همه چیز درباره کیورد کنیبالیزیشن

کیورد کنیبالیزیشن- کدنگار

همه چیز درباره کیورد کنیبالیزیشن

کنیبالیزیشن چیست؟ چه ارتباطی با SEO دارد؟ چگونه باید آن را رفع کرد؟

 

کنیبالیزیشن که به معنای هم نوع خواری است، مفهومی نه تنها در سئو بلکه به طور کلی در دنیای بازاریابی و فروش است. بطور کلی وقتی برند شما محصولی تولید می کند که در رقابت با محصولات قبلی خودش باشد، می گویند هم نوع خواری یا هم جنس خواری کرده است و بسیاری از کسب و کارها بی آنکه متوجه باشند در حال انجام این کار هستند. برای مثال بسیاری از کسب و کارها برای گرفتن سهم بازار محصولی جدید تولید می کنند که مشابه و مکمل محصولات قبلی خودشان است و بی آنکه بدانند در حال رقابت و گرفتن باز از خودشان بوده اند تا دیگری.

هم نوع خواری در سئو

 

کنیبالیزیشن در سئو زمانی رخ می دهد که بیشتر از یک صفحه از وبسایت شما برای یک کلمه یا عبارت کلیدی یکسان یا مشابهی برای گوگل بهینه شده باشد. در زیر به توضیح بیشتر کنیبالیزیشن، نحوه پیدا کردن اینکه آیا سایت شما دچارش شده است یا خیر و نحوه تصحیح و اصلاح آن می پردازیم.

 

کنیبالیزیشن چه زمانی و چرا رخ می دهد؟

یک باور غلط شایع شده است که برای رتبه گرفتن وبسایتمان در یک کلمه کلیدی خاص، هر چه تعداد بیشتری صفحه داشته باشیم که کلمه کلیدی مذکور را هدف بگیرد موفقتر خواهیم بود. این در حالیست که در واقع این کار نتیجه عکس دارد و به شدت با این کار به سئوی خود آسیب می زنید تا اینکه در این راستا کار مفیدی انجام داده باشید.

کنیبال

 دلیل آن هم ساده است: زمانی که صفحات مختلفی از وبسایت شما با سرچ یک کلمه کلیدی رتبه گرفته و جز نتایج گوگل نشان داده می شود، در واقع شما با خودتان در حال رقابت هستید. این رقابت سبب می شود که هر یک از این صفحات CTR، Page Authority و نرخ تبدیل کمتری را نسبت به زمانیکه تنها یک صفحه با این موضوع در سایت خود داشته باشیم دارا باشد. در واقع شما با این کار، به گوگل می گویید که من دانش کافی در این حوزه ندارم و تو مرا قضاوت کن و ببین کدام صفحه ام به نحو بهتری این کوئری را پوشش می دهد.

 

تاثیرات منفی Keyword Canibalization بر روی SEO

متاسفانه کیورد کنیبالیزیشن نتایج وحشتناکی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت. بسیاری از مدیران سئو و وبمسترها روزانه بی آنکه حتی بدانند با شرایط بدی نظیر کاهش ترافیک سایت، نوسان نتایج جستجو، query هایی که در صفحات اشتباهی لندینگ می کنند و در نهایت کاهش فروش مواجه می شوند. چرا؟!!

 

1-شما با این کار باعث می شوید Page Authority صفحات تقلیل یابد.

 با ساختن صفحاتی با کلمات کلیدی مشابه امکان داشتن یک صفحه با اعتبار بالا و همچنین نرخ کلیک خوب را از خود گرفته و این اعتبار و نرخ تبدیل را بین چند صفحه تقسیم می کنید. در واقع صفحاتتان را به رقابت و جنگیدن با یکدیگر تبدیل کردید.

2-با کنیبالیزیشن شما لینک ها و انکر تکست ها را ضعیف می کنید.

 بک لینک ها، لینک های داخلی و انکرتکست ها که می بایست به یک منبع اطلاعاتی می رفت، حالا بین چند صفحه تقسیم شده و امکان ایجاد یک پیچ قوی را از بین برده است.

 

3-با داشتن چند کلمه کلیدی یکسان بودجه کراول خود را هدر می دهید.

 منظور از بودجه کراول تعداد دفعاتی است که خزنده موتور جستجو در مدت زمان معینی در سایت شما کراول می کند. کراول و ایندکس صفحاتی که کلمه کلیدی یکسان یا مشابهی دارند کار بیهوده ای است و اصلا نیاز نیست( اهمیت این موضوع شاید برای فروشگاه های اینترنتی بزرگ ملموس تر از یک سایت کوچک باشد).

 

4-داشتن چند صفحه با یک موضوع نشانه کیفیت پایین محتوا است.

 معمولا داشتن چند صفحه متفاوت که همگی حول کلمه کلیدی خاصی است این پیام را دارد که محتوای تهیه شده ضعیف است و گوگل نیز این سیگنال را دریافت می کند که مطالب صفحات با هم مطابقت و هم پوشانی دارند.

 

5-گوگل گیج می شود و به اشتباه می افتد و احتمالا نتواند روی صفحات شما به درستی ارزش گذاری کند.

گوگل از طریق کلمات کلیدی به درک موضوع محتوای صفحه می پردازد. حال اگر کلمات کلیدی شما یکسان یا خیلی مشابه باشند گوگل به اشتباه می افتد و نمی تواند به درستی تشخیص دهد که کدام صفحه مناسبتر است.

 

6-نرخ تبدیل شما با داشتن کیورد کنیبالیزیشن قطعا آسیب می بیند.

 قطعا کیورد کنیبالیزیشن باعث می شود که یکی از این صفحات نرخ تبدیل و فروش بالاتری داشته باشد که این موضوع در مورد سایت های فروشگاهی خطرناک است. وجود صفحات متعدد با کلمه کلیدی یکسان ولی نامرتبط سبب کاهش نرخ تبدیل و به تبع آن از دست دادن Lead  می شود.

 

چگونه متوجه شویم که مرتکب کیبرد کنیبالیزیشن شده ایم؟

خوشبختانه اگر تشخیص این موضوع درست و به موقع انجام شود، رفع آن کار سختی نیست. برای متوجه شدن این موضوع همین حالا اقداماتی را که می گویم انجام دهید تا مطمئن شوید شما این خطا را مرتکب نشده اید.

 

  • در گوگل سرچ کنسول سایت خود می توانید کوئری یا هر عبارتی که شک دارید شاید برای آن بیش از یک مقاله داشته باشید را با  Search Queries پیدا کنید.

از خود باکس سرچ گوگل یا Google Site Search  کمک بگیرید و در آن به این صورت سرچ کنید تا متوجه شوید که سایتتان در یک کلمه بخصوص در چند مقاله رنک دارد:

Site: کلمه کلیدی مورد نظر اسم سایت

  • برای سایت خود نقشه کلمات کلیدی بسازید(Keyword Map) و در آن تمام کلمات کلیدی مهم سایت را به همراه URL های آنها بیاورید تا اگر احیانا کلمه کلیدی تکرار شده بود متوجه شوید. همچنین می توانید در این جدول Title Tag  و Meta Description  مربوط به هر صفحه را آورده و این مورد را نیز چک کنیم که تکراری نباشد.

 

حال که فهمیدیم دچار این اشتباه شدیم راه حل بر طرف سازی آن چیست و چگونه از شر این رقابت مسخره با خودمان راحت شویم؟در زیر چند راه حل برای رفع این مشکل آورده شده است که با توجه به موقعیت خاص خود می توانید از آنها کمک بگیرید و این موضوع را برای همیشه حل کنید.

 

چگونه کیورد کنیبالیزیشن را اصلاح کنیم؟

  • ریدایرکت 301

شاید بهترین کار برای پایان دادن به این موضوع این باشد که همه مقالات دارای کلمات کلیدی مشابه یا یکسانتان را با هم تلفیق کرده و از آن یک مقاله جامع و کامل تهیه کنید و مقالات قبلی را روی مقاله جامع ریدایرکت 301 بزنید و قبلی ها را پاک کنید. با این کار از شر داشتن چند محتوای ناقص و خلاصه راحت شده و محتوای جامعتر با اعتبار بیشتر و قویتری تولید کرده اید.

 

  • نوشتن مقاله جامع در هر موضوع و پرهیز از نوشتن مقاله های ناقص و متعدد

سعی کنید یک مقاله جامع درباره یک موضوع بنویسید و مداما آن را آپدیت نگه دارید و مواردی که لازم است را هر ماه یا هر ساله به آن اضافه کرده و موارد اضافی و یا تاریخ گذشته را پاک کنید. البته حواستان باشد که در این مورد URL را تغییر ندهید.

 

  • از  URL های کنونیکال استفاده کنید

 آسانترین راه اینست که صفحهای که دارای PA  نسبت به باقی است را به Landing Page  ای که سایر مقالات را زیر چتر خود می گیرد تبدیل کنید و برای این صفحه از rel کنونیکال استفاده می کنی و این را مرجع قرار داده و باقی حالات خاص و مقالات دیگر را به این لینک می دهی.  

 

  • کلمات کلیدی جدیدی پیدا کنید

در آخر اگر از استراتژی محتوای برنامه ریزی نشده برای کلمات کلیدی سایت خود رنج می برید و فکر می کنید تمام صفحات شما دارای محتوای مجزا، متنوع و با کیفیت و کمیت مناسب است، کلمات کلیدی صفحات را متمایز کن و اجازه ندهید که دو صفحه با یک کلمه کلیدی یکسان یا مشابه داشته باشی و بگذار گوگل متوجه تفاوت صفحات شود. فقط مطمئن باش که در این تغییر از کلمه کلیدی بی ربط به موضوع صفحه استفاده نکرده باشی، یادت نرود که کلمه کلیدی باید موضوع اصلی مقاله را نشان دهد.

 

نتیجه گیری

کنیبالیزیشن این روزها با افزایش تعداد فروشگاه های اینترنتی و... رایج تر از قبل شده است. اما خوشبختانه برطرف کردن این مشکل به محض اینکه متوجه شوید کار سختی نیست.

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: