0 تا 100 ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ - کدنگار

ایمیل مارکتینگ چیست، چه اهمیتی دارد و فاکتورهای موثر در ایمیل بنچمارک کدامند؟

 

ایمیل مارکتینگ یکی از موثرترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ است که به ارسال ایمیل به مشتریان فعلی و آینده(مشتریان بالفعل و بالقوه) می پردازد. یک ایمیل مارکتینگ موثر منجر به تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و همچنین تبدیل خریداران یکباره به طرفداران و هواخواهان وفادار و همیشگی می شود.

 

اهمیت ایمیل مارکتینگ

برخلاف رشد سوشال مدیا و ایمیل های اسپم نااخواسته(که اصلا استراتژی خوبی برای مارکتینگ نیستند)، ایمیل موثرترین روش در رشد سرنخ یا همان (lead)  و تبدیل آنها به مشتری است. دلایل زیادی وجود دارد که باید ایمیل مارکتینگ را در اولویت های خود قرار دهید که در زیر به 3تا از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 

1-ایمیل در کانال های ارتباطی number 1 است.

آیا میدانستید که 99% مصرف کنندگان بصورت روزانه و مرتب ایمیل خود را چک می کنند؟ چیزی که شاید برای کانال های دیگر ارتباطی نمی توان به قطعیت گفت.

 

2-شما لیست خودتان را در هر صورت دارید.

در هر پلتفرم سوشال که نگاه کنید، اکانت شما (صرف نظر از هر تعداد پست یا طرفدار) می تواند در هر زمان و به هر دلیلی و بدون هیچ اطلاع رسانی قبلی متوقف یا پاک شود. اما هیچکس نمی تواند لیست ایمیل و lead های شما را از شما بگیرد.

 

3-نرخ تبدیل ایمیل در مقایسه با هر روش دیگری عالی است.

ایمیل مارکتینگ دارای ROI(return on investment)  4400% است که بسیار بالاست. اگر فکر می کنید که سوشال مدیا نرخ تبدیل بهتری دارد باید خدمتتان عرض کنم که میانگین ارزش سفارشی از طریق ایمیل حداقل سه برابر  سوشال است. 

 

ایمیل مارکتینگ را از کجا و چطور شروع کنیم؟

  • You start with your list از لیستی که دارید شروع کنید.

OptinMonster  اینکار را برایتان فوق العاده راحت کرده است تا همین حالا حتی بدون داشتن سرویس ایمیل مارکتینگ شروع به جمع آوری lead کنید. با این روش شما می توانید شروع به ساختن لیست ایمیلتان کنید و آنها را در داشبوردتان ذخیره کنید.

  • You add an email service provider یک سرویس ایمیل پروایدر انتخاب و اضافه می کنید.

تعداد زیادی از این سرویس ها وجود دارد که با توجه به اهدفتان بهترین و آسانترین روش را انتخاب می کنید.

 

Growing Your Email List رشد لیست ایمیلتان

کاری که اکثر افراد برای ساخت لیست ایمیلشان می کنند اینست که یک فرم ثبت نام و عضویت قرار می دهند و امیدوارند که افراد اطلاعات خود را وارد کنند و عضو شوند. متاسفانه این استراتژی معمولا جواب نمی دهد. لذا برای افزایش لیست ایمیلتان باید افراد را با یک پیشنهاد قانع کننده وسوسه و جذب کنید. در واقع شما به یک آهنربای lead یا lead magnet نیازمندید.

 

lead magnet چیست؟

در واقع این مگنت چیزی عالی و فوق العاده برای مخاطب است که شما رایگان در اختیار او می گذارید تا در قبالش او ایمیلش را به شما بدهد! مجبور نیستید و اصلا لازم نیست که هزینه ای برای ساخت چیز خاصی صرف کنید؛ اکثر این لید مگنت ها از جنس دیجیتال هستند مثل یک فایل pdf، MP3، یا ویدئویی که شما با حداقل هزینه خودتان می توانید درست کنید. در واقع با اینکار شما برای بازدیدکننده خود یک ارزش ایجاد کرده و او در برابر این ارزش ایمیلش را در اختیار شما قرار می دهد.

تعدادی از این lead magnet های معروف در لیست زیر اورده شده است:

  • ebooks
  • A cheat sheet of tips or resources
  • White papers or case studies
  • A webinar
  • Free trials or samples
  • A free quote or consultation
  • Quizzes or a self-assessment
  • A coupon

 

این لیست با توجه به خلاقیت و .. می تواند تا بینهایت ادامه پیدا کند.

 

چطور lead magnet  خوبی ایجاد کنیم؟

قبلا گفتیم که lead magnet باید ارزشی رایگان ایجاد کند، اما برای اینکه تاثیر آن را به حداکثر برسانید باید به 5 معیار زیر توجه کنید:

 

Easily consumed

این lead magnet ها زمانی موثرند که مخاطب بتواند از آنها براحتی استفاده کند، بنابراین اگر یک اطلاعیه 300 صفحه ای ارائه دهید نمی توانید مخاطب را جذب کنید.

 

Actionable

lead magnet ها باید حاوی اطلاعات مفید، ابزار یا مهارت عملی باشند که مخاطب بتواند از آن استفاده کند.

 

Creates noticeable improvement

افراد به خرید محصولات و خدمات اقدام می کنند اگر به درستی کار کنند. بنابراین زمانی  lead magnet شما زمانی موفق می شود که به اندازه محصول و خدماتتان ارزشمند باشد.

 

Relevant

اگر چشم انداز درستی ایجاد کرده باشید و درست به مخاطب گفته باشید که قرار است برای او چه داشته باشید با عنوان و موضوع lead magnet به مشکلی نمی خورید چرا که می دانید که قرار است که به کدام نیاز مخاطب پاسخ بگویید و کدام مشکل او را حل کنید.

 

Immediately available

افراد به دنبال لذت آنی و در لحظه اند، بنابراین در جا و سریع چیزی که وعده اش را داده اید به آنها ارائه دهید و در اختیارشان قرار دهید.

 

چرا email benchmark اهمیت دارد؟

email benchmark میزان موفقیت شما را در کمپین ها نشان می دهد. علاوه بر اینکه این شاخص ها بسیار مهم هستند، به شما کمک می کنند ببینید در برابر رقبایتان چطور عمل می کنید و چگونه دیده می شوید.

واقعیت اینست که برای تجدید و آپدیت استراتژی ایمیل خود بیشتر از 15 پارامتر برای ایمیل وجود دارد که ارزش بررسی کردن را دارند، اما با بررسی تنها تعدادی از مهمترین آنها می توانید موفقیت خود را در آینده تضمین کنید.

 

7 مورد از مهمترین فاکتورها در email benchmark

Email open rate -1

نرخ باز شدن ایمیل مجموع تعداد دفعاتی است که پیام شما توسط کسانی که شما برایشان آن را ارسال کردید باز شده است. و این مورد یکی از مهمترین معیارهایی است که در تیم های مارکتینگ از آن صحبت می شود. برای محاسبه این مقدار برای یک کمپین خاص باید تعداد ایمیل های بازشده را بر تعداد کل ایمیل های ارسال شده تقسیم   منهای ایمیل هایی که به هر دلیلی تحویل داده نشده است. فرمول محاسبه به شکل زیر است:

نرخ باز شدن ایمیل = (ایمیل های باز شده/ ( ایمیل های ارسال شده ایمیل های تحویل داده نشده))* 100

 

Email click-to-open rates (CTOR) -2

یکی دیگر از معیارهای مهم ایمیل، CTOR است. در حالیکه شاید فکر کنید با مورد قبلی یکسان یا شبیه است اما اینطور نیست. معیار قبلی شامل تمامی مواردی است که ایمیل باز شده است اما  CTOR تعداد منحصربفرد کلیک هایی است که ایمیلتان دریافت شده و باز شده است.

برای مثال اگر فردی یک ایمیل را 3 بار باز کند، تمامی این 3 بار در در email open rate محاسبه می شود اما در محاسبه CTOR این 3 بار تنها یکبار شمرده می شود چرا که تنها یک کلیلک منحصر بفرد داشته است. بنابراین فرمول محاسبه CTOR بصورت زیر می باشد:

CTOR = (ایمیل های باز شده یونیک و منحصربفرد/ ( ایمیل های ارسال شده ایمیل های تحویل داده نشده))* 100

 

Email click-trough rates(CTR) - 3

CTR تعداد دفعاتی است که بر روی لینکی که در ایمیلش از شما آمده است کلیک می کند. این معیار به تیم مارکتینگ کمک می کند تا متوجه شوند محتوا چقدر جذاب و قانع کننده است تا کاربر بر روی آن کلیلک کند. هر چه CTR بیشتر، اقراد بیشار تشویق شده که بر روی لینک یا Call-to-action (CTA) کلیک کنند.

فرمول محاسبه CTR به شرح زیر است:

CTR =  (تعداد ایمیل های باز شده/ مجموع تعدادکلیک) *100

 

Email unsubscribe rates - 4

به تصویر زیر دقت کنید:

Email benchmark- email unsubscribe rates

 

به دکمه آبی رنگ unsubscribe که در فلش قرمز رنگ به آن اشاره می کند توجه کنید. بازاریابان باید این دکمه ضروری را در ایمیل قرار دهند تا هر زمان که فردی حس کرد که دیگر نمی خواهد محتوایی از شما دریافت کند آن را بزند. دانستن این نرخ به شما کمک می کند تا بدانید کجای کار به خوبی پیش نرفته است. برای محاسبه این مقدار نیز از فرمول زیر استفاده می کنید:

Unsubscribe rate= (( تعداد مجموع کل پیامها پیام های دریافت نشده)/ تعداد لغو اشتراک ها)*100

 

Email bounce rate -5

در بالا راجع به ایمیل های boune شده یا تحویل داده نشده صحبت کردیم و لذا مشخص شد که عامل مهمی است. ایمیل های باونس شده به دو شکل Soft  و Hard  می باشند:

Soft bounces: این ایمیل ها بنا بر وجود مشکلاتی نظیر سایز بیش از اندازه یک فایل و .... که مانع ارسال ایمیل می شوند تحویل داده نمی شوند.

Hard bounces: این پیامها به دلیل وجود مشکلات جدی تری مانند آدرس ایمیل نامعتبر ارسال نمی شوند. هر ایمیلی که به دلیل Hard bounce برگردانده می شود باید به کلی از لیست ایمیل های شما پاک شود. فرمول محاسبه بصورت زیر می باشد:

*100(مجموع ایمیل های ارسال شده/ ایمیل های دلیورد نشده) Bounce rate= 

 

Complaint rate - 6

نرخ شکایت منظور تعداد ایمیل هایی است که گیرنده بعنوان اسپم گزارش داده است. با اینکه به ندرت اتفاق میفتد اما عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. باید بدانید که هر چقدر شاکی بیشتری داشته باشید بیشتر احتمال دارد که بصورت اتوماتیکوار بعنوان اسپم توسط Gmail  یا سایر سرویس ها شناخته شوید. نگذارید این لیبل را بخورید و مداما این پارامتر را چک کنید. فرمول محاسبه آن بصورت زیر می باشد:

Complaint rate=( تعداد کل شکایات/ ( مجموع تعداد ایمیل های ارسال شده ایمیل های دلیورد نشده) )*100

 

Email engagement rates -7

یکی از فاکتورهای مهم ایمیل در 2020 بررسی نرخ سرگرمی، جذابیت و درگیری مخاطب است که نشان می دهد چه مدت یک فرد بر روی ایمیل شما می ماند و  درگیر آن می شود. نرخ اینگیجمنت در سه محدوده زیر قرار می گیرد:

Read: اگر فردی بیش از 8 ثانیه روی ایمیل شما بماند بدین معنی است که کاملا با آن درگیر شده و آن را می خواند.

Skimmed: وقتی که فردی پیامی را باز می کند و نگاه اجمالی و سریعی حدود 2 تا 8 ثانیه به آن می کند در محدوده skimmed است.

Glanced: در این قسمت پیام باز شده و فورا و کمتر از 2 ثانیه بسته می شود.

برای یافتن و محاسبه این فاکتور بهتر است از نرم افزارهای مارکتینگی مربوط به ایمیل که این اعداد را محاسبه می کند استفاده کنید.

 

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: