کاربرد سایت alexa

الکسا

سایت الکسا چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه اینترنت  به بخش لاینفک زندگی همه ی ما تبدیل شده است و بسیاری از خدمات و کالا ها  از طریق دنیای دیجیتال دریافت می شود. نفوذ بیش از پیش دنیای دیجیتال سبب اهمیت یافتن طراحی سایت شده است. بدون شک بزرگترین دغدغه صاحبان سایت بهبود سئو در جهت بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجوگر گوگل است.  سایت الکسا یک سایتی مانند سایت های معتبر دیگر است که به صاحبان سایت ها و متخصصان سئو در تحلیل سایت خودشان و سایت های رقیب کمک می کند.

آنچه سبب تمایز سایت الکسا شده است پرداختن به رتبه بندی سایت ها است. با استفاده از سایت الکسا می توان فهمید یک سایت در مقایسه با سایت های داخلی و خارجی چه رتبه ای دارد. در واقع در سایت الکسا می توان میزان تغییرات سایت را نسبت به گذشته و نسبت به سایت های رقیب سنجید. کسب این قبیل آگاهی ها علاوه بر حفظ روحیه رقابت مفید در هدفمند کردن تلاش ها نیز اثر گذار است.

 

 سایت الکسا

 

سایت الکسا چگونه به ارزیابی سایت ها می پردازد

الکسا سایت ها را بر اساس میزان ترافیک و بازدید با یکدیگر مقایسه می کند و این مقایسه به صورت جهانی صورت می گیرد. در واقع میزان بازدید یک سایت در سه ماه گذشته بررسی می شود و لازمه آن نصب نوار ابزار الکسا است. یعنی تنها کاربرانی که این نوار ابزار را نصب کرده اند در جامعه آماری قرار می گیرند و آنها هستند که می توانند در رتبه الکسا اثرگذار باشند.

اما باید گفت که از نظر سایت الکسا ادمین اصلی و زیر دامنه ها جزوی از وب هاست هستند یعنی وب سایت های با دامنه متفاوت ولی محتوای یکسان یک وب هاست در نظر گرفته می شوند. اما برای صفحات شخصی که هویت آنها برای سایت الکسا مشخص شده است هر کدام زیر دامنه یک وب سایت محسوب می شوند.

شاید بسیاری گمان کنند با افزایش دروغین آمار بازدید از سایت می توان رتبه الکسای بالایی دریافت کرد. باید گفت رتبه الکسا بیان کننده یک آمار است و هر چند که این آمار معتبر است اما ارائه آمار دروغین چیزی به ارزش های سایت اضافه نمی کند زیرا رتبه الکسا در افزایش رشد ترافیک اثری ندارد.

 

تحلیل سایت الکسا

 

تاریخچه الکسا

روستر کیل(Brewster Kahle)  و بروس گلیت (Bruce Gilliat بنیانگذاران سایت الکسا هستند. آنها معتقد بودند سایت الکسا مانند کتابخانه سلطنتی اسکندریه می تواند بزرگترین مرجع برای جهان باشد. هدف اولیه این سایت ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب بود همچنین این صفحه وظیفه آرشیو کردن صفحات وب را نیز بر عهده داشت. در سال 1999 شرکت آمازون اقدام به خرید سایت الکسا کرد. آنچه امروز به عنوان سایت الکسا می شناسیم در واقع زیر مجموعه ای از شرکت الکسا است که وظیفه ارزیابی سایت ها و رتبه بندی آنها را بر عهده دارد.

 

رتبه الکسا

 

آیا رتبه الکسا مهم است؟

از آنجایی که تنها مرجع بررسی رتبه های سایت همین سایت الکسا است پس می توان آن را مرجعی مهم دانست. با توجه به اینکه ارزیابی یک سایت نیازمند یک جامعه آماری است پس نمی توان به سادگی از آمارهای ارائه شده سایت الکسا گذشت. از طرف دیگر ممکن است بسیاری از این نظر که آمار ارسال شده به آمار واقعی سایت نزدیک نیست، عملکرد سایت را زیر سوال ببرند اما باید دانست شرایط برای همه یکسان است پس مقایسه می تواند قابل اعتماد باشد. از آنجایی که ایران گرفتار تحریم است امکان خرید رتبه از سایت الکسا وجود ندارد پس رقابت بین سایت های ایرانی را می توان رقابتی سالم دانست.

 

چگونه می توان رتبه الکسا را افزایش داد

از آنجایی که معیار سایت الکسا میزان بازدید صورت گرفته از یک سایت است، بهبود آن کار سختی نیست. برای افزایش یا بهبود رتبه الکسا (منظور از افزایش نزدیک شدن به سایت های معتبر و کاهش رتبه سایت است) راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

 

alexa-ranking

 

  • همانطور که گفته شد جامعه آماری که می توانند در رتبه بندی الکسا تاثیر گذار باشند باید حتما بر روی سیستم خود افزونه الکسا را داشته باشند. سایت الکسا تنها بازدید این کاربران را در آمارگیری خود مد نظر قرار می دهد. با توجه به این نکته بهتر است به همکاران و افرادی که از سایت شما بازدید می کنند توصیه کنید که این افزونه را بر روی  سیستم خود نصب کنند تا در جامعه آماری قرار گیرند و به واسطه آن رتبه الکسا بهبود یابد.

 

  • علاوه بر رتبه الکسا، رتبه بندی سایت در جستجو های گوگل نیز در گرو افزایش ترافیک یا بازدید است. برای افزایش ترافیک راهکارهای متفاوتی وجود دارد که بسته به نوع سایت متفاوت است. اما استفاده از محتواهای به روز و متنوع در افزایش ترافیک نقش دارد. اگر سایت بتواند به طور مستمر به نشر مطالب ارزشمند بپردازد بدون شک بازدید آن سایت افزایش می باید زیرا در اولویت انتخاب کاربران قرار می گیرد.

 

  • تبلیغات و بازاریابی دو ابزاری هستند که نباید به راحتی از آنها گذر کرد. با تبلیغاتی هدفمند می توان سایت را بهتر معرفی کرد در نتیجه بازدید را افزایش داد. یکی از مکان هایی که برای انجام تبلیغات مناسب است شبکه های اجتماعی است. شبکه های اجتماعی به علت دسترسی آسان به مکان های مناسبی برای تبلیغات تبدیل شده اند. معرفی سایت در شبکه های اجتماعی می تواند یک موجی از کاربران را به سمت سایت جذب کند.

 

  • اقدام دیگری که می تواند بهبود رتبه الکسا را به همراه بیاورد، لینک سازی است. می توان از سایت های با رنک بالاتر کمک گرفت و خواهش کرد در ازای دریافت مبلغی لینک شما را در  سایت خود قرار دهند. همچنین امکان تبادل لینک نیز وجود دارد. با استفاده از لینک دهی می توان از اعتبار یک سایت بالاتر در جهت اعتبار بخشیدن به سایت پایین تر استفاده کرد. یکی دیگر از کارهایی که می توان انجام داد لینک دهی داخلی است. در لینک دهی داخلی در یک محتوا برای مطالعه مطالب مرتبط یا توضیحات، لینک داده می شود که این امر نیز سبب افزایش بازدید می شود.

 

  • کلمات کلیدی در افزایش ترافیک سایت و در نتیجه بهبود رتبه الکسا بسیار موثر است. بسیاری از کاربران برای سرچ از کلمات کلیدی استفاده می کنند پس بهتر است در سایت از کلمات کلیدی پرتکرار استفاده شود. باید دقت کرد این کلمات مرتبط با محتوا و حوزه فعالیت سایت باشد.

 

  • آنالیز و بررسی استراتژی رقیبان کار دیگری است که می توان در جهت بهبود رتبه الکسا انجام داد. پیدا کردن نقاط ضعف و قوت رقیبان در بهبود عملکرد سایت در نتیجه افزایش کیفیت اثرگذار است.

 

  • رعایت نکات سئو سبب می شود سایت مورد توجه الگوریتم های گوگل قرار گیرد و بتواند در نتایج جستجو رتبه خوبی دریافت کند.  

​​​​​​​

  • توجه به نظر کاربران و برگزار کردن نظرسنجی های دوره ای در افزایش مشارکت کاربران و در نتیجه بازدید آنها موثر است.

​​​​​​​

  • عامل دیگری که سبب بهبود رتبه الکسا سایت می شود استمرار بخشیدن به فعالیت و به روز بودن است. پس نباید هرگز وقفه ای در روند فعالیت ایجاد شود و یا از مطالب قدیمی استفاده شود.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: