محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز

 

شما هم می‌خواهید محتوایی تولید کنید که برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها باعث شود تا مخاطب جذب کنید و ترافیک ارگانیک داشته باشید؟ این محتوا همان چیزی است که ما به آن می‌گوییم محتوای همیشه سبز. این محتوا چه ویژگی‌هایی دارد؟ یک، محتوای همیشه سبز وابسته به تِرندها نیست. همچنین محتوایی نیست که باید به زور کاربر را مجبور کنید تا آن را ببیند. همچنین محتوای سبز محتوایی نیست که باید زمان خیلی زیادی روی آن بگذارید تا نتیجه بگیرید. در این مقاله خواهید آموخت:

 1. محتوای همیشه سبز چیست؟
 2. چرا باید محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟
 3. و مهم تر از آن چگونه آن را تولید کنیم؟

 

محتوای سبز
 

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز محتوایی است که هیچ وقت قدیمی نمی‌شود. درست برعکس اخبار یا محتواهایی که وابسته به ترند هستند. محتواهای همیشه سبز تاثیرشان بالاست، عمیق اند و بسیار پایه‌ای اند و طول عمرشان 1 الی 2 سال برای هر صنعت است. برای مثال اگر شما در گوگل سرچ کنید: Facebook stat 2020 تا آمار مربوط به فیسبوک در سال 2020 را بیابید به نتیجه زیر می‌رسید:

محتوای وابسته به ترند و موقت

همانطور که می‌بینید وب سایت oberlo رنگ شماره 1 برای این کلیدواژه است. اما سوال اینجاست تا کی؟ آیا سال 2021 این آمار به درد می‌خورد؟ یحتمل نه! مگر این که کسی بخواهد آمار فیسبوک در سال 2020 را برای یک کار تحقیقاتی در سال 2021 بداند. حال به مثال دیگری بپردازیم. اگر سرچ کنید «بهترین ورزش برای بدن» به نتیجه زیر دست می‌یابید:

 

نمونه تاپیک هایی که می توان برای آن محتوای همیشه سبز نوشت

 

سایت عصر ایران برای این کلید واژه رتبه 1 را دارد. به تاریخ تولید محتوا نگاه کنید. 2017 یعنی حدود سه سال از مقاله تولید شده توسط سایت عصر ایران گذشته اما این محتوا همچنان در صدر قرار دارد. علت این است که مردم همیشه می‌خواهند درباره بهترین ورزش برای بدن بدانند و این محتوا همیشه تازه است. خب قبل از این که جلوتر برویم باید تفاوت بین عنوان همیشه سبز با محتوای همیشه سبز را برایتان توضیح دهیم.

 

عناوین همیشه سبز

محتوایی است که مردم همیشه به آن علاقه مند اند. مثل موارد زیر

* چگونه یک کسب و کار را راه اندازی کنیم؟

* چگونه بدنی جذاب داشته باشیم

* غذاهای غیر سالم

فرقی نمی‌کند که دنیا چگونه و چقدر تغییر کند. آدمیزاد همیشه علاقه‌مند است که بداند چگونه یک بیزینس را راه اندازی کند، چگونه بدنی سالم داشته باشد و غذاهای ناسالم چیستند.

 

محتوای همیشه سبز

از طرق دیگر محتوای همیشه سبز، محتوایی است که بر روی عناوین همیشه سبز تمرکز می‌کند بدون آن که قدیمی شود. برخی از مثال‌های محتوای همیشه سبز از این قرار اند:

 1. چگونه بدون سرمایه یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟
 2. 10 ورزش برای داشتن بدنی جذاب
 3. 20 غذایی که نباید هرگز بخورید

 

چرا محتواهای همیشه سبز برای هر کسب و کاری ضروری اند؟

اینترنت پر از از محتواهایی که کیفیت پایینی دارند و فاقد ارزش عملی اند. در این جا شرکت‌ها سعی می‌کنند تا محتواهای ارزان و بی‌کیفیت را تولید کنند. محتواهایی که استاندارد پایینی دارند و هنر و خلاقیتی در تولیدشان به کار نرفته است. یکی از مشخصه‌های این محتواها این است که ضروریات لازم در آن‌ها وجود ندارد و برای خوانندگان بی‌فایده هستند.

به جای این که شما هم در دام این اشتباه بیفتید و محتواهایی لاغر و بی‌کیفیت به خورد مخاطب بدهید و از نتایج این اقدام خود پشیمان شوید، باید بر روی محتواهای همیشه سبز سرمایه گذاری کنید تا به آن چه که لایق برندتان هست برسید.

همانطور که از نامش پیداست، محتوای همیشه سبز، بدون زمان و همیشه معتبر است. محتوای همیشه سبز، محتوایی با بالاترین سطح کیفیت است و معمولا نشان دهنده محتوایی معتبر و قوی است که برای کسب و کار شما اعتبار لازم را به ارمغان می‌آورد. همچنین محتوای همیشه سبز به محتوای شما مربوط است. هر بازیگری در هر صنعتی می‌تواند محتوایی بدون زمان و همیشه سبز تولید کند. در ادامه 3 فایده‌ای که محتوای همیشه سبز برای وبلاگ یا وب سایت شما به ارمغان می‌آورد، آورده شده است:

 1. محتوای همیشه سبز رنک خوبی در گوگل پیدا خواهد کرد

به طور طبیعی، بهینه سازی یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که در هنگام تولید یک محتوای مناسب باید درنظر بگیریم. باید بدانیم علاوه بر این که محتوای همیشه سبز دیر به دیر قدیمی می‌شود، محتوای همیشه سبز در گوگل نیز رتبه خوبی کسب خواهد کرد. آن هم به مدتی طولانی. برای اینکه از این پتانسیل به بهترین شکل استفاده کنید، فقط باید مطمئن شوید که کلید واژه‌های مهم را در نظر گرفتید. همچنین باید مطمئن شوید که محتوای شما برای کلیدواژه هدف شما، تنظیم شده است.

 

رنک بالای محتوای همیشه سبز در گوگل

 1. همیشه در معرض دید هستید بدون این که تاریخ مصرف محتوای شما بگذرد.

برخی از انواع محتواها که درباره موضوع خاصی هستند. مثلا، ویندوز 10 را در نظر بگیرید. محتواهایی مانند چگونه ویندوز نصب کنیم؟ یا چگونه در ویندوز 10 دوربین لب تاب خود را فعال کنیم همیشه سبز خواهند ماند.

 1. همیشه شانس کسب مشتری و مخاطب خواهید داشت

محتوای همیشه سبز همیشه برای شما مشتری و مخاطب جذب خواهد کرد. لینک‌ها و مخاطبان زیادی هر روزه به سمت محتواهای با کیفیت سرازیر خواهد شد و تا ماه‌ها و سال‌ها به وب سایت شما سود خواهند رساند. محتوای همیشه سبز به شما کمک خواهد کرد که همیشه فعال ظاهر شوید و همیشه به صنعتی که در آن کار می‌کند، بچسبید!

 

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

خب تا اینجای کار به شما گفتیم که چرا محتوای همیشه سبز شگفت انگیز است. مرحله بعدی تولید محتوای سبز و چگونگی تولید آن است. در اینجا 4 نکته را به شما خواهیم آموخت:

 

1. به منظور یافتن عناوین همیشه سبز، تحقیق کلمات کلیدی را کلید بزنید

تحقیق کلمات کلیدی یا (Keyword Research) کلیدی‌ترین کار ممکن است. بخصوص زمانی که بحث محتوایی مطرح است که قرار است طولانی باشد و برای مدتی طولانی سبز بماند. برای پیدا کردن کلیدی می‌توانید از ابزارهایی مانند SEMrush یا KWfinder استفاده کنید. البته تحقیق کلمات کلیدی ممکن است کمی پیچیده باشد و بهتر است از مشاوره سئو استفاده کنید. کلیدواژه‌هایی همیشه سبز اند که در حجم زیاد و در بازه زمانی طولانی مدت سرچ شدند. همچنین، تحقیق کلمات کلیدی را همزمان با شناخت درست مخاطبتان در نظر بگیرید. باید بدانید که مخاطب شما چه چیزی می‌خواهد و دنبال چیست. مخاطب به علاوه تحقیق کلمات کلیدی باید با هم در نظر گرفته شوند.

 

2. فرایند تولید محتوای خود را بهینه نمایید

نخست، اگر ساختار اساسی تولید محتوای خود را بدانید، می‌توانید ایده‌های خود را راحتتر بیان کنید. دوم، مشخص کنید چند وقت یکبار لازم است تا محتوای همیشه سبز خود را باز بینی کرده و مورد بررسی قرار دهید. داشتن یک تقویم برای بررسی و بازبینی محتوای شما حیاتی و ضروری است. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید بهبود لینک سازی داخلی برای محتوایتان است. در ضمن به کیفیت محتوای خود توجه کنید و این را در نظر داشته باشید که محتوای شما باید به شکلی منحصر به فرد با کیفیت باشد.

 

3. محتوایی تولید کنید که مخاطبان شما اگر نخوانند، پشیمان شوند.

کافی نیست که محتوایی "خوب" یا حتی "فوق العاده" تولید کنید. محتوای شما باید به قدری خاص باشد که اگر مخاطب آن را نخواند، چیزی از دست دهد. محتوای شما باید هیچ جای دیگری پیدا نشود. محتوای شما باید بگونه‌ای باشد که اگر یک روز دیرتر منتشر شوند، مخاطبان شما ناراحت شوند. سیستم تولید محتوای شما باید بگونه‌ای باشد که اگر از تولید کردن دست بکشید، مخاطبتان بگوید: "وای چرا دیگر محتوا تولید نمی کنند!" محتوای شما باید باید محتوایی باشد که همه رقبا را از صحنه به در کند. هنگامی که شما چنین مطلبی را تولید کردید، مطلبتان همیشه سبز خواهد ماند.

 

4. از اخبار، عناوین ترند شده و تاریخدار دوری کنید.

اخبار یک شنبه رشد می‌کنند و زود می‌خشکند. اگر شما مطلبی درباره بازی ایران اسپانیا تولید کنید که تکراری باشد. دیگر کسی آن را نمی‌خواند، چون از زمان آن گذشته است.

 

مطلب همیشه سبز خود را منتشر سازید

راه‌های زیادی وجود دارد تا بتوانید محتوای خود را به دیگران بشناسانید. خبرنامه‌های ایمیلی و پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا ابزاری کم خطر و مناسب را برای مخاطبان خود تدارک ببینید. حتی اگر مطلب شما خیلی مهم باشد یا مطالب زیادی باشد که باید بگویید، باید جملات جذاب و آمارهای دلپذیر را گلچین کرده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا مخاطب را به سمت مطلب اصلی خود بکشانید. همچنین شما ممکن است یک ویدیو کوتاه بسازید و در آن برخی از تصاویر مرتبط به محتوای خود را بگذارید و به مخاطبان محتوایتان را معرفی کنید.

 

آیا محتوای همیشه سبز واقعا ممکن است؟

پاسخ این سوال خوب هم بله است و هم خیر. هیچ چیزی 100% همیشه سبز نیست، چرا که جهان در حال تغییر است. برای مثال، حتی پست شما بر روی موضوع "چگونه کسب و کاری بدون سرمایه اولیه راه اندازی کنیم" می‌تواند با ظهور کشفیات و استراتژی‌های جدید رنگ ببازد و قدیمی شود. اما نگران این تغییرات نباشید. شما هم قرار است با این تغییرات آرام تغییر کنید. یک تغییر کوچیک گاه آن چیزی است که شما را کاملا به روز می‌کند. به لیست زیر توجه کنید:

 1. به آمارها و لینک‌های خود سر بزنید

به محتوای خود سر بزنید و آمارها را چک کنید. تعداد لینک‌هایی که به محتوای شما آمدند تغییر کرده است؟ نرخ تبدیل صفحه شما کم شده است؟ آیا لینک‌های شما خراب شده اند؟ توجه کنید، گوگل به آمارهای بازدیدتان و به لینک‌هایی که خراب شده اند نگاه می‌کنند، دقیقا مثل مخاطبانتان.

 1. هدف مخاطبتان را مرور کنید

نیت جستجو یا (Search intent) دلیلی است که پشت هر جستجوی آنلاینی وجود دارد. هر کسی که در گوگل کلمه‌ای کلیدی تایپ می‌کند به دنبال چیزی است. نیت کاربر تغییر می کند. کاربری که می‌نویسد کتاب درسی ریاضی پنجم دبستان، منظورش جدیدترین کتاب ریاضی است. پس یادتان باشد با بروز کردن مطلبتان و با نیت خوانی از مخاطبتان مطلب شما علاوه‌بر سبز بودن، تازه هم باشد.


بخوانید: الگوریتم گوگل Freshness چیست؟


 1. از خودتان بپرسید چرا رتبه خوب کسب نمی‌کنید.

آیا محتوای شما، از بقیه پست‌ها ومحتواهای دیگر عقب مانده است. اگر آره از خودتان بپرسید: چرا محتوای دیگران از محتوای مشا جذاب تر است؟ و محتوای آن‌ها چه چیزی را دارد که محتوای شما ندارد؟

 

رنکینگ گوگل خود را با محتواهای همیشه سبز و جذاب بهبود دهید

هدف یک بازاریاب محتوای خوب، این است که کاری کند تا محتوایش در صدر نتایج گوگل قرار گیرد و از طرفی هزاران لینک به آن داده شود. همچنین شما قرار نیست تا تمام عمرتان را صرف نوشتن ده‌ها یا صدها پست در هفته کنید. محتوای همیشه سبز به شما کمک می‎کند تا مطلبتان همیشه در صدر قرار گیرد. محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز، محتوایی است که "همیشه" باقی می‌ماند و به شکل مستمر در حال لینک گرفتن و کسب ترافیک ارگانیک است. چنین محتوایی همیشه مخاطب خاص خود را جذب می‌کند. بیشتر برندها فکر می‌کنند، وقت، منابع و یا پول لازم را برای تولید محتوا ندارد. باید به آن‌ها گفت: محتوای سبز بهترین انتخاب از میان دیگر گزینه‌هاست. حتی زمانی که بودجه شما محدود و زمانتان کم است.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: