افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟

افیلیت مارکتینگ چیست

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟

امروزه یکی از رایج‌ ترین اصطلاحات در بین کسب و کارهای اینترنتی افیلیت مارکتینگ یا همان سیستم همکاری در فروش می‌باشد. در‌واقع افیلیت مارکتینگ یک روش بازاریابی است که شرکت‌ها یا فروشندگان به ازای تبلیغات محصول خود در وب ‌سایت ناشر که منجر به افزایش فروش محصولات آن‌ ها شود کمیسیونی به ناشر تبلیغات پرداخت می‌کنند.

این روش با تبلیغاتی که توسط اکثر رسانه‌ ها انجام می‌شود تفاوت دارد زیرا در آن روش برای انجام تبلیغ محصول بدون در نظر گرفتن نتیجه باید هزینه آن به‌طور کامل پرداخت شود، اما در روش افیلیت مارکتینگ نیازی به پرداخت هزینه جهت تبلیغ محصول وجود ندارد و در صورتی که نتیجه بخش باشد و منجر به رسیدن هدف صاحب برند یا شرکت شود طبق شاخص های تعیین شده به ناشر افیلیت کمیسیون پرداخت می شود.  

سیستم همکاری در فروش

 

روش کار  افیلیت مارکتینگ

سیستم افیلیت مارکتینگ از سه بخش زیر تشکیل شده است:

 • فروشندگان محصولات (Merchant): این گروه شامل صاحبان کسب و کار یا شرکت ‌های متنوع هستند که قصد دارند از طریق تبلیغات باعث افزایش فروش محصول خود شوند.

 

 • ناشران تبلیغات: این گروه که شامل انواع سایت های منتشرکننده تبلیغات یا شبکه های اجتماعی هستند با استفاده از روش ‌های گوناگون محصولات را به کاربران خود معرفی کرده و از این راه کسب درآمد می کنند.

​​​​​​​

 • کاربران یا مشتریان: کسانی که از سایت ناشر بازدید کرده و محصولی را خریداری می‌کنند.

​​​​​​​​​​​​​​

روش کار در افیلیت مارکتینگ به این صورت است که ابتدا فروشندگان جهت افزایش فروش یا معرفی محصول خود به ناشران تبلیغات مراجعه کرده و این ناشران با روش‌های تبلیغاتی مختلف مانند گذاشتن بنر یا تبلیغات متنی در وب سایت خود لینکی را به سایت فروشنده جهت خرید محصول ارجاع می دهند. اگر مشتری بر روی این لینک کلیک کند و آن محصول را خریداری نماید قسمتی از درآمد حاصل از فروش محصول به ناشر افیلیت مارکتینگ تعلق می گیرد.

 

روش کار افیلیت مارکتینگ

 

انواع روش ‌های افیلیت مارکتینگ   

در افیلیت مارکتینگ روش های متنوعی وجود دارد که با توجه به نیاز خود می ‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید:

 • پرداخت به ازای فروش محصول (CPS)

یکی از رایج ‌ترین روش‌ های پرداخت در افیلیت مارکتینگ پرداخت به ازای فروش هر محصول می ‌باشد. در این روش پس از اینکه مشتری محصول معرفی شده را خریداری کرد، قسمتی از درآمد حاصل از فروش محصولات به ناشر تبلیغ تعلق می گیرد. میزان مبلغ پرداختی بر اساس توافقات صورت گرفته بین ناشر و فروشنده در نظر گرفته می ‌شود.

 

 • پرداخت به ازای انجام هدف تعیین شده

این روش یکی از بهترین روش ‌های سیستم همکاری در فروش محسوب می ‌شود زیرا در این حالت زمانی هزینه ناشر تبلیغات پرداخت می‌ شود که هدف مورد نظر Merchant صورت گرفته باشد، این هدف می ‌تواند شامل خرید محصول، عضویت در سایت، شرکت در نظرسنجی، لایک کردن، دانلود نرم‌افزار و ... باشد.

 

 • پرداخت به ازای نمایش آگهی (CPM)

در این روش که بیشتر مناسب برندسازی و معرفی محصولات جدید است پرداخت کمیسیون به ازای هر 1000 نفری که از آگهی بازدید کنند صورت می گیرد و ممکن است با وجود اینکه هزار بار این آگهی دیده شود اما نرخ کلیک آن بسیار کمتر باشد.  

 

 • پرداخت به ازای جذب مشتری بالقوه (CPL)

بسیاری از کسب و کار‌های مختلف و جدید که کاربران زیادی با محصولات و خدمات آن ها آشنایی ندارند و نمی ‌توانند محصولات خود را به سرعت به فروش برسانند تلاش می کنند تا از طریق تبلیغات مشتریان خود را افزایش دهند.

در این روش افیلیت مارکتینگ با استفاده از یک لینک که ممکن است مربوط به عضویت در سایت، ثبت شماره تلفن همراه، ثبت ایمیل و .. باشد باعث می شود که مشتریان بالقوه وارد سیستم شما شوند تا بتوانید با معرفی محصولات خود آن‌ ها را تبدیل به مشتری بالفعل نمایید. در این حالت پرداخت ناشر تبلیغات به ازای هر لید یا مشتری بالقوه که جذب سیستم شما شود صورت می ‌گیرد.

 

 • پرداخت به ازای هر کلیک (CPC)

در این روش افیلیت مارکتینگ به ازای هر کلیکی که بر روی لینک درخواست شده از سوی فروشنده صورت گیرد پرداخت هزینه به ناشر تبلیغات انجام می ‌شود.

 

 • پرداخت به ازای تعرفه مشخص شده

در این روش به ازای تبلیغ در سایت ناشر باید مبلغ مشخصی به ازای آن تبلیغ به ناشر پرداخت شود. پیشنهاد می‌ شود از این روش در کنار روش ‌های دیگر افیلیت مارکتینگ استفاده کنید تا به نتیجه مورد نظر خود دست یابید.

 

استفاده از افیلیت مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

 

 

مزایای استفاده از افیلیت مارکتینگ

 

افیلیت مارکتینگ یکی از بهترین روش‌ های افزایش فروش در دنیا محسوب می ‌شود که برای اولین بار وب سایت آمازون از این سیستم جهت بالا بردن میزان فروش خود استفاده کرد. به ‌کارگیری این روش مزیت ‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه به تشریح آن می‌ پردازیم:

 1. صاحبان کسب و کارهای مختلف با استفاده از افیلیت مارکتینگ می ‌توانند محصولاتشان را به افراد بیشتری معرفی کنند و به افزایش فروش محصولات خود کمک کنند.
 2. پرداخت هزینه به ازای تبلیغات در صورتی‌که هدف Merchant تحقق یافته باشد صورت می‌گیرد.
 3. افیلیت مارکتینگ یکی از بهترین روش‌ های برند‌سازی در دنیا محسوب می‌ شود.
 4. با استفاده از این روش فرصت ‌های بیشتری را برای بازاریابی و فروش محصولات خود به‌دست می‌ آورید، یعنی هر چه بیشتر در سایت‌ های ناشران مختلف تبلیغ کنید باعث افزایش ترافیک و در نتیجه فروش بیشتر محصول خود می‌ شوید.
 5. استفاده از این روش موجب کسب درآمد برای افرادی که وب ‌سایت با ترافیک بالا دارند یا در شبکه‌ های اجتماعی دارای فالوورهای زیادی هستند می ‌شود.
 6. برنامه‌ هایی که وب سایت ‌های ناشران تبلیغ را بررسی می‌کنند می‌توانند آمار دقیقی از نیازهای مشتری ارائه دهند.
 7. معرفی محصول صاحب برند در وب‌ سایت‌های مختلف و تکرار آن باعث افزایش اعتبار برند شما خواهد شد.

 

 

معایب افیلیت مارکتینگ

سیستم همکاری در فروش نیز مانند دیگر بازارهای اینترنتی مزایا و مشکلاتی دارد که باید در استفاده از آن دقت کرد و تمامی نکات مهم را در نظر گرفت. برخی از معایب مهم این روش به شرح زیر می ‌باشد:

 

معایب افیلیت مارکتینگ

 

 1. ناشران تبلیغ ممکن است برای دریافت کمیسیون بیشتر از تبلیغات اغراق ‌آمیز برای معرفی محصول استفاده نمایند تا منجر به خرید توسط مشتری شود و اگر مشتری پس از خرید رضایت کافی نداشته باشد محصول را مرجوع خواهد کرد و از اعتبار برند شما کاسته می‌ شود.
 2. صاحبان کسب و کارهای مختلف ممکن است برای جذب ناشران بیشتر کمیسیون ‌های بالاتری را پیشنهاد دهند و بعد از انجام تبلیغات به بهانه ‌های مختلف آن را کاهش دهند.  
 3. لینک ‌های افیلیت ممکن است توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرد و کمیسیون شما را به حساب خود واریز کنند.
 4. اگر درخواست تبلیغ جهت نصب برنامه یا اپلیکیشن خاصی را داشته باشید، ممکن است ناشران تبلیغ برای دریافت کمیسیون بیشتر با کاربران غیر واقعی برنامه را نصب کنند. پیشنهاد می کنیم جهت جلوگیری از این موضوع با روش‌ های تقلبی در دیجیتال مارکتینگ و راه‌ های پیش‌گیری از آن آشنا شوید.
 5. برخی صاحبان برند های تقلبی ممکن است بدون اطلاع برنامه فروش را کنسل کنند و کمیسیون ناشر تبلیغات را نپردازند.
 6. در روش افیلیت مارکتینگ ضمانتی برای کسب درآمد ثابت وجود ندارد و ممکن است یک یا چند ماه درآمد بالایی داشته باشید و برعکس این موضوع نیز رخ دهد که برای مدتی هیچ‌گونه درآمدی نداشته باشید.

 

چگونه با استفاده از افیلیت مارکتینگ کسب درآمد کنیم؟

با توجه به اینکه سیستم همکاری در فروش بسیار ساده و کارآمد می ‌باشد، اما اگر در بستری نا مناسب از آن استفاده شود نتایج نامطلوبی را ارائه می‌دهد که منجر به کاهش درخواست تبلیغ از سوی صاحبان کسب و کار در آینده می‌ شود. برای دریافت بهترین نتیجه در استفاده از روش افیلیت مارکتینگ باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

چگونه با استفاده از افیلیت مارکتینگ کسب درآمد کنیم؟

 

 • شناخت مخاطب

برای انجام تبلیغات در وب ‌سایت خود باید به معرفی مواردی بپردازید که متناسب با محتوای سایت و مخاطبان شما باشد در غیر این ‌صورت اگر کاربران احساس کنند که برای کسب درآمد هر نوع تبلیغی را انجام می ‌دهید که از کیفیت بالایی برخوردار نیست، نرخ کلیک محصول معرفی شده و بازدید از سایت کم‌کم کاهش می‌یابد و مشتریان به وب سایت شما اعتماد نمی کنند.

 

 • تولید محتوای باکیفیت

تولید محتوای باکیفیت باعث می ‌شود که مخاطبان بیشتری جذب وب ‌سایت شما شوند و ترافیک آن افزایش یابد، در این حالت صاحبان کسب و کارهای مختلف نیز جهت تبلیغات، وب‌ سایت شما را انتخاب می کنند.

 

 • استفاده از روش‌ های مختلف افیلیت مارکتینگ

جهت انجام تبلیغات در وب ‌سایت خود بهتر است از تمامی روش ‌های ذکر شده در قسمت قبل استفاده نمایید.

 

 • قرار دادن لینک تبلیغاتی در پست‌ های محبوب

با توجه به اینکه برخی پست ‌ها از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار است می ‌توانید در صورتی‌که محصول معرفی شده با این نوع محتوا ارتباط دارد آن را در بین صفحه تبلیغ نمایید در غیر این ‌صورت مخاطب را به پست‌ های مرتبط هدایت کنید.  

 

 • استفاده از تبلیغات به اشکال مختلف

 سعی کنید برای تبلیغات مربوط به حوزه‌ های مختلف متناسب با نوع محصول، تبلیغ را طراحی نمایید. استفاده از بنر، تصاویر محصولات، تبلیغات متنی، ارائه کد تخفیف و ... نمونه ‌هایی است که می توانید در شرایط مختلف از آن استفاده نمایید.

 

سخن پایانی

افیلیت مارکتینگ به‌ عنوان یکی از بهترین روش‌ های دیجیتال مارکتینگ در دنیا مطرح شده است که مزایای بسیار زیادی دارد و باعث بالا رفتن میزان فروش محصولات نیز می‌ شود. این روش همانند سایر روش‌ های بازاریابی معایبی نیز دارد که با استفاده از انتخاب یک پلتفرم مطمئن می ‌توان این مشکل را حل کرد. این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر به عنوان ناشر تبلیغات یا صاحب کسب و کار می ‌خواهید از این روش استفاده نمایید تمامی نکات ارائه شده را در نظر بگیرید و با اطلاعات کافی وارد این حوزه شوید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب نمایید.

 

 

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: