آدرس IP چیست؟

ip آدرس چیست

آدرس IP چیست؟

امروزه افراد بسیار زیادی را می‌ توان یافت که برای دسترسی به اطلاعات گوناگون از طریق تلفن همراه هوشمند، کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت متصل شده و به ‌راحتی از آن استفاده می کنند. تمامی دستگا‌ه هایی که به اینترنت متصل می ‌شوند دارای یک کد می ‌باشند که به آن کد IP می‌گویند، در واقع IP یا Internet Protocol باعث می ‌شود که بتوانید دستگاه خود را با سایر دستگاه‌ ها یا شبکه جهانی متصل کنید و بدون آن امکان چنین اتصالی وجود ندارد. هر آدرس IP طبق قانون خاص خود از چهار بخش تشکیل شده است که هر بخش آن شامل عددی بین 0 تا 255 می‌باشد که به وسیله نقطه از یکدیگر جدا شده‌ اند.

انواع مختلفی از آدرس‌های آی ‌پی وجود دارد که ما در این مقاله به معرفی آدرس آی ‌پی خصوصی و عمومی پرداخته و روش‌های به‌دست آوردن آن را در دستگاه ‌های مختلف به شما آموزش خواهیم داد.

 

آدرس IP خصوصی

آدرس IP خصوصی یا محلی در واقع جهت استفاده از شبکه خصوصی طراحی شده است و سایر دستگاه‌ های خارج از شبکه نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند و این مورد باعث حفظ حریم خصوصی افراد و شرکت ‌ها می ‌شود.

 

آدرس IP عمومی

هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌ شود دارای یک آدرس منحصر ‌به ‌فرد می ‌باشد که به آن آدرس آی‌پی عمومی گفته می ‌شود. در ‌واقع این آدرس به عنوان شناسنامه دستگاه شما هنگام استفاده از اینترنت شناخته می‌ شود.

 

چگونه از آدرس IP خود مطلع شویم؟

برای پیدا کردن آدرس IP، راه‌ های بسیار گوناگونی وجود دارد که به‌ راحتی می‌توانید از آدرس آی‌ پی خود مطلع شوید. در ادامه مطلب رایج ‌ترین راه ‌های به ‌دست آوردن آدرس آی ‌پی در دستگاه‌ های ویندوزی، لینوکس، مک و تلفن همراه هوشمند با سیستم عامل‌ های مختلف را ارائه خواهیم داد.  

 

به‌دست آوردن آدرس IP در ویندوز 8 ،7 و 10

 

از طریق فرمان CMD

برای اطلاع از آدرس آی ‌پی خود در ویندوز لپ ‌تاپ یا کامپیوتر مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا بر روی گزینه استارت (Start) کلیک کرده و در قسمت جستجو، عبارت cmd را وارد نمایید، سپس کلید Enter را بزنید.
 2. در پنجره باز شده عبارت ipconfig را تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید در این حالت تمامی اطلاعات مربوط به اتصال شبکه و آدرس IP شما بر روی صفحه نشان داده می ‌شود.  

 

از طریق فرمان CMD

 

از طریق اتصالات شبکه یا Network Connection

 1. ابتدا وارد بخش Control Panel سیستم خود شده و بر روی گزینه Network and Connection کلیک نمایید. (ممکن است این گزینه در ویندوز های مختلف با عبارت مشابه جایگزین شده باشد.) یا برای دسترسی مستقیم به این بخش کلیدهای win و R را با هم فشار داده و در پنجره ظاهر شده عبارت ncpa.cpl را وارد کنید و سپس کلید Enter را بزنید. در این‌ صورت به صفحه Network Connection وارد می‌شوید.

Control Panel

 

 1. در این قسمت بر روی Connection فعال خود کلیک راست کرده و بر روی گزینه Status کلیک کنید.

 

Status

 

 1. در پنجره ظاهر شده گزینه Details را انتخاب کنید در این حالت می‌توانید آدرس IP خود را با نام IP Address یا IPv4 Address مشاهده نمایید.

 

IPv4 Address

 

به‌دست آوردن آدرس IP در سیستم عامل لینوکس

 1. ابتدا از طریق Utilities folder یا پوشه ابزار وارد Terminal شوید یا از طریق فشردن همزمان Ctrl+Alt+T پنجره Terminal  را باز کنید.
 2. فرمان Sudo ip addr show را وارد نمایید.
 3. در این قسمت از شما خواسته می‌شود تا رمز عبور سیستم خود را وارد کنید و پس از اینکه رمز خود را وارد کردید تمامی اطلاعات مربوط به شبکه اتصال دستگاه شما به همراه آدرس IP نمایش داده می ‌شود.

 

به‌دست آوردن آدرس IP در سیستم عامل لینوکس

 

به‌دست آوردن آدرس IP در سیستم عامل مک

 1. در قسمت بالای صفحه بر روی لوگوی اپل کلیک کنید و گزینه System Preferences را انتخاب نمایید.

 

به‌دست آوردن آدرس IP در سیستم عامل مک

 

 1. از قسمت Internet and Network بر روی گزینه Network ضربه بزنید.
 2. شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه TCP/IP کلیک نمایید، در این حالت می ‌توانید آدرس IP خود را مشاهده نمایید.

 

 TCP/IP

راه دوم برای پیدا کردن آدرس آی ‌پی در این دستگاه با استفاده از خط فرمان امکان پذیر می ‌باشد. برای انجام این‌کار مراحل زیر را می ‌توانید دنبال کنید:

 1. ابتدا از قسمت Taskbar دستگاه خود بر روی آیکون جستجو کلیک کرده و عبارت Terminal را وارد کنید.
 2. در پنجره باز شده یک مرتبه کلید Return را فشار داده سپس عبارت ifconfig را وارد کنید و دوباره کلید Return را بزنید.
 3. در این حالت اطلاعات مربوط به آدرس IP شما به ‌طور کامل بر روی صفحه نمایش داده می‌ شود.

 

به ‌دست آوردن آدرس IP در گوشی ‌های اندرویدی

 1. ابتدا صفحه تنظیمات یا Setting گوشی همراه خود را باز کنید.
 2.  در قسمت  Network & internet به بخش Wi-Fi مراجعه نمایید.
 3. در این حالت شبکه مورد نظر خود را لمس کرده و گزینه Advance را فعال نمایید، در این‌صورت آدرس آی ‌پی و سایر اطلاعات شبکه را می ‌توانید به‌طور کامل مشاهده کنید.

 

به ‌دست آوردن آدرس IP در گوشی ‌های اندرویدی

 

به‌ دست آوردن آدرس IP در گوشی آیفون

 1. ابتدا به قسمت تنظیمات (Setting) گوشی خود مراجعه کنید.
 2. بر روی گزینه Wi-Fi کلیک نمایید.
 3. در این قسمت شبکه مورد نظر خود را لمس کنید تا اطلاعات آن برای شما نمایش داده شود و به آدرس آی‌ پی خود دسترسی داشته باشید.

 

 

به ‌دست آوردن آدرس IP در گوشی ویندوزی

 1. ابتدا وارد مسیر Start -> Settings -> Network cards  شوید.
 2. در قسمت Network لیستی از شبکه‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد و می ‌توانید شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 3. پس از انتخاب شبکه برای دسترسی به آدرس IP باید بر روی گزینه Edit کلیک کنید تا اطلاعات کامل شبکه برای شما نمایش داده شود.

به ‌دست آوردن آدرس IP در گوشی ویندوزی

 

به ‌دست آوردن آدرس IP در گوشی بلک ‌بری

امروزه با توجه به تنوع و قابلیت ‌های گوشی ‌های اندرویدی و آیفون که از محبوبیت بالایی در بین کاربران برخوردارند، عده‌ای نیز هنوز بنا به دلایلی از گوشی ‌های بلک بری استفاده می‌کنند. در ادامه مراحل دست یافتن به آدرس IP در این نوع تلفن همراه را برای شما ارائه خواهیم داد:

 1. ابتدا از طریق Manage Connections به بخش Wi-Fi Options وارد شوید.
 2. سپس با استفاده از general Options گزینه Wi-Fi Connections را انتخاب کنید.
 3. در این حالت بر روی Wi-Fi Diagnostics ضربه بزنید.
 4. در این قسمت لیست تمامی شبکه‌ های شما نمایش داده می‌ شود که می‌ توانید شبکه خود را انتخاب کرده و وارد بخش جزئیات آن شوید و آدرس آی ‌پی خود را مشاهده کنید.   

 

به ‌دست آوردن آدرس IP پرینتر

همان‌ طور که می‌دانید جهت به اشتراک گذاشتن پرینتر با دستگاه‌ های مختلف باید به آدرس آی ‌پی آن دسترسی داشته باشید. برای انجام این‌کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در ویندوز سیستم خود به قسمت Control Panel مراجعه کرده و بر روی گزینه Devices and Printers کلیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه Properties را انتخاب نمایید.
 2. در پنجره باز شده به تب General مراجعه کرده و در قسمت Location می ‌توانید آدرس IP پرینتر خود را مشاهده کنید.

 

به دست آوردن IP عمومی از طریق مرورگر

اگر به اینترنت دسترسی دارید و می ‌خواهید به سرعت از آدرس آی ‌پی خود مطلع شوید می ‌توانید با استفاده از یک مرورگر این کار را به راحتی انجام دهید. ابتدا یکی از مرورگرهای گوگل، بینگ، ASK و.. را باز کرده و در قسمت جستجو عبارت what is my ip address را وارد نمایید و بر روی گزینه جستجو کلیک کنید، در این حالت آی ‌پی عمومی شما بر روی صفحه نشان داده می ‌شود.

 

به دست آوردن IP عمومی از طریق مرورگر

همچنین برای انجام این کار می‌ توانید به سایت whatismyipaddress.com مراجعه کنید و در قسمت بالای صفحه وب‌ سایت آدرس آی ‌پی خود را مشاهده نمایید.

از دیگر سایت‌ های معروف جهت دست یافت به آدرس IP می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • IP Chicken
 • Trace My IP
 • My IP Address

 

به دست آوردن آی پی

 

 

به ‌دست آوردن آدرس IP از طریق نرم‌ افزار

 • یکی دیگر از راه‌ های دست یافتن به آدرس IP دستگاه‌ های مختلف استفاده از نرم ‌افزارهای کاربردی می‌باشد. Advanced IP Scanner یک نرم‌ افزار کاربردی و مفید است که قادر به اسکن سریع تمامی دستگاه‌ های داخل شبکه جهت پیدا کردن آدرس آی‌ پی سیستم‌ ها می‌ باشد.
 • IPNetInfo یکی دیگر از نرم ‌افزارهای ساده و بسیار کاربردی در این زمینه می ‌باشد که با استفاده از آن می ‌توانید به آدرس آی ‌پی دستگاه خود دسترسی داشته باشید.

 

چگونه می‌توان آدرس IP یک سایت را به ‌دست آورد؟

دست یافتن به آدرس آی ‌پی سایت بسیار ساده و راحت می ‌باشد، کافی است در محیط ویندوز خود ابتدا در قسمت جستجوی منوی استارت عبارت cmd را تایپ کرده و اینتر (Enter) را بزنید. سپس در پنجره باز شده عبارت ping  را وارد کرده و در ادامه آدرس سایت مورد نظر خود را وارد نمایید و کلید Enter را فشار دهید. اکنون می‌توانید آدرس IP این سایت را مشاهده کنید.

 

آیا امکان مخفی کردن آدرس IP وجود دارد؟

بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف و امنیتی تمایل به مخفی بودن آدرس IP خود دارند. برای انجام این کار یکی از رایج‌ ترین راه‌ حل ‌ها استفاده از سرورهای VPN می ‌باشد. استفاده از VPN باعث می ‌شود داده‌ها از طریق سرورهای ایمن ارسال شده و به نظر برسد که ترافیک شما از مکان دیگری در حال ارسال می ‌باشد و به این ترتیب آدرس IP شما مخفی باقی می ‌ماند.

 

کلام آخر

با استفاده از روش‌های ارائه شده در این مطلب شما به ‌راحتی می‌توانید در هر دستگاهی به آدرس IP آن دسترسی داشته باشید. البته ممکن است برای برخی افراد اطلاع از آدرس IP چندان اهمیتی نداشته باشد اما در بسیاری از موارد جهت رفع مشکلات شبکه و اینترنت به آدرس IP احتیاج خواهید داشت.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: