الگوریتم Freshness گوگل چیست؟

الگوریتم Freshness گوگل چیست؟

 

 

دوست پسر کیم کارداشیان کیست؟ رئیس جمهور زیمباوه چه کسی است؟ تعداد گل‌های لیونل مسی چندتاست؟ فیلم‌های جدید چیستند و کی به روی پرده می‌آیند؟ این‌ها سوالاتی است که تا قبل از ارائه الگوریم تازگی یا Freshness گوگل، پاسخشان را به سختی در گوگل پیدا می‌کردید. الگوریتم Freshness گوگل منجر به تغییرات عظیمی در رتبه‌گیری سایت‌های مختلف شد. این آپدیت از الگوریتم رتبه‌دهی گوگل بسیار قابل توجه است و ما در این مقاله به این الگوریتم خواهیم پرداخت.

الگوریتم Freshness یا نتایج تازه‌تر گوگل همانطور که از اسمش پیداست، الگوریتم قابل توجه‌ای بود. وقتی گوگل در 3 نوامبر 2011 این الگوریتم را معرفی‌کرد. تاثیر این الگوریتم باعث شد که 35 درصد از کل سرچ‌ها (و بین 6 الی 10 درصد نتایج سرچ‌ها) درچار تغییر شود. این الگورتم باعث شد که تا کاربران نتایج تازه‌تر و جدید تر را ببینند. این الگوریتم باعث شد تا مشاوره سئو هم دچار تغییرات گوناگونی گردد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

 

چرا الگوریتم Freshness بوجود آمد؟

در سال 2017 پیش‌بینی می‌شد که کل دیتاها و محتواهای تولید شده توسط انسان‌ها در این سال، بیش از تمامی محتواهای 5000هزارسال قبل از 2017 باشد. این میزان از محتوا و رشد در محتواها همچنان ادامه دارد و گوگل نیاز داشت تا محتواهای به روز، جدید و تازه را از محتواهای قدیمی و کهنه تفکیک کند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2017، بین 16 تا 20 درصد از محتوایی که در گوگل و دیگر موتورهای جستجو مورد سرچ قرار می‌گیرند، قبلا جستجو نشده‌اند. برای مثال 5 سال پیش کسی نام ریحانه پارسا، بازیگر سینما و تلویزیون، را جستجو نمی‌کرد. اما حالا این نام، اسمی پر جستجو محسوب می‌شود. یکی از اهداف این الگوریتم دادن اولویت و تاکید بیشتر بر روی تازگی و جدید بودن محتواهایی بود که به حوزه‌هایی مانند اخبار، رویدادها، سیاست، سلبریتی‌ها و ترندها مربوط می‌شوند. این محتواها بخصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که کاربران انتظار دارند که اطلاعات جدیدتری کسب نمایند. برای مثال وقتی کسی در زمان حادثه انفجار بیروت در سال 2020، جستجو می‌کرد انفجار بیروت دوست داشت اخبار مرتبط با این انفجار را در سال 2020 ببیند، نه اطلاعات مربوط به انفجار 1983 سفارت آمریکا در بیروت را.

 

چه کسب و کارها و افرادی از الگوریتم Freshness تاثیر می‌پذیرند؟

همانطور که گفته شد بین 6 الی 10 درصد عبارات جستجو شده در گوگل تحت تاثیر این الگوریتم اند. اما به طور کلی 35 درصد تمامی جستجوها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. یکی از تاثیرات شگفت انگیز این الگوریتم که برخلاف دیگر آپدیت‌های گوگل از الگوریتم‌هایش است این بود که این الگوریتم به وب سایت‌هایی که مرتبا به روز می‌گردند، بیش از وب سایت‌هایی که محتواهایی قدیمی و کهنه دارند، اهمیت می‌دهد. این الگوریتم گوگل بر روی سایت‌های خبری، سایت‌های تلویزیونی، پرتال‌های ویدیویی و سایت برندهای معروف مانند نایک تمرکز دارد. سایت‌هایی که به شکل مستمر محتوا تولید می‌کنند و کلیک خورشان بالاست.

به خاطر ویژگی خاص این آپدیت و تاثیر مثبت آن از همه لحاظ، رفتارهای گوناگونی از طرف کسب و کارهای مختلف صورت گرفت. برخی‌ها بر روی تولید محتواهای خاص تاکید کردند، برخی به سراغ تولید اخبار تازه، مرتبط و سری رفتند؛ برخی از برندهای بزرگ به طور عمده بر روی محتوا سرمایه گذاری کردند و برخورد اولیه در برابر این تغییر، در راستای تحلیل تغییرات احتمالی این الگوریتم بر روی رتبه‌دهی سایت کسب و کارهای گوناگون بود.

 

چگونه وب سایت خود را با الگوریتم Freshness تطبیق دهیم؟

الگوریتم تازگی، یکی از محبوب‌ترین آپدیت‌ها میان الگوریتم‌های گوگل است، چرا که این الگوریتم باعث شد، نتایج سرچ‌ها بسیار مطلوب‌تر از گذشته باشد و مردم بتوانند به راحتی به آن چیزی که سرچ کردند برسند. اگر وب سایت شما موضوعی را پوشش می‌دهد که دیگر تاریخ مصرفش گذشته؛ به زمان بستگی دارد؛ برای مدتی طولانی به روز نشده است و یا محتواهای دیگر از محتوای یاد شده پیشی گرفتند، شما باید به آن موضوع یا محتوا بیشتر توجه کنید. و آن را از لحاظ سئو داخلی و خارجی مورد به روز رسانی قرار دهید. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آپدیت Freshness که فقط مربوط به تازگی محتوا نیست، بلکه به تعداد محتواهای شبیه به محتوای شما که منتشر می‌شوند هم مربوط است. برای مثال تعداد محتواهایی که یک خبرگزاری در باره یک حادثه منتشر می‌کند و تعداد آپدیت‌ها و به روز رسانی‌های آن از مرتبط بودن، دقت و میزان درگیری کاربری آن محتوا (Content User engagement) مهم تر است.

 

راه حل‌های کاربردی برای در امان ماندن از الگوریتم Freshness

راه‌حل‌هایی که به ما کمک می‌کنند تا از Freshness در امان بمانیم و حتی به کمک آن بتوانیم رتبه‌مان را در گوگل بالاتر ببریم از این قرار اند:

 

1. به روزرسانی محتواهای موجود

به محتواهای گذشته‌تان نگاه کنید. سال به سال بگردید و محتواهایی را که بازدید، ترافیک و رتبه بهتری برای سایت شما به ارمغان آوردند، شناسایی کنید و آن‌ها را در اولویت بازسازی وب سایتتان قرار دهید. شما باید علاوه بر تغییر تاریخ پستتان، محتوای آن را هم تغییر دهید. باید محتواهای منقضی شده را حذف کنید. چارت‌ها، آمارها و تصاویر را به روز رسانی کنید و به محتواهایتان مطالب بیشتری اضافه کنید تا بتوانید در نتایج گوگل نتیجه بهتری بگیرید.

 

2. اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی

اگر سیگنال اشتراک گذاری محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی به گوش گوگل برسد و محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی مخاطب بیشتری کسب کند، حتما رتبه بهتری دریافت خواهید کرد. به هیچ عنوان Share شدن محتوایتان در شبکه‌های اجتماعی را نادیده نگیرید  و این را یک ارزش بدانید.

 

3. بسامد محتواهایتان را در نظر بگیرید

اگر وب سایت شما محتمل تغییرات می‌شود و یا اگر محتوای شما شامل رویدادها و اخبار گوناگون است. حتما باید درباره این که هر چند وقت یکبار محتوا تولید کنید، فکر کنید. مردم بیش از گذشته دنبال محتوا هستند و کاربران دوست دارند از رویدادها به محض اتفاق با خبر شوند. یک تغییر کوچک در بسامد محتوا می‌تواند بین کسی که در کسب کار سرآمد و کسی که در کسب و کار بسیار عقب مانده است، تفاوت ایجاد کند.

 

4. شیوه سازماندهی‌تر شده‌ای برای تولید محتوا در نظر بگیرید.

با تولید محتوا به شکل صوت، عکس، ویدیو، واقعیت مجازی و دیگر انواع محتواها به علاوه روش‌های مرسوم‌تر برای تولید محتوا مانند (بلاگ‌ها، اخبار، میکروسایت‌ها و...) لایه‌های گوناگونی از محتوای دیجیتال را برای مشتریان و بازدید کنندگان خود در نظر بگیرید. با افزودن این لایه‌ها می‌توانید به شکلی گسترده‌تر دیده شوید و در قسمت‌های کلیدی رتبه بگیرید. با این کار با انواع سرچ‌ها در ابعاد مختلف شما در دسترس خواهید بود و محتوایتان دیده خواهد شد.

چه آبدیت‌های شما اضافه کردن صفحاتِ جدید باشد چه عمیق کردن و جدید کردن محتوای  urlهای قبلی، این تغییرات تاثیر خود را بر روی الگوریتم Freshness خواهد گذاشت. پس به این تغییرات توجه لازم را داشته باشید.

 

 الگوریتم Freshness چقدر موفق بوده است؟

گرچه الگوریتم تازگی مانند دیگر الگوریتم‌ها مثل پنگوئن، پاندا، مرغ مگس خوار، اول موبایل (فرست موبایل) و رنک برین توجه را جلب نمی‌کند، اما این الگوریتم تضمین کننده موفقیت شما در آینده است.

اگر شما به وب سایت‌هایی توجه کنید که در آن‌ها محتواها زمان محور اند، موفق‌ترین آن‌ها وب سایت‌هایی هستند که محتواهای زیر را تولید می‌کنند:

  1. نتایج مسابقات
  2. آپدیت اخبار مربوط به مسابقات ورزشی
  3. آخرین نتایج
  4. تابلوی اعلانات پویا

این‌ها محتواهای پویا و متغییری هستند که بیشترین نتیجه را از الگوریتم سرچ گوگل می‌گیرند. و این تغییرات باعث بهبود تجربه کاربران گوگل گردیده است.

 

باورهای غلط و بدفهمی‌های رایج درباره الگوریتم Freshness

یکی از بدفهمی‌ها این است که این الگوریتم قرار است بر روی 35 درصد محتواهای ما تاثیر منفی بگذارد. خب این نگرش طبق چیزی که در بالا توضیح داده شد غلط است. همچنین این الگوریتم بیشتر تاثیرکاربردی و مثبت خواهد داشت، اگر که ما محتواهای قدیمی خود را بهبود ببخشیم، محتواهای ناپسند و زمخت خود را با محتواهای زیبا و جذاب عوض کنیم و رضایت کاربران را جذب کنیم، قطعا می‌توانیم از طریق همین الگوریتم، به نتایج مثبت‌تر برسیم.

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: