بهترین نرم افزار های دورکاری در دنیا

نرم افزارهای دورکاری

معرفی بهترین نرم افزار های دورکاری

در حال حاضر دورکاری به یک شیوه رایج برای مدیریت اقتصاد در طی بحران کرونا بدل شده است و از این رو بسیاری شرکت ها به دورکاری روی آورده اند. به این منظور نرم افزار های بسیاری توسعه پیدا کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین نرم افزار های دورکاری بپردازیم.

 

دورکاری

 

دورکاری، شیوه جدید کار

بحران شیوع ویروس چینی کرونا باعث تعطیلی بسیاری کسب و کار ها شد و تاکنون نیز افقی برای برون رفت از این بحران پیش رو نیست. با چنین وضعیتی بسیاری شرکت ها برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر شیوه ای جدید را پی ریزی کردند و آن نیزی دورکاری بود. دورکاری از چندین سال پیش و همزمان با افزایش دسترسی مردم جهان به اینترنت بیش از پیش افزایش یافته است به گونه ای که اگر پیش از دوران اینترنت تنها انگشت شمار کار هایی به صورت دورکاری انجام می شدند اما هم اکنون به لطف اینترنت می توان تعداد بسیار بیشتر از کارها را با اینترنت و به صورت دورکاری انجام داد. دورکاری هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان مزایای بسیاری دارد. کارمندان دیگر نیازی نیست هر روز هزینه رفت و آمد به محل کار را بپردازند یا نیازی نیست ساعات طولانی را با پوشش اداری بگذرانند. از طرفی کارفرمایان نیز سود سرشاری از دورکاری می برند به گونه ای که برای مثال هزینه هایی همچون هزینه های جاری (آب، برق و...) بسیار کاهش پیدا می کند، فضای اداری کمتری مورد نیاز است، وسایل کاری کمتری مورد نیاز است و... همه این موارد دست به دست هم داده اند تا در بسیاری کشور های پیشرفته زمزمه هایی در مورد تداوم دورکاری در دوران پس از کرونا نیز شنیده شود.

 

دورکاری، شیوه جدید کار

 

اما دورکاری در کنار نکات مثبت خود، نکات منفی نیز دارد. از جمله آنها نظارت بر کار کارکنان است به گونه ای که شاید نتوان در هنگام دورکاری به میزان زمانی که کارکنان در محل کار حضور دارند بر کار آنها نظارت کرد. مورد بعد همکاری و هماهنگی های بیشتر است که در گرو ارتباط موثر میان اعضا به وجود می آید و ممکن است در هنگام دورکاری کاهش پیدا کند. اما مزایای دورکاری سبب شده با ارائه راه حل هایی این مشکلات از سر راه برداشته شود. از جمله این راهکار ها استفاده از نرم افزار های دورکاری بوده است. نرم افزار های دورکاری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از یک گروه در واتساپ گرفته تا نرم افزار های اختصاص همگی می توانند در جهت رفع مشکلات ناشی از دورکاری موثر باشند. در ادامه برخی از مهمترین این نرم افزار ها را بررسی می کنیم.

 

نرم افزار های دورکاری برای جلسات

 

نرم افزار های دورکاری برای جلسات

از جمله مهمترین وظایف کارکنان یک مجموعه به خصوص در سطح مدیران، شرکت در جلسات است که در گذشته به صورت کاملا فیزیکی انجام می شد ولی حالا به لطف طیف وسیع نرم افزار های دورکاری می توان جلسات را به صورت مجازی نیز برگزار کرد. در این میان نرم افزارهایی هستند که به صورت تخصصی برای برگزاری جلسات ایجاد شده اند که از جمله آنها Zoom است که یک نرم افزار بسیار کاربردی و فراگیر در سراسر جهان برای برگزاری جلسات کاری به صورت تصویری است. کاربران می توانند با نسخه رایگان این نرم افزار تا 60 دقیقه ویدئو کنفرانس داشته باشند ولی برای استفاده بدون محدودیت باید اشتراک آن را تهیه کرد. امکانات بالا، سرعت بالا، کیفیت مطلوب تصویر و... از جمله مزایای این نرم افزار هستند. اما Zoom در ایران فیلتر است. اگر به اینترنت با سرعت کافی دسترسی دارید که در هنگام استفاده از فیلترشکن نیز بتواند کارایی خود را حفظ کند، Zoom می تواند یکی از بهترین نرم افزار های دورکاری برای برگزاری جلسات باشد. اما اگر چنین امکانی ندارید باید به نرم افزار های دیگری فکر کنید.

 

جلسات آنلاین در دورکاری

 

اسکایپ! تا همین سال اواخر سال 2019 اسکایپ در معرض شدید ترین انتقادات بود و روز به روز از کاربران آن کاسته می شد. با اینکه در نگاه اول وجود مشکلات بزرگ در مسنجری که توسط غول صنعت نرم افزار یعنی مایکروسافت ساخته شده بسیار دور از ذهن بود ولی اسکایپ همواره مشکلات بسیاری داشته و دارد که از جمله آنها از بین رفتن بی دلیل اکانت و یا باز نشدن اکانت با وجود صحیح بودن یوزر و پسورد است. اما چین باعث شد اسکایپ از مرگ نجات پیدا کند و به واسطه شیوع کرونا بسیاری افراد برای برگزاری جلسات آنلاین خود به سمت اسکایپ که رایگان است رفتند. از جمله ویژگی های اسکایپ امکان ایجاد گروه برای ویدئو کال های چند نفره است که سبب شده این نرم افزار به گزینه ای مطلوب برای برگزاری جلسات چند نفره آنلاین تبدیل شود. از دیگر نرم افزار های دورکاری که می توانید از آنها برای برگزاری جلسات آنلاین استفاده کنید، Slack است که می توانید در آن نیز به صورت گروهی ویدئو کال کنید. برای کنفرانس های محدود تر می توانید از Google Duo استفاده کنید که نهایتا می توان یک کنفرانس 8 نفره در آن تشکیل داد.

 

 

نرم افزار های دورکاری برای مدیریت

مدیریت و نظارت داشتن بر کار افراد گروه از جمله مهمترین معضلاتی است که باید در هنگام دورکاری به آن پرداخته و رفع شود. برای این کار نرم افزار های بسیاری وجود دارد که از جمله آنها Trello است. این نرم افزار قابلیت بالایی برای کنترل تیم داشته و می تواند با لیست بندی کار ها، بیان شرح وظایف هر کارمند و همچنین اولویت بندی کار افراد گروه توسط مدیر، کار ها را هماهنگ کند. دیگر نرم افزار مناسب برای این کار، JIRA است که توسط شرکت صاحب نام استرالیایی اطلسین تولید شده است. JIRA در نوع خود یکی از بهترین نرم افزار های دورکاری است و می توانید با استفاده از آن برای هر پروژه یک گروه ایجاد کنید و همچنین گروه های کاری مختلفی تعریف کنید. با استفاده از دو نرم افزار بالا می توانید به راحتی بر کار اعضای تیم نظارت داشته باشید بدون اینکه نیازی به حضور فیزیکی باشد. با این حال چنانچه به این نرم افزار ها دسترسی ندارید یا توانایی کار با آنها را ندارید می توانید از واتساپ استفاده کنید! بله واتساپ یکی از بهترین نرم افزار های دورکاری است و می توانید در آن انواع کار ها را انجام دهید. برای نمونه می توانید برای هر پروژه یک گروه تشکیل دهید و صورت ویدئویی نیز با اعضای تیم در ارتباط باشید. واتساپ رایگان بوده کار با آن بسیار ساده است.

 

نرم افزار های دورکاری برای مدیریت

 

نرم افزار های دورکاری برای به اشتراک گذاشتن فایل ها

در هنگام دورکاری به احتمال بالایی به اشتراک فایل ها نیاز خواهید داشت. در هنگام کار از راه دور اغلب نیاز می شود که فایل های کاری همچون فایل های ورد، اکسل، اکسس و... یا حتی فیلم، عکس، صوت و... را با دیگر اعضای گروه به اشتراک بگذارید. برای این کاری نرم افزار های دورکاری بسیاری توسعه پیدا کرده اند که گوگل درایو از محبوب ترین و البته کارآمد ترین آنهاست. در Google Drive می توانید به راحتی هر فایلی را حتی با حجم های بالا در آن به اشتراک بگذارید. گوگل درایو رایگان بوده و کار با آن نیز بسیار راحت است. دیگر نرم افزار مناسب برای به اشتراک گذاری فایل ها، FileZilla است. در فایل زیلا باید اکانتی بسازید و سپس می توانید از امکانات بالای آن استفاده کنید. در این نرم افزار میتوانید برای هر کار پوشه ای ایجاد کنید و به راحتی فایل های خود را در آن آپلود کنید و همچنین می توانید با ایجاد بستری گروهی، به صورت چند نفره از آن استفاده کنید به گونه ای که هر فرد پوشه خاص خود را داشته باشد و بتواند فایل های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

 

گوگل درایو

 

نرم افزار OneNote از دیگر نرم افزار های دورکاری برای به اشتراک گذاری فایل هاست. وان نوت در واقع یکی از چندین و چند نرم افزار موجود در آفیس است و از آنجا که معمولا در هنگام نصب ویندوز، آفیس نیز نصب می شود، احتمالا وان نوت را بر روی سیستم خود داشته باشید. این نرم افزار فضای بسیار خوبی برای به اشتراک گذاری فایل ها محسوب می شود و می توانید انواع فایل ها را در آن آپلود کنید. این نرم افزار کارایی بالایی داشته و امکانات مفیدی را نیز در اختیار شما قرار می دهد که از جمله آنها می توان به تبدیل صوت به نوشته اشاره کرد که می تواند در مواقعی بسیار مفید واقع شود.  

 

وان نوت

 

دورکاری در آینده

همانطور که از نظرتان گذشت نرم افزار های دورکاری بسیار در بستر اینترنت وجود دارند که کار از راه دور را بسیار آسان کرده اند. شما حالا می توانید با استفاده از نرم افزار هایی همچون Zoom، اسکایپ، واتساپ و... از اتاق خود با همکارانتان از سراسر جهان جلسه برگزار کنید. با استفاده از نرم افزار هایی همچون Trello و یا JIRA اعضای تیم خود را مدیریت کنید و یا با نرم افزار هایی همچون Google Drive، FileZilla و یا OneNote فایل های مورد نیاز خود را از دیگر اعضای تیم دریافت کنید و یا فایل مورد نیاز اعضا را برای آنها ارسال کنید. همین پیشرفت ها در کنار افزایش روز افزون دسترسی به اینترنت سبب شده است روز به روز شرکت ها و ادارات بیشتری به دورکاری روی آورند.

 

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: