نکات کلیدی در بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر

بررسی فرمت های تصاویر و  بهینه سازی آن ها

 

عکاسی و عکس برداری حرفه ای بسیار قدیمی می باشد اما چیزی که امروزه با گسترش تکنولوژی  بیشتر مطرح می شود، بحث در خصوص بهینه سازی عکس ها و تغییر حجم آن هاست. بهینه سازی تصاویر روش های مختلفی دارد و برنامه ها و تکنیک های گوناگونی امکان تغییر حجم و کیفیت یک عکس را در اختیار شما قرار می دهند. هدف اصلی از این کار، تغییر کیفیت یک عکس با اندازه های متفاوت است؛ همچنین برنامه ها و سیستم های مختلف قابلیت خواندن یک عکس با فرمت خاصی را دارند و نمی توانند تصاویر با هر فرمتی را بخوانند. به عنوان مثال دستگاه چاپ فقط تصاویر با فرمت prt را می تواند تحلیل کند. پس در هنگام بهینه سازی تصاویر این نکته را نیز به یاد داشته باشید.

 

بهینه سازی تصاویر

 

انواع فرمت تصاویر

 در تعیین فرمت یک عکس ابتدا این نکته را تعیین کنید که این عکس را برای استفاده در چه کاری می خواهید. یک عکس ممکن است با فرمت های گوناگونی ارائه شود که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

 • PSD

اگر سابقه ی کار با فتوشاپ را داشته باشید، حتما این نام را شنیده اید. تصاویر با این فرمت تقریبا تمام جزئیات را ذخیره می کنند اما متاسفانه توسط بسیاری از برنامه ها امکان خواندن این نوع فرمت وجود ندارد.  البته فتوشاپ توانایی ذخیره ی عکس با فرمت های مختلف را دارد اما فرمت پیش فرض در این برنامه PSD است. بیجا نیست اگر بگوییم فتوشاپ انقلابی را در جهان تصاویر به ارمغان آورده است.

 • Webp

از جمله فرمت های بسیار کاربردی است که موجب می شود در حالتی که تصاویر کیفیت بالایی دارند، حجم آن ها کاهش پیدا کند. این فرمت برای اولین بار توسط شرکت گوگل رونمایی شد و پیش بینی می شود که رشد زیادی داشته باشد؛ چرا که موجب لود شدن سریع صفحه ی اولیه ی سایت می باشد اما مهم ترین مانع در توسعه ی آن عدم پشتیبانی سیستم مدیریت محتوای وردپرس از آن می باشد. این در حالی است که طبق آمار، اکثر وبسایت های دنیا با بهره گیری از وردپرس ساخته شده اند. البته امکان استفاده از آن با افزودن یک افزونه در این سیستم مدیریت محتوا قابل حل است.

 

فرمت webp برای تصاویر

 

 • Jpeg

تقریبا متداول ترین فرمت تصویر می باشد. با اندکی دقت تصاویر زیادی را می توانید ببینید که از این فرمت ساخته شده اند. به دلیل متداول بودن آن تقریبا تمامی سیستم های مدیریت محتوا از آن پشتیبانی می کنند ، بنابراین بسیار کاربردی می باشد اما تنها مشکل آن، این است که در هنگام انتقال گاهی تصاویر کیفیت اصلی خود را از دست می دهند. همچنین در هنگام از بین رفتن مقداری از داده های تصویر، این داده ها دیگر قابل بازیابی نیستند؛ اما با این وجود jpeg همچنان متداول ترین فرمت را در بین عکس ها دارد.

 • Png

اگر در حوزه ساخت استیکر در تلگرام فعالیت داشته باشید، غیر ممکن است که اینگونه از تصاویر را نشناسید . تصاویر ایجاد شده با فرمت Png بسیار کم حجم (در حد چند کیلوبایت) هستند اما در هنگام بهینه سازی تصاویر گاهی کیفیت مطلوبشان را از دست می دهند. بنابراین بهتر است در تصاویری که جزئیات در آن ها مهم است از این فرمت استفاده نکنید. البته به دلیل حجم کم تصاویر، این فرمت بسیار کاربردی می باشد.

 • Prt

افرادی که با دستگاه چاپ کار کرده باشند، اینگونه تصاویر را می شناسند. در واقع دستگاه چاپ هر فرمتی به غیر از این فرمت را نمی تواند اصلا بخواند. البته از این فرمت عموما در تصاویر عموم استفاده نمی شود و در صنعت چاپ کاربرد دارد. این فرمت از تمام رنگ ها پشتیبانی نمی کند اما از جزئیات به بهترین شکل محافظت می کند. همچنین حجم تصاویر در این فرمت بسیار زیاد می باشد.

 • Tiff

یک نوع از فرمت برای تصاویر فرمت tiff می باشد. از خصوصیات بارز این فرمت می توان به حفظ تمام جزئیات و اهمیت دادن به وضوح تصویر اشاره کرد. بنابراین تصاویر دارای این فرمت عموما تصاویر بسیار سنگین و با کیفیت می باشند. همچنین این نوع از فرمت توسط گروه زیادی از برنامه ها خوانده می شود و بنابراین فرمتی بسیار کاربردی است.

 • Gif

این نوع فرمت، فرمت رایجی است که  قابلیت استفاده برای تصاویر ثابت و متحرک را دارد اما مشکل استفاده از آن این است که رنگ های کمی پشتیبانی می کند که شاید حداکثر تعداد آن به 256 رنگ برسد. بنابراین اگر عکس شما دارای جزئیات زیادی است استفاده از این نوع فرمت ابدا به شما پیشنهاد نمی شود. البته برای قراردادن عکس ها در سایت از آنجایی که تصاویر با این فرمت حجم بسیار اندکی دارند، بسیار مفید و کاربردی می باشد.

 

فرمت های رایج تصاویر

 

بهینه سازی تصاویر

هر چقدر که یک تصویر حجم سنگین تری داشته باشد، لود شدن آن در فضای اینترنت بیشتر طول می کشد که این اتفاق موجب پایین آمدن جذابیت سایت شما خواهد شد. البته پایین آمدن کیفیت تصاویر هم موجب کاهش کیفیت آن ها می باشد. پس اگر شما صاحب یک سایت یا وبلاگ هستید و قصد دارید که در آن از تصاویر مختلف استفاده کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که:

 1. عکسی با کیفیت را در آن استفاده کنید و با بهینه سازی تصاویر خود، حجم آن ها را کاهش دهید،
 2.  سیستم مدیریت محتوای ارائه دهنده ی سایت شما آن را پشتیبانی کنند؛
 3. کاربران با مرورگر های مختلف بتوانند از آن بازدید کنند؛
 4. عکسی که مورد استفاده شما قرار می گیرد با متن و موضوع بحث همخوانی و هماهنگی داشته باشد.

 

مرورگر های مشهوری مانند کروم و فایرفاکس عموما از تمامی فرمت ها پشتیبانی می کنند اما برخی دیگر از مرورگر ها مانند اینترنت اکسپلور از برخی از فرمت ها پشتیبانی نخواهند کرد. همچنین قابلیت save for web در برنامه فتوشاپ روشی جهت بهینه سازی تصاویر برای قرار دادن در وبسایت است. زیرا همانطوری که گفته شد استفاده از عکس های با حجم پایین جهت سرعت بخشیدن به لود شدن صفحه بسیار مهم است.

 

فتوشاپ بهترین ابزار بهینه سازی تصاویر

 

اهمیت بهینه سازی تصاویر

جهت بهینه سازی تصاویر از روش ها و برنامه های مختلفی استفاده می شود. البته توجه به این نکته ضروری است که یک عکس را برای کار در چه حوزه ای نیاز دارید. به عنوان مثال در عکس های بک گراند و عکس های به کار رفته در وبسایت ها توجه این مسئله اهمیت دارد که حجم عکس پایین باشد تا سیستم در لود شدن و بالا آمدن با مشکل رو به رو نشود و کار تجزیه و تحلیل با سرعت بالاتری انجام پذیرد؛ برخی از تصاویر مانند عکس های به کار رفته در نمای ساختمان و دکوراسیون باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند؛ زیرا این عکس ها گاهی تا چندین برابر بزرگ تر می شوند و بنابراین دقت به جزئیات در آنها بسیار مهم است.

 

روش های بهینه سازی تصاویر

جهت بهینه سازی تصاویر، ابزار های مختلفی وجود دارند که در اینجا به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

Kraken

سایتی جهت بهینه سازی تصاویر به صورت آنلاین است. افرادی که با سیستم مدیریت محتوای وردپرس کار می کنند قطعا نام این سایت را شنیده اند؛ چرا که افزونه ای به این نام در پیشخوان خدمات این سیستم وجود دارد. استفاده از آن در مرحله  اول و برای تصاویر با حجم کم رایگان است اما برای تصاویر با حجم زیاد شما باید مبلغی را بپردازید. از این سایت جهت بهینه سازی عکس های با فرمت jpeg، pngو gif استفاده می شود.

Kraken

 

JPEG.io

سایتی است که امکان تغییر هر فرمتی به فرمت jpeg در آن امکان دارد. همچنین این سایت در بهینه سازی تصاویر با این فرمت می تواند شما را بسیار یاری دهد.

 

Short pixel

افزونه ای است که به شما امکان بهینه سازی تصاویر را با فرمت های png، jpeg و gif می دهد . البته استفاده ی اولیه از آن رایگان است اما اگر شما در کار خود نیاز به بهینه سازی تصاویر زیادی را به صورت پیوسته داشته باشید، باید جهت انجام کار خود ماهیانه مبلغی را به حساب این سایت ریخته و اعتبار استفاده از آن را پیدا کنید.

 

Tiny Png

این افزونه همانطور که از اسم آن پیداست برای بهینه سازی تصاویر با فرمت png و jpeg مورد استفاده قرار می گیرد. با افزودن یک افزونه در سیستم مدیریت محتوای ورد پرس می توانید به این افزونه دسترسی داشته باشید. استفاده از آن تا حدود 100 عکس در ماه رایگان است اما برای بهینه سازی تصاویر بیشتر باید ماهیانه مبلغی را پرداخت کنید. همچنین به دلیل استفاده از سیستم API از سرعت بالایی برخوردار است.

tinypng

 

Jpeg optimizer

ابزاری است که برای بهینه سازی تصاویر با فرمت jpeg، gif و pdf می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ابزاری بسیار مفید و کاربردی می باشد. البته برای استفاده ماهیانه باید مبلغ کمی را پرداخت نمایید.

 

سخن آخر

 

تصاویر با فرمت های متفاوتی ارائه می شوند  که هر کدام در حوزه ی منحصر خود بسیار کاربردی هستند. مهم این است که شما در چه زمینه ای قصد استفاده از آن ها را دارید؛ اگر قصد دارید در حوزه ی سایت خود از آن ها استفاده کنید حتما با بهینه سازی تصاویر، حجم آن را کاهش دهید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: