موشن گرافیک چیست

موشن گرافیک

موشن گرافیک چیست ؟

موشن گرافیک اصطلاح نسبتاً جدید و تازه­ ای است که برای نوع خاصی از انیمیشن بکار می رود و چیزی بین یک طراحی گرافیکی و یک انیمیشن است. معمولاً شامل بخش ­ها یا قطعه ­هایی با محوریت و تمرکز روی یک منظور و مفهوم است که از طریق استفاده از متن متحرک یا گرافیک قصد این را دارد که به بیننده اطلاعاتی را منتقل کند. این بخش ­ها دارای صداگذاری هستند که به روایت از متن یا گرافیکی که نشان داده می شود، می پردازد. ویدئوهای لیریک (متن ترانه) نمونه خوبی از موشن گرافیک هستند که در آن اکو یا پژواک گرافیک همان چیزی است که خواننده آن را می خواند.

تعریف موشن گرافیک

 

موشن گرافیک نوعی انیمیشن است و توصیف کننده طراحی گرافیکی متحرک است در حالی که انیمیشن یک واژه است که همچون چتری کل حوزه تصاویر متحرک را در بر می گیرد و شامل هر چیزی از کارتون تا پویانمایی خمیری می شود. موشن گرافیک مانند انیمیشن کاملاً شخصیت محور نیست و معمولاً دارای اشکال، اشیا یا متنی است که در حال حرکت است. به طور مثال اینکه شما بخواهید آرم موجود در وبسایتتان حالت چرخاننده داشته باشد این یک موشن گرافیک است.

 

چه زمانی از موشن گرافیک استفاده می کنیم؟

موشن گرافیک برای تشریح یا تأکید بر واقعیت ­ها و نشان ­دادن نکته ­ای که می خواهید بگویید، بهترین روش است. از آن زمانی استفاده می شود که نیازی به روایت یا داستان­ نویسی نباشد.

فیلم ­های موشن گرافیک می توانند خدمات یا محصولات شما را از آن حالت پیچیده و سخت ارائه شده خارج کند و به صورت جذاب و به یادماندنی ارائه دهد. به یاد داشته باشید که موشن گرافیک در هسته و مرکز آن محصولات یا خدمات قرار دارد که به صورت یک ابزار دیداری استفاده می شود و بنابراین در آموزش ایده­ های قابل درک از طریق تصاویر بسیار عالی می باشد.

در کل موشن گرافیک برای اهداف متفاوتی استفاده می شود. برخی از آنها عبارتند از:

1) اشتراک ­گذاری اطلاعات

اگر می خواهید پیام یا اطلاعاتی را به مخاطب منتقل کنید، این امر به شما کمک می کند تا این کار را به روشی آسان و مؤثر انجام دهید. از طریق این روش می توانید ایده خود را به انیمیشن و با افزودن صدا و سایر ویژگی­ های مناسب تبدیل کنید تا محتوا برای مخاطب قابل قبول و قابل فهم باشد.

2) عنوان­ های فیلم و سایر عناوین ویدیویی

یکی از متداول ­ترین کاربرد های گرافیک ساخت عناوین ویدئویی می باشد. قبل از شروع یک فیلم یا ویدئوهای دیگر عنوان با کمک حرکت گرافیکی نمایش داده می شود و در واقع برای تحت تأثیر قرار دادن مخاطب و جذاب ­تر نشان دادن آن ایجاد شده است. متن همراه با یک قطعه موسیقی پس زمینه متحرک است که سبک رایج از کارت عنوان می باشد.

3) گرافیک­ های لوگو

با افزودن انیمیشن به آن، لوگو های شرکت و یا وب ­سایت شما می توانند جذابیت بیشتری داشته باشند و این یک نوع از موشن گرافیک می باشد.

گرافیک­ های لوگو

4) پست ­های شبکه ­های اجتماعی

اکنون افراد روزانه برای هر چیزی مانند اخبار، اطلاعات، سرگرمی، دوره­ های آنلاین و غیره به شبکه­ های اجتماعی وابسته هستند. همه این موارد با محتوا های مختلف ارسال می شود. افزودن موشن گرافیک در کنار این مطالب، به جذب افراد بیشتر به پست­ ها کمک می کند.

5) بازاریابی دیجیتال

این نوع از بازاریابی حوزه وسیعی است که شامل بازاریابی در شبکه­ های اجتماعی، بازاریابی از طریق ایمیل، بازاریابی در موتورهای جستجو و ... می باشد. همه این روش ­های بازاریابی آنلاین از موشن گرافیک برای اهداف تبلیغاتی و سایر اهداف خود استفاده می کنند.

 

عناصر موشن گرافیک

موشن گرافیک چیزی بیشتر از یک گرافیک است که متحرک می باشد و محصول نهایی انواع مختلفی از عناصر کلیدی می باشد از جمله:

  • طراحی سه بعدی
  • فیلم
  • موشن گرافیک توقفی
  • ویدئو دیجیتال

 

ویژگی اساسی موشن گرافیک حرکت است. حرکت از طریق اقدامات ساده و پیچیده توجه بیننده را به خود جلب می کند و داستانی را روایت می کند. این نوع طراحی کاملاً مناسب دنیای دیجیتال امروزه است و به ویژه برای مخاطبان مدرن جذاب است. به همین دلیل صنعت موشن گرافیک به سرعت در حال رشد است و هیچ نشانه ­ای از کند شدن روند آن وجود ندارد .

عناصر موشن گرافیک

 

مزیت­ های موشن گرافیک

 

1) از نظر هزینه و زمان مقرون به صرفه است

در مقایسه با سایر انیمیشن­ ها و فیلم ­ها، ایجاد آن ارزان­تر و آسان­تر است. از پیچیدگی کمتری برخوردار است و براحتی در مدت زمان کوتاهی ساخته می شود.

2) جذاب و گیرا

ساخت تبلیغات یا ویدئو ­های عنوان که از طریق موشن گرافیک انجام می شود، جذاب­ و گیرا تر از متون معمول یا تبلیغات ساده محسوب می شود. این کمک می کند تا افراد با استفاده از تبلیغات جذاب آن به سمت محصول خاصی جذب شوند.

3)پشتیبانی ­ها و اثرات مختلف

با استفاده از این موارد می ­توان فیلم متفاوت یا قالب­ های دیگری ساخت. همچنین بر اساس حالت استفاده می توان آن را از یک قالب به قالب دیگر تغییر داد.

4) براحتی قابل اشتراک­ گذاری است

از آنجا که این یک رسانه الکترونیکی است، می توان آن را براحتی از طریق رسانه­ های اجتماعی یا سایر روش ­های آنلاین به اشتراک گذاشت. این موضوع به افزایش دسترسی به مطالب ما کمک می کند.

5) سبک و استایل زیبا

در بین سبک­ های مختلف ویدئویی مربوط به بازاریابی، موشن گرافیک جزء ظریف ­ترین، متفاوت­ ترین و جذاب­ ترین سبک­ ها است و برای ساخت فیلم ­های بازاریابی بهترین گزینه محسوب می شود.

مزیت­ های موشن گرافیک

 

نرم­ افزارهای ساخت موشن گرافیک

بعضی از معروف ­ترین و رایج ­ترین نرم ­افزارهای مورد استفاده برای ایجاد موشن گرافیک در زیر لیست شده است.

 

1)Adobe Photoshop

حتی اگر فتوشاپ به عنوان یک نرم­ افزار ویرایش عکس در نظر گرفته شود، قابلیت ایجاد حرکت در سبک­ های مختلف را دارد. افراد حرفه­ ای این نرم ­افزار را برای کارهای آسان و پیچیده خود انتخاب می کنند.

2) After Effects

این برنامه انتخاب اول و گل سرسبد در میان نرم ­افزارهای موجود برای ساخت است.         

after Effects دارای ویژگی ­ها و ابزار هایی برای ساخت گرافیک و انیمیشن است و همچنین به کاربران امکان می دهد که در محیط­ های دوبعدی و سه بعدی کار طراحی خود را انجام دهند.

3) Cinema 4D

این یک نرم ­افزار سه بعدی سازی، رندر و انیمیشن است که می تواند برای ایجاد موشن گرافیک استفاده شود. این برنامه یک بستر استاندارد صنعتی برای طراحان حرکت است.

4) Maya 3D

یکی از رایج ­ترین و آسان­ ترین نرم ­افزارهایی که توسط طراحان مورد استفاده قرار می گیرد، Maya 3D می باشد. این نرم­ افزار برای ایجاد موشن گرافیک ساده تا انیمیشن­ های پیچیده فیلم بکار می رود.

5) Adobe Illustrator

یکی از نرم ­افزارهای معروف موشن گرافیک از شرکت مشهور Adobe است. این نرم ­افزار می تواند برای ایجاد انیمیشن­ های سه بعدی، گرافیک و غیره استفاده شود.

 

رشد شغلی در موشن گرافیک

طراحان موشن گرافیک یا طراحان حرکت، متخصصان ماهری هستد که کارهای هنری گرافیکی برای فیلم­ ها، فیلم­ های آنلاین، برنامه­ های تلویزیونی و غیره می سازند. آنها افراد بسیار ماهری هستند که از جلوه ­های بصری و انیمیشن برای خلق آثار جذاب استفاده می کنند. این حرفه یک حوزه نسبتاً جدید است که هر روز با فناوری­ های جدید و ایده ­های مختلف محبوب می شود. همانطور که می دانید انواع مختلفی از طراحان مانند طراحان وب، طراحان گرافیک، طراحان محصولات و غیره وجود دارند، در این میان طراحان موشن گرافیک برای عملکرد خوب در بازار باید ماهرتر و از نظر فنی بروز باشند.

با توسعه رسانه ­های اجتماعی و رسانه ­های الکترونیکی، فرصت ­های موشن گرافیک هر روز بیشتر می شود. با باز کردن یک حساب رسانه اجتماعی، می توانید هزاران فیلم از جمله تبلیغات، سرگرمی ­ها، فیلم­ های آموزنده و غیره را مشاهده کنید. هر ویدئویی از این دست در بعضی از موارد شامل گرافیک است. بنابراین در این بین فرصت ­هایی برای طراحان موشن گرافیک ایجاد می شود. همچنین اگر در ایجاد حرکت مهارت دارید، می توانید به عنوان فریلنسر کار کنید. حتی می توانید با نشستن در خانه کار کنید و درآمد کسب کنید. بسیاری از سایت­ های آنلاین برای ارائه شغل آزاد در این زمینه در دسترس هستند.

 

چگونه فیلم­ های موشن گرافیک جذاب بسازیم

1) اهداف واقع ­بینانه ایجاد کنید

اهدافی ایجاد کنید که واقع ­بینانه و قابل سنجش باشد. به جای پارامترهای داخلی تنظیم شده در کمپین خود، بر روی رسانه ­های اجتماعی تمرکز کنید. این بدان معناست که شما باید طول محتوا و انتظارات را مورد سنجش قرار داده و بودجه خود را مشخص سازید.

2) پیداکردن یک استدیو موشن گرافیک

آیا به خدمات موشن گرافیک نیاز دارید؟ اگر به وب­ سایت هر طراح  آن مراجعه کنید متوجه خواهید شد که یک سبک انیمیشن منحصر به فرد وجود دارد که او از آن استفاده می کند. با داشتن یک شرکت موشن گرافیک برای روایت داستان خود به یک سبک انیمیشن محدود نمی شوید. برای ایجاد انواع مختلف محتوای ویدئویی می توانید از سبک ­های انیمیشن مانند انیمیشن کارتونی، انیمیشن تخته سفید یا توقف حرکت استفاده کنید.

موشن

 

3) در فرآیند خلاقانه شرکت کنید

مزیت اصلی انتخاب یکی از بهترین شرکت ­های موشن گرافیکی این است که به شما امکان می دهد بخشی از یک راه­ حل با طراحی­ های چشم ­نوازتر و جذاب تر باشید.

4) یک ارزیابی سریع انجام دهید

خلاصه ­ای از اطلاعات محصول یا خدمات خود را که می تواند به شرکت منتقل شود، ارائه دهید. این به مدیران و طراحان گرافیک خلاقانه کمک می کند تا اولین برداشت از آنچه را که شما می خواهید، از انیمیشن موشن گرافیک بدست آورند.

5) از ایده ­های جدید استقبال کنید

شما باید از ایده ­های جدیدی که از نظر خلاقیت مناسب ­ترند، استقبال کنید. این تفکر بد را که ممکن است مانع اینفوگرافیک انیمیشن شما و جذب مخاطبان بیشتر شود، کنار بگذارید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: