هفت راه برای تشخیص ارزش backlink

هفت روش برای تعیین ارزش بک لینک‌ها

هفت راه برای تشخیص ارزش backlink

 

فرض کنید یک بک لینک رایگان و شیرین از یک سایت گرفتید. آیا این لینک واقعا به اندازه‌ای با ارزش هست که اعتبار دامنه و رتبه شما را تغییر دهد؟ به شما بارها و بارها و بارها گفته شده است که لینک‌ها برای بهبود سئو وب سایت شما مناسب است. اما همه لینک‌ها با هم برابر نیستند. حتی بعضی از لینک‌ها می‌توانند تا حدودی به سایت شما صدمه بزنند. ده‌ها هزار معیار و فاکتور برای تعیین ارزش واقعی یک بک لینک وجود دارد. فاکتورهایی که به شما می‌گوید آیا لینکی که به سایت شما لینک شده است نمره بالایی دارد یا نه. هفت عدد مقدسی است و ما در این مقاله به بررسی هفت معیار تعیین ارزش لینک‌ها می‌پردازیم.

 

1. لینک‌ها منحصر به فرد باشند

به محض این که یک لینک به وب سایت شما متصل شد، باید ببینید آیا این بک لینک از دامنه‌ جدیدی‌ است یا قبلا از این دامنه به سایت شما وصل شده است؟  اگر دامنه جدید بود، لینک مذکور بسیار ارزشمند است. فرض کنید گوگل خریدار محصولی است به نام سایت شما و اگر سایت شما را بخرد، سایتتان رتبه بالا دریافت می‌کند. حال فرض کنید بک لینک‌ها مشتریانی هستند که قبلا سایت شما را خریده اند و به عنوان تعریف و تمجید به سایت شما لینک داده اند، اگر همه لینک‌های داده شده از طرف یک دامنه باشد. انگار فقط یک فرد سایت شما را خریده و از آن تعریف کرده و در مقایسه با زمانی که شما از 20 دامنه مختلف لینک تهیه کردید، ارزش لینک بسیار کمتر است. حتی ممکن است گرفتن لینک زیاد از یک دامنه به سایت شما صدمه بزند و گوگل فکر کند که شما با سایت مذکور قرار داد بستید. یادتان باشد که 94 درصد محتواها هیچ بک لینکی ندارند. پس گرفتن چند بک لینک از یک دامنه مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند، اما اگر تعداد زیادی لینک از یک دامنه بگیرید، وقت آن است که به گرفتن لینک از دامنه‌های متفاوت کمک کنید. یادتان باشد داشتن لینک از دامنه‌های متفاوت کلیدی است.

 

2. رتبه دامنه (Domain Rating)، اعتبار دامنه (Domain Authority)  یا نمره اعتبار (Authority Score)

معیارهای متفاوتی برای تعیین اعتبار دامنه وجود دارد، مثلا معیار رتبه دامنه یا Domain Rating که توسط وب سایت Ahrefs تهیه می‌شود، اعتبار دامنه یا Domain Authority که وب سایت Moz آن را محاسبه می‌کند و امتیاز یا نمره اعتبار (Authority score) که توسط شرکت SEMrush تعیین می‌شود. این معیارها با این که نام‌های متفاوتی دارند اما تقریبا چیز یکسانی را محسابه می‌کنند. تقریبا همه این معیارها یک نمره بین 0 تا 100 اند. تمامی این سه معیارها بر اساس تعداد بک لینک‌های دامنه، تعداد بک لینک‌های منحصر به فرد و اعتبار نسبی محاسبه می‌شوند. شما باید سعی کنید از وب سایت‌هایی که عدد DR آن‌ها بیش از 90 است، لینک بگیرید. اما خاطرتان باشد عدد اعتبار بالای 50 هم عدد بدی نیست. در ضمن یادتان باشد معیارهای گفته شده همه داستان نیست و چیزهای دیگری هم در ارزش دادن به لینک‌ها و بک لینک

 

3. نمره اسپم (Spam score)

نمره اسپم یا اسپم اسکور توسط سایت MOZ اندازه‌گیری می‌شود. ماز اسپم اسکور را اینگونه تعریف می‌کند: درصدی از سایت‌های مشابه سایت مورد اندازه گیری که توسط گوگل جریمه یا ممنوع شدند. حرف‌های ضد و نقیضی و داغی درباره رابطه بین نمره اسپم و لینک سازی گفته می‌شود. مثلا گفته می‌شود اگر از یک سایت با اسپم اسکور بالا به سایت شما لینک شود، سایت شما سریعا جریمه می‌گردد، خب این موضوع غلط است و متاسفانه معیار دقیقی وجود ندارد. حتی خود شرکت ماز می‌گوید: لینک‌هایی که خوب تعبیه شده باشند، به خاطر اسپم اسکور بالایشان شما را دچار مشکل نمی‌کنند و حتی به سایت شما ارزش و اعتبار می‌بخشند. راهنمای سایت ماز برای نمره اسپم این گونه است:

* نمره 1-30%= اسپم اسکور پایین

* نمره 31-60%= اسپم اسکور متوسط

* نمره 61- 100= اسپم اسکور بالا

 

با توجه به این که گفته شود اسپم اسکورهای بالا لزوما بد نیستند، پس وب سایت شما باید سعی کند بیشتر از اسپم اسکورهای پایین استفاده کند و کمتر از اسپم اسکورهای بالا. اگر اسپم اسکور یک سایتی بالا بود با پرسیدن سوالات زیر متوجه خواهید شد که آیا سایت مدنظر ارزشش را دارد یا نه:

* آیا وب سایت معتبر و قانونی‌ای است؟ یا وب سایتی است مربوط به سایت‌های مخرب؟

* آیا وب سایتی که از آن به سایت من لینک داده شده است، محتوایش به محتوای من می‌خورد یا فقط به شکل رندم به سایت من لینک داده شده است؟

* آیا Anchor textای که با آن به صفحه من لینک داده شده است در مکان مناسبی قرار گرفته یا به شکل رندم از آن به صفحه من لینک داده شده است؟

با سوالات بالا می‌توان به خوبی مخرب بودن لینک وب سایتمان را بفهمیم. اما یادتان باشد، اسپم اسکور همه چیز را به ما نمی‌گوید.

 

4. ترافیک ارگانیک

یکی از معیارهای خوبی که به ما کمک می‌کند تا ارزش بک لینکی را که کسب کردیم بفهمیم، میزان ترافیک ارگانیک لینک یا دامنه‌ای است که از آن به ما لینک داده شده است. سایت‌های گوناگونی مانند Ahrefs، SEMrush، SimilarWeb به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم تخمین خوبی از میزان ترافیک سایت داشته باشیم. دقت کنید که میزانی که سایت‌های این چنینی به ما نشان می‌دهند فقط یک تخمین است. برای شروع ، کسب بک لینک با ترافیک ارگانیک بیش از 1000 در ماه کافی است. اگر ترافیک لینکی که به شما بک لینک داده است، به خاطر سرچ کردن کلمات کلیدی‌ای باشد که شما نیز در سایتتان استفاده می‌کنید، تاثیر و ارزش این لینک بیشتر است. می‌توانید دامنه یا لینک سایت مورد نظر را نگاه کنید و ببینید که کلمات کلیدی به کار گرفته شده در آن سایت چقدر با کلمات کلیدی شما هم خوانی دارد.

 

5. Anchor text

بحث‌ها و سوالات زیادی پیرامون Anchor text وجود دارد. تقریبا نیمی از افراد معتقد اند باید برای موثر بودن بک لینک، anchor text شما دقیقا همان کلمه کلیدی شما باشد. برخی می‌گوید این باعث می‌شود طبیعی بودن لینک سازی به هم بخورد و Anchor text در رپورتاژ آگهی یا بک لینک گیری نباید دقیقا همان کلید واژه شما باشد. حال کدام صحیح است. جواب این است: هر دو! در لینک سازی بحث این و آن نیست. در لینک سازی نسبیت مطرح است. تفاوت مطرح است. در لینک سازی چیزی که مهم است این است که شما باید تا می‌توانید از رتبه‌های بالای 90 (DR>90) استفاده کنید و سعی کنید در سایتتان یک تعادل ایجاد کنید. اگر شما زیاد از Anchor text هایی استفاده کنید که دقیقا برابر کلید واژه شما هستند یا از هیچ anchor textای معادل کلید واژه‌تان استفاده نکید از یک ور بوم افتادید و این طبیعی نیست. اگر شما یک سایت کوچک هستید که فقط یک وبلاگ دارد و 100 لینک با anchor text ساده دریافت کرده است، این بدان معنی است که وب سایت شما یک جایش می‌لنگد.

برعکس اگر 100 لینک به یک مقاله تحقیقاتی لینک شده باشد که anchorهای آن شامل تصاویر، نمودارها، کوتیشن‌ها و همچنین عنوان دقیق کلیدواژه‌های شماست، آن وقت است که می‌توانیم ادعا کنیم، یک لینک سازی خوب داریم. این یعنی لینک‌ها به شکل طبیعی به دست آمده اند نه توسط ربات‌ها و متدهای تقلبی و مصنوعی.

 

6. تحلیل رقبا و ایجاد یک گپ بک لینکی

بک لینک‌هایی که فقط شما دریافت می‌کنید و رقبایتان از دریافت آن محروم می‌مانند بسیار با ارزش اند. آن هم به سه دلیل

  1. موجب می‌شوند تا سیگنال‌های اعتماد و اعتباری به سمت شما سرازیر شوند که دیگر رقبایتان از آن‌ها محروم می‌مانند
  2. ترافیک خارجی بیشتری از وب سایتتان دریافت خواهید کرد
  3. هر لینکی که به سایت شما وصل می‌شود موجب می‌شود اعتباری برای شما ایجاد شود تا از سایر رقبا متمایز گردید.

سایت ahref برای تحلیل رقبا

 

با استفاده از ابزارهای link intersects مانند ابزاری که سایت Ahref  دارد می‌توانید متوجه شوید که کدام لینک‌ها و دامنه‌ها به سایت شما وارد شده اما به سایت رقبای شما وارد نشده است و بالعکس. اگر دامنه‌ای که به سایت شما لینک شده، به سایت‌های رقیب لینک نشده باشد، آن دامنه دارای بالاترین ارزش است. اگر لینکی که به تازگی دریافت کردید، قبلا توسط رقیب شما استفاده شده باشد، باز هم خبر خوبی است. چرا؟ چون شما گپ بک لینکی بین خود و رقیبتان را کم خواهید کرد. یادتان باشد همیشه بین خودتان و رقبایتان گپ مثبت ایجاد کنید و از دامنه‌هایی که از آن‌ها به سمت سایت رقبایتان لینک تزریق نشده است و دامنه‌های خوبی هستند، لینک دریافت کنید.

 

7. محتوا مهم است

محتوایی که وب سایت شما در آن معرفی شده است از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حیاتی است. به زبان ساده، آیا محتوایی که نام برند شما یا کلید واژه‌ای که لینکی از صفحات شما به آن anchor text شده است، محتوایی مناسب است؟ آیا یک محتوای 500 کلمه‌ای ساده است که هیچ وقت لینک نمی‌گیرد؟ یا محتوایی معتبر است شامل 5000 کلمه که وب سایت شما به درستی در آن قرار گرفته است؟ آیا موضوعی که شما در آن نام برده شدید به بک لینکتان مربوط است؟ یا  کلیدواژه‌ای که anchor شده است به محتوا ربطی ندارد؟ آیا لینک شما در کنار 150 نفر دیگر آمده است و یا این که لینکی بخصوص است مخصوصِ شما؟ آیا محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است جذاب است و مخاطبان زیادی را جذب می‌کند یا مطلبی پیش پا افتاده است؟ ما می‌توانیم سوالات زیادی شبیه به آنچه در اینجا پرسیدیم را مطرح نماییم. محتوا کلیدی و حیاتی است. اگر در یک محتوای بی‌ارزش در یک سایت بی ارزش و با محتوایی بی‌ارزش لینک شده باشید، آن لینک تقریبا ارزشی ندارد. به محتوایی که سایت شما در آن لینک شده است نگاه بیندازید. اگر مقاله زیباست، اگر عنوان مرتبط است و اگر در کل محتوا جذاب است، شما بک لینکی جذاب دارید.

 

نتیجه گیری

در هنگام دریافت بک لینک هفت مورد بالا را مورد توجه قرار دهید تا بیشترین سود را ببرید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوه رایگان از وب سایت ما هم دریافت کنید و در زمینه گرفتن بک لینک از ما مشورت بخواهید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: