PBN چیست؟

PBN چیست؟| کدنگار

PBN چیست؟ و چرا باید از آن دوری کنیم؟

 

احتمالا شما هم درباره شبکه وبلاگ خصوصی یا PBN قبلا چیزهایی شنیدید، ولی احتمالا مطمئن نیستند که این مفهوم چیست و به چه دردی می‌خورد. یک PBN شبکه‌ای از وب سایت‌ها و وبلاگ‌هاست که ساخته می‌شوند تا به یک وب سایت بخصوص (وب سایت اصلی) لینک بدهند تا آن وب سایت در گوگل رتبه بگیرید. این روش، دقیقا مانند مفاهیمی مثل هرم لینک یا مزرعه لینک است که هدفشان این است که تعداد زیادی وب سایت به یکدیگر لینک بدهند تا رتبه‌شان افزایش یابد.

با اینکه PBNها در گذشته بسیار مرسوم بودند، اما حالا به عنوان یک تکنیک کلاه سیاه استفاده می‌شوند و باید به هر قیمتی که شده از اتخاذ چنین تکنیکی اجتناب کنیم. چرا که استفاده از این تنیک باعث می‌شود که رتبه ما کاهش یابد یا توسط گوگل جریمه شویم. PBNها معمولا یا ارزش ناچیز بلندمدتی به وب سایت اصلی منتقل می‌کنند یا اساسا ارزشی به مخاطب هدف نمی‌دهند.

گوگل مدت زیادی است که با ایجاد الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پنگوئن سعی کرده تا جلوی PBNها را بگیرد. و اکتون گوگل به اندازه‌ کافی هوشمند شده است تا با لینک‌های spam مبارزه کند و حالا بسیار سخت‌ است تا بتوانیم با یک شبکه PBN رتبه بگیریم.

 

چگونه شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) را تشخیص دهیم؟

 

حالا که فهمیدیم شبکه‌های وبلاگ خصوصی مضر هستند. باید بتوانیم آن‌ها را نیز تشخیص دهیم. چرا؟ چون این شبکه‌ها ممکن است به طریقی به سایت ما لینک شوند و ما اگر بخواهیم بک لینک بگیریم، باید مراقب باشیم در دام این شبکه‌ها نیفیتم.

کلید تشخیص یک شبکه وبلاگ خصوصی پیدا کردن ردپایی مشترک میان چندین سایت است. معمولا وقتی چندین سایت داده‌های تکنیکی خاصی را بین یکدیگر منتشر می‌کنند. شبکه‌های قدیمی PBN معمولا از IPهای مشابه، از سرورهای مشابه و اطلاعات WHOIS مشابه داشتند. حتی در موارد محتواهای مشابهی بین این وب‌سایت‌ها قابل یافتن بود.

امروزه، PBNها پیچیده‌تر شدند و برای کاربران سخت‌تر است تا آن‌ها را پیدا کنند. شبکه‌های وبلاگ خصوصی امروزه شامل صنایع مختلف، موضوعات گوناگون و لایه‌های جدا از هم هستند. لیست زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر شبکه‌های PBN را تشخیص دهید و از آن‌ها دور شوید:

 

 • هاست: آیا همه وبلاگ‌ها دارای IP مشابه هستند؟ می‌توانید از سایت SpyOnWeb.com یا ابزارهای مشابه پیدا کنید تا هاست و IP وب سایت‌ها را تشخیص دهید.
   
 • طراحی سایت: آیا همه وب سایت‌ها یا وبلاگ‌های مورد بررسی از طراحی مشابه، ناوبری وب مشابه و رنگ‌های شبیه‌ به هم استفاده می‌کنند؟
   
 • تم‌های مشابه: در برخی از سایت‌های ارائه دهنده خدمات وبلاگی و وبسایتی مانند وردپرست، شما می‌توانیم قالب یا تم مشابه را در کد سایت ببینید. این کار به راحتی با مرورگر شما قابل انجام است.
   
 • مالکیت سایت: اطلاعات WHOIS را چک کنید تا ببینید مالکیت سایت یا دامنه برای کیست. داشتن WHOIS مخفی نشان دهنده این است که یک جای کار می‌لنگد و اگر هم که این اطلاعات در دسترس نبود شما می‌توانید با مشابه بودن نام مالکیت وب سایت‌ها بفهمید که قطعا این وب سایت‌ها به یکدیگر متصل اند.
   
 • محتوای دوگانه: یک پاراگراف از محتوا را در گوگل سرچ کنید. آیا چیز مشابه‌ای می‌یابید؟
   
 • پروفایل بک لینک: پروفایل بک لینک سایت را با استفاده از ابزارهایی مانند Ahrefs یا Majestic چک کنید. این دو ابزار بزرگترین پایگاه داده برای لینک‌ها هستند. ببینید که چقدر ارتباط بین این شبکه وبلاگی وجود دارد.
   
 • تصاویر و ویدیوها: به خاطر اینکه تولید ویدیو و تصاویر هزینه‌بر، دشوار  و زمان‌بر است، معمولا این وب سایت‌ها ویدیوها، تصاویر را از یکدیگر کپی می‌کنند. از ابزار سرچ تصویری گوگل یا سرچ ویدیویی استفاده کنید و تشابه وب‌سایت‌ها را تشخیص دهید.

 

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای تشخیص شبکه‌های PBN، داشتن پروفایل بک لینکی مشابه است. اگر چند وب سایت دارای پروفایل مشابه باشند، یا اگر به یک وب سایت خاص لینک شده باشند (بخصوص اگر لینک‌دهی‌ها بیش از حد، غیر ضروری و یا نا مربوط باشند)، بنابراین آن سایت قطعا بخشی از یک PBN است یا حداقل در حال فروش بک لینک می‌باشد. الگوریتم پنگوئن که از آن صحبت شد به شکل مداوم به بررسی لینک‌های این چنینی می‌پردازد و سایت‌های متخلف را جریمه می‌کند.

با این حال، اینکه شما سایت‌های زیادی داشته باشید به این معنی نیست که یک شبکه وبلاگ خصوصی دارید. برای مثال شرکت‌های مدیایی که سایت‌های گوناگونی دارند و از این سایت‌ها به یکدیگر لینک داده اند، لزومی ندارد که نگران باشند، مگر این که مجموعه وب سایت‌هایشان به یکدیگر ربطی نداشته باشد و یا این که به یک صفحه مشابه داخلی مرتبا لینک داده باشند.

علاوه‌براین، مالک PBNها معمولا یک شرکت یا یک فرد می‌باشد. اما اگر چند فرد به شکل حساب شده بین وب سایت‌هایی که دارند یک شبکه لینکی ایجاد کنند و بدون بررسی دقیق به لینک دهی به یک دیگر بپردازند، این‌ها هم یک شبکه PBN ایجاد کرده‌اند.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: