پرسونای مخاطب چیست ؟

پرسونای مشتری

پرسونای مخاطب چیست؟

 

بسیاری از ما در زندگی رفتار متفاوتی را نسبت به اطرافیانمان نشان می دهیم. این رفتار بسته به نوع ارتباطی که با اشخاص مختلف داریم، متفاوت است. به عنوان مثال در برخورد با پدر و مادرمان رفتار خاصی را از خود نشان می دهیم که آن هم غالبا رفتار مودبانه است. در برخورد با افرادی که با آن ها ارتباط کاری داریم نسبت به افرادی که جزء دوستانمان هستند، رفتارهای خاصی داریم. این رفتار در اصطلاح همان پرسونا نام دارد که در ادامه به جزئیات آن خواهیم پرداخت. در هنگام تولید محتوا باید به پرسونای مخاطب توجه کرده تا بتوانید مقاله مخاطب محور تولید نمایید.

شاید در برخورد اولیه، این واژه اندکی ناملموس یا به اصطلاح روانشناسان، غیر شنیداری به نظر می رسد اما توجه داشته باشید که همه ی ما با آن آشنایی داریم. پرسونا به عنوان تیپ های شخصیتی یک فرد می پردازد که بسته به ارتباط او با افراد دیگر و یا قرار گرفتن فرد در شرایط مختلف تغییر می کند. در واقع افراد با استفاده از پرسونا، خود واقعی خود را در ارتباط با افراد دیگر پنهان می کنند تا در کار خود موفق تر باشند. البته توجه داشته باشید که افراط یا تفریط در این امر مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد خواهد کرد. بنابراین در استفاده از این مورد همواره سعی کنید که حد تعادل را رعایت نمایید. چرا که در صورت رعایت نکردن حد تعادل، رفتار شما غیر طبیعی به نظر خواهد رسید. پرسونای مخاطب توجه به شخصیت مخاطبین است و در زمینه تولید محتوا مورد استفاده قرار می گیرد.

پرسونای مخاطب

 

انواع پرسونا

پرسونا به صورت کلی به دو دسته ی تقسیم می شود:

1- پرسونای مخاطب که در خصوص روحیات مخاطبین بازدیده کننده ی سایت یا خوانندگان مطالب یک مقاله است. در ادامه نیز شرایط و نکات آن ذکر خواهد شد اما مهم ترین دلیل توجه به آن، بهتر شدن محتوای تولید شده در حوزه مقالات، کتاب ها و سایر منابعی است که نویسندگان به آن ها اشتغال دارند.

2- پرسونای مشتری که با پرسونای مخاطب تقریبا اصول مشترکی را در نظر می گیرند، با این تفاوت که از این پرسونا در مسئله ی بازاریابی بسیار استفاده می شود. مسئله ی پرسونا در بازاریابی از مسائل جالبی است که در دنیای جدید مورد کاربرد قرار گرفته است و حضور آن در حوزه ی اینترنت نیز به شکل محسوسی حس می شود. در این خصوص کتاب های معروف زیادی وجود دارند که کتاب چهار رنگ اثر تام شرایتل و تیپ های شخصیتی نوشته ی داریل شارپ از معروف ترین آن ها محسوب می شود. اگر شما از فعالان حوزه ی بازاریابی هستید و یا اینکه قصد فعالیت در این زمینه را دارید، حتما این کتاب ها را مطالعه کنید؛ زیرا با نکات درج شده در آن ها می توانید بسیار در کار خود موفق بشوید.

 

مراحل تدوین پرسونا

 

از پرسونای مخاطب معمولا در بحث تولید محتوا و همچنین سئو استفاده می شود. یکی از فاکتور های سئو سایت، این است که مخاطب و بازدید کننده از سایت شما به چه مدتی در سایت شما باقی خواهد ماند. درست است که پاپ آپ ها باعث افزایش بازدید سایت می شوند، اما در واقع موتور های جست و جو می خواهند این نکته را متوجه شوند که محتوای حاضر شده در سایت شما تا چه اندازه مفید و یا برآورده کننده ی نیاز های مخاطبین شما است. از آنجایی که هوش مصنوعی قادر به تشخیص این امر که کدام محتوا مفیدتر است نمی باشد، بنابراین برای آگاهی از آن از هوش طبیعی انسان ها استفاده می کند. قرار دادن محتوای مخاطب محور در سایت از مواردی است که باید همواره به آن توجه داشته باشید. تا به این صورت علاوه بر بالا رفتن سئو سایتتان، بازدیده کننده ی خود را نیز راضی نگه دارید و از این طریق کسب و کار خود را رونق ببخشید. کمک گرفتن از نظریات روانشناسان شخصیت، استفاده از آمار افراد جامعه در نظر سنجی های مهم و یا حضور مستقیم در بین مردم و گفت و گو با آن ها می تواند شما را در تهیه ی یک مقاله مخاطب محور یاری دهد.

 

نکاتی در خصوص نوشتن پرسونا

 

برای نوشتن یک محتوا مطابق با پرسونای افراد نکاتی را باید در نظر بگیرید.

  • اولین نکته این است که این محتوا را برای کدام رنج سنی تهیه می کنید. اگر متن شما برای کودکان است، نباید در آن از اصطلاحات سنگین و سخت استفاده کنید و یا اگر مخاطب شما را کهنسالان تشکیل می دهد، از واژگان جدید در متن خود استفاده ننمایید.

 

  • نکته ی دیگر این است که اگر سایت شما یک سایت بین المللی است و افراد در کشور های مختلف از آن بازدید می کنند، توجه داشته باشید که در متن خود به عقاید یا فرهنگ بازدیدکنندگان توهین نکنید. این امر عاملی مهم در سایت شما خواهد بود. البته دقت کنید که در صورت ملی بودن سایت شما، اصول اخلاقی که در همه ی جهان نفی شده اند را رعایت کنید. از جمله ی این اصول، پرهیز از پدوفیل است. در صورت رعایت نکردن این نکته احتمال بسته شدن سایت شما دارد و یا در بهترین حالت، نمره ی منفی برای سئو شما در نظر گرفته می شود.

 

  • نکته ی سوم این است که مخاطبین شما عموما در چه شغلی مشغول است. مثلا اگر شما در مورد یک رشته ی ورزشی مطالبی را می نویسید، به این توجه کنید که عموما ورزشکاران فعال در آن رشته قرار است که مقاله شما را مطالعه کنند. بنابراین روحیه ی آن ها را در نوشتن مقاله خود در نظر بگیرید و با توجه به آن دست به قلم شوید.

 

  • نکته ی بعدی پرسونا این است که حتی اگر شما وابستگی خاصی به تیم یا حزبی دارید، هیچگاه به صورت کاملا آشکار ارادت خود را بیان نکنید. در این صورت تعدادی از مخاطبین خود را از دست خواهید داد. همچنین در مناطقی که مردم پیرو چند آیین مختلف هستند نیز این نکته صدق می کند. مگر اینکه مقاله شما باور همه ی یک ملت باشد یا حزب شما طرفداران بیشتری را در جامعه داشته باشد.

 

  • در هنگام نوشتن یک محتوا، خود را در جای خواننده آن قرار دهید، بیشتر به این مسئله فکر کنید که اگر شما خواننده ی مطلب نوشته شده ی خودتان بودید، تا چه حد مشتاق خواندن ادامه ی مطلب می شدید و از آن لذت می بردید. البته سعی کنید در این هنگام بدون جبهه گیری و ارفاق عمل کنید و به صورت بی طرفانه تصمیم بگیرید.

 

هدف از تعیین پرسونا

 

سوالات پرسونای مخاطب

 

پرسش هایی که ممکن است در پرسونای مخاطب به کار بیاید متشکل از موارد زیر است:

  • اگر در خصوص یک رشته ی ورزشی باشد: میزان علاقه ی شما به ورزش چقدر است؟ در روز چه میزان از زمانتان را برای ورزش صرف می کنید؟ چه مقدار موفقیت در آن رشته ی ورزشی برای شما مهم است؟

 

  • اگر در خصوص شغل باشد: معیار های شما از یک شغل خوب چیست؟ تا چه میزان سعی می کنید فعالیت های کاری خود را درست و به موقع انجام دهید؟ آیا به شغل خود علاقه مند هستید؟ آیا به فکر تغییر شغل خود افتاده اید؟

 

  • اگر در حوزه ی علمی باشد: مخاطبین این مطلب در چه رنج سنی هستند؟ مخاطبین مطلب شما در چه کاری عموما مشغول هستند؟ اگر یک فرد عادی این متن را بخواند تا چه میزان اصطلاحات برای او قابل فهم خواهد بود؟

 

  • اگر در حوزه ی آشپزی باشد: مخاطبین این مطلب تا چه میزان باید حرفه ای باشد؟ چه مدت زمان برای پخت آن غذا یا دسر لازم است؟ آیا طعم آن غذا مطابق با سلیقه ی مردم آن ناحیه است؟ آیا آن غذا با مواد غذایی حلال پخته می شود؟

 

و به همین ترتیب در صورت تولید محتوا در حوزه های دیگر می توانید سوالاتی از این قبیل را مطرح کنید و بر کیفیت محتوای خود بیافزایید.

 

 

نمونه پرسونای مشتری

 

در اینجا نمونه ای از پرسونا را برای شما مطرح خواهیم کرد تا بیشتر متوجه منظور ما از مقاله مخاطب محور گردید:

علی دانشجوی تربیت بدنی است و در خانواده ای مذهبی زندگی کرده است. وی همواره از دغدغه های سیاسی دور بوده است و رشته ی خود را بنابر علاقه خود انتخاب کرده است.

نتیجه گیری: محتوای مورد علاقه علی محتوایی است که در خصوص رشته ی ورزشی او و به دور از جانب گیری های دیگر نوشته شود. از آنجایی که او دانشجوست، بنابراین احتمال زیاد با تمامی اصطلاحات جدید نیز آشنایی دارد و اینگونه شما محدودیتی در به کار بردن واژگان خود نخواهید داشت. احتمال زیاد علی به تناسب اندام خود نیز اهمیت می دهد و بنابراین معرفی مواد غذایی مفیدتر در رابطه با تناسب اندام در مقاله برای او جذاب خواهد بود. وی وقت زیادی را در رشته ی خود صرف کرده بنابراین با واژگان تخصصی این رشته نیز آگاهی دارد؛ علی در خانواده ای مذهبی زندگی کرده بنابراین در صورتیکه هر گونه جانب گیری مذهب دیگری غیر از مذهب خود را در مقاله حس کند از مطالعه ی ادامه ی آن صرف نظر خواهد کرد و ...

پس همانطور که می بینید با استفاده از چهار جمله ی بالا، می توان نتایج بیشماری گرفت که شما را در تولید مقاله مخاطب محور می تواند بسیار یاری دهد.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: