کنونیکال چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

تگ کنونیکال در سئو

تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال به زبانی بسیار ساده، آدرسی است که مانع از شناسایی صفحات سایت شما به عنوان یک صفحه ی تکراری می شود. شناختن صفحات تکراری و غیر تکراری وبسایت ها برای هوش طبیعی آنچنان کار دشورای نیست، اما برای موتورهای جست و جو امری بسیار سخت می باشد. تا جاییکه ممکن است در یک محتوا، چندین صفحه از سایت شما را شناسایی کنند و آن ها را تکراری تشخیص دهند. این مورد باعث پایین آمدن جایگاه سئو سایت شما نسبت به سایر وبسایت ها می گردد. اینجاست که تگ کنونیکال به کمک شما می آید و میان صفحات شما تمایزاتی قرار می دهد تا موتورهای جست و جو آنان را تکراری به حساب نیاورند. توجه داشته باشید که استفاده از این تگ بسیار مهم است و از آن توسط شرکت های بسیار بزرگی نظیر فیس بوک نیز استفاده می شود. چرا که در مواردی می تواند موجب بالا رفتن سئو سایت شما و یا حتی گاهی مانع از پایین آمدن جایگاه آن گردد.

 

رل کنونیکال

 

 

موارد استفاده از تگ کنونیکال

در برخی موارد، شرایطی وجود دارند که ممکن است باعث شوند صفحات سایت تکراری شناخته شوند. این موارد عبارتند از:

  • وجود دو برگه مشابه با آدرس نسبتا مشابه؛
  • وجود دو برگه کاملا یکسان که یکی برای سایت است و دیگری لینکی را به اپلیکیشن آن سایت می دهد؛
  • اجرای سایت در Http و Https به صورت همزمان؛
  • کپی کردن مطلب از سایت ها یا وبلاگ های دیگر.

 

چگونه از تگ کنونیکال استفاده کنیم؟

برای استفاده از تگ کنونیکال ابتدا باید برگه ی اصلی را مشخص نمایید تا به موتورهای جست و جو این نکته را بفهمانید که برگه ی مورد نظر شما کدام است و هم چنین برگه ی فرعی کدام می باشد. بعد از مشخص نمودن برگه ی اصلی در قسمت head سایت خود، تگ کنونیکال را می زنیم. البته امکان قراردادن این تگ در قسمت میانی هم وجود دارد اما برای اینکه کاربران دیگر به آن دسترسی نداشته باشند و امنیت سایت حفظ گردد معمولا این کار را انجام نمی دهند. جهت انجام این کار برچسب کنونیکال را در ابتدای آدرس خود وارد کرده (  (rel:canonicalو برچسب non canonical را بر روی برگه دیگر می زنیم. 

و بدین صورت میان یک برگه و برگه ی دیگر تمایز قائل می شوید.

خوشبختانه امکان استفاده از تگ کنونیکال بر روی وردپرس نیز وجود دارد و کاربران این سیستم می توانند با استفاده از قابلیتی که وردپرس در اختیارشان قرارداده است از این تگ استفاده کنند. جهت استفاده از تگ کنونیکال در سیستم مدیریت محتوای وردپرس بایستی به قسمت تنظیمات پیشرفته رفته و در قسمت افزونه Yoast SEO، گزینه canonical را فعال کنید. بدین صورت شما می توانید از برگه های حاوی تگ کنونیکال استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید دسته بندی خاصی را non canonical و یا rel canonical کنید، می توانید از قسمت دسته بندی ها این اقدام را انجام دهید. قرار دادن امکانات گوناگون و متنوع توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس از ویژگی های اصلی این cms می باشد و این سیستم امکان استفاده از این تگ را برای کاربران خود به ارمغان آورده است.

 

تفاوت تگ کنونیکال و ریداریرکت 301

 

تفاوت کنونیکال و ریدایرکت

 

سیستم ریدایرکت 301، سیستمی است که شباهت زیادی با تگ کنونیکال دارد؛ فقط شاید بتوان تنها تفاوت اصلی این دو را در منتقل شدن اعتبارات برگه ها عنوان کرد. از سیستم ریدایرکت در زمانی استفاده می شود که شما به دلایلی دیگر قادر به استفاده از آدرس مشخص برگه یا سایت خود نیستید و مجبور هستید آن ها را به آدرس جدیدی منتقل کنید. در اینجاست که از سیستم ریدایرکت استفاده خواهید کرد که هم کاربران شما از این جا به جایی مطلع شوند، و هم اینکه برای اعتبار برگه ها مشکل خاصی پیش نیاید و ارزش سئو سایت شما دچار ضعف نگردد.

 قابل ذکر است که در استفاده از تگ هم معمولا اعتبارات برگه ها حفظ می گردد اما به طور کلی می توان گفت این سیستم بسیار بهتر از تگ کنونیکال عمل کرده است. پس همیشه سعی کنید به جای این تگ از سیستم ریدایرکت عمل کنید؛ مگر اینکه مشکلی به وجود آید که چاره ای جز استفاده از تگ نداشته باشید.

 

ارتباط تگ کنونیکال با داپلیکیت کانتنت (Duplicate Content)

داپلیکیت کانتنت زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند صفحه از یک وبسایت دارای محتوای تکراری هستند. این اتفاق در وبسایت های فروشگاهی یا آموزشی، بسیار دیده می شود. نکته این که اگر به آن توجه نشود، موتورهای جست و جو نظیر گوگل صفحاتی از سایت را تکراری تشخیص داده و موجب پایین آمدن سئو سایت شما می شود. هم چنین استفاده از برچسب های تکراری در پایان مطلب نیز می تواند موجب بروز این مشکل گردد.

جهت حل این مشکل روش های مختلفی وجود دارد که تگ کنونیکال یکی از آن ها می باشد. با کمک این تگ شما به موتور های جست و جو این نکته را یادآور می شوید که در هنگام سرچ یک عبارت توسط کاربر به او کدام نتیجه را نشان دهد که برای او مناسب تر است. بعد از ورود کاربر به سایت شما، او قادر خواهد بود که از سایر صفحات دیدن کرده و از سایر امکانات سایتتان نیز بهره مند گردد.

 

نکات استفاده از تگ کنونیکال

تا اینجا از فواید استفاده از این تگ گفتیم اما توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از آن نکاتی را نیز باید به یاد داشته باشید. از جمله اینکه:

  • در هنگام استفاده از تگ کنونیکال حتما از پروتکل https استفاده کنید. این پروتکل به شما این اجازه را می دهد که در فضایی امن تر اطلاعات و داده های خود را جا به جا کنید. عموما سایت هایی که از این پروتکل استفاده می کنند بیشتر به فکر حفظ اطلاعات مشتریان خود می باشند. 

 

  • هیچ گاه برای دو برگه ی کاملا یکسان، از تگ کنونیکال یکسان استفاده نکنید. در غیر اینصورت استفاده کردن یا استفاده نکردن از این تگ تمایزی را برای شما ایجاد نخواهد کرد که می تواند مشکل آفرین باشد.

 

  • اطلاعاتی که در صفحه بندی سایت شما تاثیرگذار هستند و همچنین برگه های کاملا یکسان احتیاجی به این تگ ندارند. بنابراین در مواردی که نیاز نیست، از این تگ استفاده نکیند.

 

  • از تگ کنونیکال چند بار در یک صفحه استفاده نکنید. استفاده از این تگ به صورت متعدد در یک صفحه می تواند موجب بروز مشکلاتی شود و موتورهای جست و جو را به اشتباه بیاندازد.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: