هک رشد چیست و هکر رشد کیست؟

هک رشد در بازاریابی

هک رشد چیست؟

هک رشد در بازاریابی بر این فرض استوار است که شرکت برای رشد خود از سرمایه اولیه کافی برخوردار نیست. گرچه، تکنیک های هک رشد می توانند از سوی کارآفرینان و صاحبان مشاغل کوچک و بزرگ استفاده شوند. تمرکز هک رشد مبتنی بر پتانسیل رشد محصول است و بر نوآوری، مقیاس پذیری و اتصال آن به کاربر بالقوه تاکید دارد.

برخلاف روش های سنتی بازاریابی که طراحی و اثر بخشی محصول را از مجموعه تلاش های شرکت جدا می کند، Growth Hacking از آنها برای به حداکثر رساندن پتانسیل کامل خود استفاده می کند. مانند بازاریابی پارتیزانی از نظر سرمایه مورد استفاده برای ترویج محصولX ، هک رشد نیز در درجه اول بر رشد سریع کسب و کار متمرکز است. اصل اساسی این است که شرکتی که در حال رشد است می تواند با بزرگ شدن خود بر چالش هایی که با آن روبرو خواهد شد غلبه کند. هنگامی که سطح رشد به یک نقطه از پیش تعیین شده رسیده باشد، فرم های دیگر بازاریابی وارد عمل می شوند.

هک رشد در بازاریابی یک کار دیگر هم انجام می دهد و آن باز تعریف واژه «محصول» است. واژه ای که سابقاً برای معنا بخشیدن به اقلام فیزیکی مانند شامپو، عطر، اتومبیل، تلویزیون، سیستم های تهویه مطبوع و غیره استفاده می شد. به لطف اینترنت، شرکت هایی مانند فیسبوک، توییتر، یا گوگل به عنوان یک محصول تلقی می شوند. این بدان معناست که محصولات فرهنگی، برنامه های نرم افزاری و مواردی از این دست در حال حاضر محصول قلمداد می شوند که باید همچون همتایان فیزیکی خود تبلیغ و ترویج شوند.

 

تاریخچه هک رشد

سابقه هک رشد در بازاریابی به سال 2010 باز می گردد، زمانی که شان الیس واژه «هکر رشد» را ابداع کرد. هکر رشد به کسی گفته می شود که تعهد وی تمام و کمال معطوف به رشد است و تمام منابع را به سمت بهبود رشد بالقوه هدایت می کند. بعدها اندرو چن در مقاله خود تحت عنوان «هک رشد یک بازاریابی VP جدید است» این واژه را برای دایره بزرگتری از مخاطبان تعریف کرد. این شد که بازاریابی هک رشد چنان پیشرفت کرد که به یک تاکتیک اصلی بازاریابی برای کمک به گسترش سریع شرکت ها در اینترنت مبدل گشت.

با این حال، هک رشد فرمی از بازاریابی نبود، بلکه نیازمند یک مجموعه مهارت متفاوت بود. بازاریابان استاندارد یا سنتی و کسانی که به روش های سنتی در زمینه تبلیغ یک شرکت تحصیل کرده بودند، مهارت خاصی در Growth Hacking نداشتند. بنابراین جای تعجب نبود که شان به جای بازاریاب های سنتی به جستجوی هکرهای رشد پرداخت. این افراد درک می کنند که رشد تنها هدفی است که موفقیت آمیز تلقی می شود. این بدان معناست که همه استراتژی ها بر اساس رشد بوده اند تا شرکت بتواند در مدت زمان کوتاهی رشد و توسعه یابد.

 

چرا هر استارت آپ به یک هکر رشد نیاز دارد

رشد استارت آپ با چالش ها و فرصت های مختلف مواجه است. احتمالاً قبل یا بعد از راه اندازی شرکت نوپای خود اهداف رشد روشنی را تعیین می کنید. برای نمونه، «جذب 20 هزار کاربر در سه ماهه اول یا جذب 20 هزار مشتری ثابت در اولین سال فعالیت استارت آپ».

چالش اینجاست که چگونه می خواهید در فلان بازه زمانی به اهداف مورد نظر خود دست یابید؟ یک پرسش بزرگ که بسیاری از بنیانگذاران استارت آپ ها ممکن است از خود بپرسند. در این لحظه، هکر رشد وارد صحنه می شود. هکر رشد در بازاریابی هک رشد 100% روی دستیابی و بالا بردن این اعداد متمرکز است و نه چیز دیگر. هدف او کمک کردن به استارت آپ شما و تبدیل آن به رهبر فلان صنعت است.

هکرهای رشد در میان فن آوران و بازاریابان یک نگرش مشترک، روند تحقیق و تفحص داخلی و ذهنیت منحصر به فردی دارند. این ذهنیت در مورد داده ها، خلاقیت و کنجکاوی به یک هکر رشد اجازه می دهد تا عدد پایگاه مشتری را برای فلان استارت آپ به میلیون برساند. هکر رشد در بازاریابی هک رشد به شما کمک می کند تا با انجام آنچه کار می کند و آنچه کمتر کار می کند، از دام هایی که در مسیر رشد برای شما پهن شده، اجتناب کنید. هکر رشد در بسیاری از کارها استعداد دارد. نه فقط بازاریابی.

 

استارتاپ ها و هک رشد

 

برای کارایی هر چه بیشتر هک رشد در بازاریابی، به کار گماردن یک هکر رشد خالی از لطف نیست. او هر کسی که باشد یک برنامه استراتژیک را روی میز شما می گذارد که البته باید با بودجه کافی، یک تیم کارآمد و فناوری های به روز توانمند سازی شود.

 

استراتژی ها

هک رشد بیش از یک رمز واژه است، بیش از یک واژه که باب روز شده. یک رویکرد استراتژیک، خلاقانه و فنی برای کسب و کارهای تک هدفی است، تمرکز محض روی یک چیز: رشد سریع و در اسرع وقت. با اینکه Growth Hacking بین استارت آپ هایی با رشد سریع محبوب شده است، اما بازاریابی هک رشد فقط برای استارت آپ ها نیست، تکنیک های هک رشد به درد بازاریابان باهوش و شرکت های آینده نگر نیز می خورد.

 در ادامه به تعدادی از تکنیک های هک رشد اشاره می شود:

 

بهره برداری از مخاطبان شخص ثالث

 

1.بهره برداری از مخاطبان شخص ثالث

بررسی ها نشان می دهد که «به طور متوسط شرکت هایی که از رسانه های خبری، اینفلوئنسرها و مشارکت های تضامنی برای دسترسی به یک مجموعه بزرگ از مخاطبان استفاده می کنند، بازده سرمایه گذاری آنها 6 به 1 است.

 

 

استفاده از پلتفرم های شخص ثالث

 

2. استفاده از پلتفرم های شخص ثالث

شناسایی وب سایت ها، دایرکتوری ها، اپ ها و غیره و باز کردن حساب کاربری در آنها که در حال حاضر مخاطب دارند.

 

 هدف گذاری روی طرفداران رقبا

 

3. هدف گذاری روی طرفداران رقبا

یکی از راه های هوشمندانه برای یافتن و برقراری ارتباط با مشتری های بالقوه، تعامل با کسانی است که رقبای شما را در شبکه های اجتماعی فالو می کنند. اینگونه شما می بینید که به برند شما علاقه مند خواهد شد.

 

ایجاد محتوای مناسبِ سیر حرکتی مشتری در اینترنت

 

4. ایجاد محتوای مناسبِ سیر حرکتی مشتری در اینترنت

 بررسی ها نشان داده که «61% از مردم به احتمال زیاد از شرکت هایی خرید می کنند که محتوایی ارائه می دهند که پرسش ها و نگرانی های آنها را برطرف کند و به آنها کمک کند که خودشان تصمیم بگیرند.

 

ایجاد یک لیست ایمیلی هدف گذاری شده

 

5. ایجاد یک لیست ایمیلی هدف گذاری شده

تحقیقات نشان می دهد که به ازای هر 30000 تومانی که هزینه کنید، بازده سرمایه گذاری ناشی از بازاریابی مبتنی بر ایمیل 1140000 تومان است. حتی با داشتن لیست کوچکی از افراد مورد نظر می توان فروش را متحول کرد. هرچه این لیست بزرگتر باشد، دستیابی به مشتریانی که حاضرند از شما خرید کنند، آسان تر می شود.

 

سفارشی سازی تجربه مشتری

 

6. سفارشی سازی تجربه مشتری

بخشی از فروش ناشی از توصیه است که ثابت می کند هنگامی که شما تجارت متنی با زمینه ای ایجاد می کنید، می توانید فروش را بالا ببرید زیرا دارید به مشتریان خود همان چیزی را که می خواهند عرضه می کنید.

 

ایجاد یک جامعه انحصاری

 

7. ایجاد یک جامعه انحصاری

با ایجاد یک جامعه آنلاین مختص به شرکت می توان تا 50 درصد، البته تخمین است، فروش را بالا برد. می توان افراد جدید را جذب کرد و از مشتری ها خواست که روی محتوایی که کاربر با استفاده از یک هشتگ منحصر به فرد تولید کرده، دقیق شود و آن را سازمان دهی کند.

 

استفاده از داده ها

 

8. استفاده از داده ها

یکی دیگر از تکنیک های هک رشد در بازاریابی هک رشد این است که از داده هایتان استفاده کنید. بررسی هایپ نشان داده که «برای 50% از شرکت ها دشوار است که بازاریابی را مستقیماً به نتایج درآمد نسبت دهند. از این رو، وجود ابزارهای تحلیلی برای بررسی کانال های بازاریابی شما جهت شناسایی آنهایی که به بهترین شکل عمل می کنند، ضروری است تا بتوانید اصلاحات لازم را برای بهبود بازده سرمایه خود اعمال کنید.

 

نکته آخر

یادتان باشد که یک راه حل واحد برای هک رشد در بازاریابی وجود ندارد، بازاریابان هوشمند می سنجند، تست می کنند و تکرار می کنند. شما هم باید همین روند را در پیش گیرید. تکنیک های هک رشد اشاره شده در بالا را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک از آنها به بهترین نحو برای شما کار خواهد کرد. 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: