابلیت‌های جدیدمان را مرتبا تست نماییم، می‌توانیم به شکل مداوم و پیوسته انتظار بهبود وب سایت یا اپلیکیشنمان را داشته باشیم.

 

بهینه سازی نرخ تبدیل در عمل

در اینجا به بررسی یک مثال واقعی از سایت ComScore می‌پردازیم. وب سایت ComScore متعلق به یک شرکت است که برای کس بو کارها داده‌های بازاریابی فراهم می‌کند. این شرکت در ابتدا برای محصولاتش نرخ تبدیل تعریف کرد. سپس، ضمن اندازه‌گیری نرخ تبدیل ایده‌های مختلفی را برای بهبود نرخ تبدیل صفحه فروش محصولاتش مطرح کرد.

فرضیه یا ایده‌ای که آن‌ها در این شرکت، برای بهبود نرخ تبدیلشان مطرح کرده بودند این بود که اگر بخش نظرات مشتریان (testimonials) را اضافه کنند، موجب می‌شود تا اعتماد بازدیدکنندگان بیشتر شود و نرخ تبدیل بالاتر رود. آن‌ها همچنین نسخه‌ای از صفحه‌شان را تست کردند که در آن، در بالای نظرات مشتریان، لوگوی شرکت آن‌ها (مشتریان ComScore شرکت‌های حقوقی هستند.) قرار داشت.

در خلال این تست، آن‌ها یافتند که صفحه‌ای که در آن از نظرات و لوگوی مشتریان استفاده شده بود، 69درصد بهتر از صفحه اولیه‌شان عملکرد نشان داد. این مثال روشن، نشان می‌دهد که چگونه یک شرکت می‌تواند نرخ تبدیلش را از طریق تست کردن و اندازه‌گیری اثرات اقدامات بهبود ببخشید.

 

از کدنگار کمک بگیرید

تست‌های مختلف و آزمون A/B نیازمند زمان و تحلیل‌های کارشناسان بازاریابی دیجیتال و طراحان وب سایت است. شما می‌توانید از خدمات شرکت کدنگار در حوزه بهینه سازی وب سایت خود استفاده کنید. برای مشاوره رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: