کدهای نشانه گذاری اسکیما

اسکیما مارک آپ

اسکیما چیست و انواع آن کدامند؟

گوگل با آلگوریتم های خود دائما به دنبال اینست که بتواند بالاترین درک ممکن را از عبارت جستجو شده پیدا کند و بهترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. کدهای نشانه گذاری اسکیما دقیقا در همین امر به گوگل و سایر موتورهای جستجو یاری رسانده تا به درک بهتر و بالاتری از محتوای شما برسند. با اضافه کردن این کدها به محتوای خود، Rich Snippet  هایی که بعنوان توصیف یا خلاصه بهتری از محتوای شماست در نتایج جستجو دیده می شود. این نشانه گذاری بعنوان یکی از اقدامات مهم و ساده در سئوی on-page محسوب می شود که شاید بطور مستقیم هنوز در جایی به آن بعنوان یکی از فاکتورهای رتبه دهی اشاره نشده است ولی طبق تحقیقات انجام شده، سایت هایی که از این نشانه گذاری ها استفاده کرده اند در شرایط مشابه با آنهایی که استفاده نکرده اند رتبه بهتری در نتایج جستجو داشته اند.

 

اسکیما چیست؟

برای اولین بار، موتورهای جستجوی پیشرفته نظیر گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس در سال 2011 با همکاری یکدیگر Schema.org را ایجاد کردند تا با نشانه گذاری اسکیما که نوعی میکرو دیتا است، توضیحات مختصر و پیشرفته ای که به ریچ اسنیپت مشهور است در نتایج جستجو نمایش داده شود. در واقع Schema.org  یک سری تگ های حاوی واژگان معنایی است که می توانید با اضافه کردن آنها به HTML خود به موتورهای جستجو کمک کنید تا بهتر متوجه محتوای صفحه شما شوند و آن را به نحو درست و زیباتری در نتایج SERP نمایش دهند. با پیدایش الگوریتم هایی نظیر رنک برین و مرغ مگس خوار اهمیت این اسکیما مارکآپ بیشتر شد، چرا که چگونگی و درستی تفسیر موتورهای جستجو از یک کوئری در کیفیت نمایش نتایج بسیار اهمیت پیدا کرد. استفاده از اسکیما باعث می شود که سایت شما در صفحه نتایج در میان سایرین بدرخشد و برجسته شود و لذا نظر کاربر را به خود جلب کند و باعث بهبود نرخ کلیک شود.

 

اسکیما برای چه مواردی استفاده می شود؟

 

schema markup

 

جالب است بدانید که می توانید از Structured data  برای نشانه گذاری هر چیزی که فکرش را بکنید استفاده کنید از محصول گرفته تا یک دستور العمل یا رسپی و .... در زیر بعضی از رایج ترین استفاده های اسکیما را نام میبریم:

 

  • Creative works: CreativeWork, Book, Movie, MusicRecording, Recipe, TVSeries ...
  • Embedded non-text objects: AudioObject, ImageObject, VideoObject
  • Event
  • Health and medical types: notes on the health and medical types under MedicalEntity.
  • Organization
  • Person
  • Place, LocalBusiness, Restaurant ...
  • Product, Offer, AggregateOffer
  • Review, AggregateRating
  • Action

 

در https://schema.org/docs/full.html می توانید لیست کامل تمامی آیتم هایی که  قابل نشانه گذاری با اسکیما هستند را مطالعه کنید. هر نوعی از اینها را که انتخاب کنید دارای Properties هایی است که در توصیف جزئیات آن آیتم می آید و تعداد آنها بسته به آنکه شما می خواهید چقدر کامل و دقیق به توصیف آیتم مورد نظر بپردازید می تواند متغیر باشد.

 

روش های اجرای اسکیما

برای این کار می توان از 3 روش RDFa میکرودیتا و JSON-LD  استفاده کرد. اما گوگل طبق گزارش خود برای محتوا، جیسون -ال-دی را بر سایر روش ها ترجیح می دهد.

 

پرکاربردترین انواع اسکیما

 

اسکیمای FAQ یا پرسش و پاسخ

نام این اسکیما در واقع مخفف عبارت frequently asked questions می باشد. بارها در نتایج جستجو با این اسکیما مواجه شده ایم و نظرمان را به خود جلب کرده است. مانند شکل زیر:

اسکیمای FAQ

 

استفاده از این اسکیما باعث می شود که سایت ما حجم و فضای بیشتری را در SERP به خود اختصاص دهد که این باعث می شود توجه کاربر به سایت ما جلب شود و در نتیجه نرخ کلیک بالا می رود ولذا بر روی رتبه ما بصورت غیرمسقیم تاثیرگذار خواهد بود. این اشغال فضای بیشتر در SERP  می تواند رقبای احتمالی شما را به صفحه بعدی بفرستد و از فضای پر رقابت صفحه اول حذف کند و گاها دیده می شود که استفاده از این اسکیما سبب شده است که به جای 10 لینک در صفحه اول تنها 6 یا 7 نتیجه نمایش داده شود.

 

اسکیمای نظرسنجی یا همان rating

حتما تا بحال ستاره های زرد یا نارنجی رنگ در SERP نظر شما را به خود جلب کرده اند. این ستاره ها با استفاده از اسکیمای نظرسنجی به وجود آمده اند. این ستاره ها می تواند از 1 تا 5 باشند که در واقع میانگین امتیازاتی است که توسط کاربران داده شده است. این نظرسنجی ها به کاربران کمک می کند تا بدون وارد به یک سایت و بررسی یک محصول یا مقاله سریعتر از مفید بودن و کیفیت آن آگاه شوند. استفاده از این اسکیما چشم نواز است و مخاطب را به کلیک کردن ترغیب می کند.

 در زیر نمونه استفاده از این اسکیما را مشاهده می کنید.

اسکیمای rating

 

اسکیمای سازمانی

استفاده این اسکیما مربوط به زمانی است که کاربر نام سازمان، شرکت یا برندی را سرچ می کند. استفاده از اسکیمای سازمانی می تواند با سرچ یک برند، تمامی اطلاعات هویتی نظیر سال تاسیس، لوگو، آدرس بر روی نقشه، شماره تماس، موسس، مدیر عامل و... را نمایش دهد. این اسکیما به کاربر در شناخت بیشتر و کسب اطلاعات کمک شایانی می کند.

 

اسکیمای رسپی یا دستور آشپزی

اسکیمای رسپی

 

این اسکیمای جذاب برای سایت های آموزش آشپزی بسیار کاربردی و مفید است و کمک می کند تا دستور آشپزی شما به نحو زیباتری در جستجو دیده شود. اسکیمای recipes حاوی اطلاعاتی نظیر مواد اولیه، زمان آماده سازی، اطلاعات تغذیه ای مانند میزان کالری، پروتئین و... می باشد.

 

اسکیمای بردکرامپ

اسکیمای بردکرامپ

این اسکیما که در واقع نمایشگر مسیر راهنمای سایت است و به کاربران نشان می دهد که چه مسیری در وبسایت شما آنها را به این نتیجه رسانده است. استفاده از این اسکیما به تجربه کاربری بهتری منجر می شود. اگر از سایت های وردپرسی استفاده می کنید بصورت خودکار این مسیر در نتایج نمایش داده می شود.

 

اسکیمای searchbox

این اسکیما در واقع همان سرچ باکسی است که در SERP امکان جستجوی داخلی درون سایت خاصی را به شما می دهد. این باکس برای سایت های بزرگ ضروری است تا کاربر قبل از ورود و غرق شدن در دنیای اطلاعات، از همان ابتدا با سرچی ساده به هدف و نتیجه مورد نظر خود برسد. این باکس موجب افزایش  CTR خواهد شد و فرصت مازادی را برای شما ایجاد می کند تا کاربر وارد سایت شما شود.

 

اسکیمای محصول یا Product

با کمک این اسکیما می توانید اطلاعات محصول شامل قیمت، وضعیت موجودی، تصویر محصول، نظرات کاربران و.... را در نتایج نمایش دهیم. با استفاده از این اسکیمای چشمگیر کاربر ترغیب می شود که بر روی سایت شما کلیک کند.

 

بینهایت اسکیمای دیگر وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج است. در اینحا سعی بر آن شد تا پرکاربردترین این اسکیماها معرفی شود. امروزه برای هر آنچه که فکرش را بکنید اسکیما وجود دارد و می تواند نشانه گذاری شود. با مراجعه به سایت اسکیما می توانید لیست کامل تمامی این موارد را مشاهده کرده و به اقتضای کسب و کار خود از آنها بهره بگیرید.

 

نتیجه گیری

همانطور که در بالا نیز صحبت شد، استفاده از اسکیما سبب می شود که گوگل به درک بالاتری از وبسایت و مطالب شما برسد و هر چه این درک بهتر باشد، رتبه بهتری به ما می دهد. همچنین استفاده از این اسکیماها سبب می شود که سایت شما در نتایج به نحو زیباتری نمایش داده شود. وقتی لینکی نظر کاربر را جلب کند  CTR افزایش می یابد. همچنین سایت هایی که از کدهای اسکیما بهره می گیرند در مقایسه با رقبا در جایگاه بهتری قرار دارند. بنابراین می توانید از آنها به منظور بهبود سئوی سایت خود استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: