پیلار و کلاستر چیست؟

محتوای خوشه ای یا پیلار

تولید محتوای پیلار کلاستر

 

باید بدانید که با تولید محتوای خوشه ای در طراحی سایت خود می توانید رضایت کاربران و مخاطبان خود را به دست آورید. در واقع محتواهای خوشه ای برای موتورهای جستجو مانند گوگل مزیت های زیادی را به همراه ندارد. اما موتورهای جستجو هم به رضایت کاربران خود توجه زیادی می کنند. هر یک از انواع موتورهای جستجو جایگاه خاصی دارند که به وسیله آنها، سایت شما در جست و جوی کاربران مشخص می شود. در واقع شما باید بدانید به آن دسته از اقداماتی که جهت بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو انجام می شود سئو می گویند و محتواهای خوشه ای هم از جمله زیر مجموعه های سئو هستند.

محتوای خوشه ای شامل سه بخش می شود؛ یکی از آنها محتوای ستون می باشد، دیگری چند محتوای موضوعی است و مورد سوم هم لینک می باشد. وجه مشترکی که بین آنها وجود دارد این است که همه آنها به یک موضوع گسترده می پردازند و به یکدیگر وصل می شوند. در واقع شما باید بدانید که این دسته از محتواها وظیفه دارند در مورد آن دسته از محتواهای پایه ای، اطلاعات بیشتری را به خوانندگان خود ارائه دهند. محتواهای پایه ای در مورد یک موضوع کلی صحبت می کنند و به طور معمول هم در مورد آن جست و جوهای زیادی انجام می شود.

 

اجزای تولید محتوای خوشه ای

همانطور که بیان نمودیم تولید محتوای خوشه ای از چند دسته تشکیل می شود که شما برای تولید این دسته از محتواها باید به خوبی با هر یک از بخش ها و اجزای آن آشنایی داشته باشید. هر یک از بخش های آن همراه با توضیحاتی که دارند عبارت می باشد از :

1. محتوای پایه و یا ستون 

محتوای پایه یکی از محتواهایی می باشد که 3 تا 5 هزار کلمه ایست که روی یکی از مسائل و موضوعات کلی تمرکز می کند و وظیفه دارد که ابعاد مختلف هر یک از موضوعاتی که به آن می پردازد را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. البته که باید بدانید این بررسی زیاد عمیق نمی باشد. وظیفه آن معرفی کردن کلی موضوع می باشد تا دیگر محتواها بتوانند پرسش های دیگر را به بهترین نحو ممکن پاسخ دهند.

 

2. محتوای موضوعی خوشه

دومین بخش در تولید محتوای خوشه ای محتواهایی می باشد که موضوعی هستند. این بخش با قسمت اول ارتباط تنگاتنگی دارد، ولی مانند آن به کل موضوع نمی پردازد. در واقع شما باید بدانید وظیفه این بخش در این است که هر یک موضوع را به صورت جداگانه و خاص مورد بررسی قرار دهد. طراحی شدن این محتواها به گونه ای می باشد که بازدید کنندگان را به سمت محتوای پایه می کشاند.

 

3. لینک های داخلی

کارکرد اصلی این بخش برقرار کردن ارتباط بین محتواهای پایه و موضوعی می باشد. بعد از اینکه محتوای پایه انتشار پیدا کند لینک دهی انجام می شود تا آن را بتوان به محتو

لینک های داخلی در پیلار کلاستر

 

نحوه تولید محتوای خوشه ای

 برای تولید محتوای خوشه ای باید به خوبی در مورد مراحل آن اطلاعات لازم را داشته باشید. به نظر شما شاید طراحی این محتواها بسیار آسان باشد، اما باید بدانید که برای ساخت آنها با چالش های متنوعی مواجه می شوید. در صورتی که به فرآیند تولید آن نهایت دقت را داشته باشید می توانید آن را تولید کنید. برخی از مهمترین مراحلی که شما باید به آنها برای ساخت محتواهای خوشه ای توجه نمایید عبارت است از :

 

1. صفحه های محتوای مورد نظرتان را به خوبی مرور کنید

بدون شک شما یک قالب کلی برای سایت محتواهایی که در نظر دارید ترسیم نموده اید. به همین دلیل باید در ابتدا به خوبی محتواهای تولید شده خود را مورد بررسی قرار دهید. امکان دارد که نیاز باشد تغییرات خاصی را در آن محتواهای ایجاد شده به وجود آورید تا این تغییرات با مقاصد و نیازهای شما همخوانی لازم را داشته باشد. یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که هرگز محتواهای تولید شده ای که در سایت دارید را دور نیندازید و یا آنها را پاک نکنید. آن دسته از محتواهایی که پربازدید هستند را می توانید به عنوان محتوای پایه در نظر بگیرید. اگر شما می خواهید اقدام به تولید محتوای خوشه ای برای سایت خود کنید باید به خوبی کلید واژه ها را مورد بررسی قرار دهید.

 

2. زیر عنوان های محتواهای خوشه ای 

 شما در این مرحله باید به منابع محتوایی که داشته اید توجه زیادی نمایید. سایت ها، شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها  و ... که در طول این چند سال با استفاده از آنها محتواهای خود را تولید کرده اید را باید به درستی تقسیم بندی کنید. دقت داشته باشید که هر یک از محتواها بر اساس پایه و موضوعاتی که دارند باید در رده بندی و گروه های متنوعی قرار بگیرند. شما بهتر است که در هر گروه پنج تا ده عدد محتوای دیگر را به خوبی بگنجانید.

 

زیر عنوان های محتواهای خوشه ای 

 

3. موضوعات خوشه های محتوا را به خوبی در نظر داشته باشید 

زمانی که شما متن های یک گروه را می خوانید باید قادر باشید که خوشه های محتوایی هر یک از موضوعات را به خوبی در ذهن خود ترسیم کنید. در این مورد باید تلاش نمایید که دقت زیادی داشته باشید. به داده های خود برای تولید محتوای خوشه ای دقت کنید تا متوجه شوید که کدام یکی از محتواها بیننده بیشتری داشته اند بعد از آن باید سعی کنید ویژگی های مشترکی که بین آنها است را به خوبی و درستی پیدا کنید. این مسئله به شما کمک می کند که چیدمان موضوعات را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. شما باید به دنبال پرسش هایی باشید که کلی است و تا حدودی  تکراری شده اند. قادر خواهید بود که برخی از این پرسش ها را به عنوان زیر موضوع در نظر بگیرید. اگر پرسش های شما حالت کلی داشته باشد شما می توانید آنها را به عنوان محتوای پایه ای در نظر بگیرید.

 

4. از موتورهای جستجو و یا گوگل کمک بگیرید 

 اگر شما برای تولید محتوای خوشه ای در جست و جوی موضوعاتی هستید که مخاطبان زیادی دارد، فراموش نکنید که گوگل و موتورهای جستجو بهترین ابزاری هستند که از آنها می توانید استفاده کنید. شما در این مرحله تنها باید کلید واژه اصلی را پیدا کنید تا متوجه شوید که پرسش های پربازدید را به عنوان پیشنهاد اصلی مشخص کنید. اگر هنوز محتواهای درست و اصلی برای موضوعات خود درست نکرده اید بهتر است این موضوعات را به عنوان زیرگروه انتخاب نمایید.

 

5. بین محتواهای خود ارتباط داخلی پیدا کنید 

این مرحله برای تولید محتوای خوشه ای اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید. زمانی که در حال گسترش دادن و چیدن محتواهای خوشه ای خود می باشید باید مطمئن شوید که آن دسته از محتواهای پایه به محتواهای زیر مجموعه خود متصل شده اند. این مسئله از آنجایی اهمیت بسیار زیادی دارد که موجب می شود خوشه محتوای نهایی به دیگر محتواها وصل شود. به عنوان مثال شما باید بدانید که اگر محتوای پایه ای تان در مورد ماشین است، می توانید مزیت ها و معایب هر یک از ماشین ها را به محتوای اصلی خود وصل کنید. با استفاده از این روش شما می توانید به موتورهای جستجو مانند گوگل ثابت کنید که هر یک از محتواها کلید واژه ای خاص دارند.  

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: