PDP یا PLP مسئله این هست

pdp و plp

PLP و PDP 

وبسایت های فروش کالا معمولا دو بخش برای معرفی محصولات خود دارند که شامل PLP و PDP می شود. اما PLP و PDP چه ویژگی هایی دارند و برای داشتن PLP و PDP خوب در وبسایت خود باید چه کار هایی انجام دهیم؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتها با ما همراه باشید.

 

PLP و PDP 

 

PLP و PDP چیست؟

ابتدا از PLP شروع کنیم. PLP مخفف عبارت Product List Page است که به معنی صفحه لیست محصولات است. حتما زمانی که به سایت های فروش کالا سر می زنید با چنین صفحه ای مواجه شده اید. این صفحه در واقع لیستی از محصولات مورد نظر را معمولا به همراه عکس آن محصول نمایش می دهد. در این صفحه ویژگی هایی همچون سورت کردن و فیلتر کردن آیتم های مختلف وجود دارد که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

 

Product List Page

 

زمانی که بر روی یک کالا کلیک می کنید وارد صفحه ای حاوی توضیحات محصول می شوید. این صفحه PDP یا همان Product Detail Page نام دارد و در آن می توانید به توضیحات گسترده تری از یک محصول خاص دسترسی داشته باشید، آن محصول را با سایر کالا ها مقایسه کنید و از همه مهم تر گزینه خرید کالا در آن وجود دارد. حال که با مفهوم PLP و PDP آشنا شدیم خوب است بدانیم یک PLP و PDP خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا باعث جذب مخاطب شود.

 

Product Detail Page

 

ویژگی یک PLP خوب چیست؟

اولین مورد از مهمترین ویژگی های یک PLP وجود تصاویر مناسب است. مخاطبان کمتر حوصله خواندن متن را دارند و بیشتر به تصاویر اهمیت می دهند. از این رو بهتر است لیستی تهیه کنید که هر لیست دارای تصویری به اندازه کافی بزرگ، واضح و البته حاوی ویژگی های واقعی محصول باشد. فراوان دیده شده است که در برخی لیست ها از تصاویری غیر واقعی و یا تصاویری ادیت شده استفاده می شود تا مخاطب به خرید آن ترغیب شود اما چنین کاری شاید یک بار جواب دهد ولی مطمئنا برای بار های بعدی می تواند باعث سلب اعتماد مشتری شود. بنابراین بهترین کار این است که تصویری مناسب و به دور از اغراق قرار دهید. بسیاری از فروشگاه ها امکانی فراهم کرده اند که با قرار دادن نشانگر موس بر روی تصویر، می توان تصاویر دیگری را نیز به صورت اسلاید و یا تک عکس دیگر مشاهده کرد که باعث بهبود رضایت مشتری می شود.

 

ویژگی یک PLP خوب چیست؟

 

مورد دوم قرار دادن صحیح قیمت است. قیمت ها باید واضح باشد و تا جای ممکن از درج قیمت به ریال خودداری شود چرا که همانطور که می دانیم، افراد در مبادلات روزمره خود از تومان استفاده می کنند و استفاده از ریال در وبسایت باعث سر در گمی مخاطبان خواهد شد. مورد سوم امکان سورت های مناسب است. سورت مناسب از مهمترین ویژگی های یک PLP خوب است. سورت ها باید مطابق با نوع کالا متفاوت باشند اما چند گزینه عمومی وجود دارد که بهتر است همیشه از آنها استفاده کنید. مهمترین آنها قیمت است. این روز ها همه به قیمت فکر می کنند و مهمترین گزینه ای که برای سورت انتخاب می شود، همین قیمت است که حتما باید به صورت از زیاد به کم و همینطور از کم به زیاد وجود داشته باشد. دیگر سورت مورد علاقه کاربران، سورت بر اساس زمان اضافه شدن کالا است که باید به صورت جدیدترین و یا قدیمی ترین باشد.

 

امکان فیلتر محصولات

 

دیگر سورت ها بسته به نوع محصول متفاوت است و یک فروشنده خوب باید بتواند با درک نیاز مخاطب خود آنها را اعمال کند. با چند مثال بیشتر توضیح می دهیم. برای مثال در یک PLP که در لیستی از تلویزیون ها برای فروش ارائه می شود بهتر است قابلیت سورت کردن بر اساس سایز تلویزیون وجود داشته باشد چرا که سایز تلویزیون از جمله مهمترین مولفه های خرید این کالا محسوب می شود. به همین ترتیب باید بر اساس نوع کالا سورت مناسب را در اختیار مخاطب قرار دهید. همچنین خوب است بدانید ارائه برخی سورت ها همچون امکان سورت کردن بر اساس حروف الفبا تقریبا بی فایده است و مخاطبان استفاده بسیار کمی از آن می کنند.

امکان سورت کردن محصولات

مورد چهارم فیلتر و دسته بندی مناسب است. یک PLP خوب امکانات متنوعی برای فیلتر کردن در اختیار کاربر قرار می دهد. برای مثال می توان به فیلتر قیمت اشاره کرد که به مشتری این امکان را می دهد تا در بازه قیمتی مورد نظر خود جستجو کند. همچنین فیلتر کردن ویژگی های محصول می تواند برای کاربر بسیار مفید باشد که بهتر است شامل دو گزینه بله و خیر باشند. به همان مثال تلویزیون بر گردیم. در PLP چنین محصولی می توان فیلتری برای رابط هوشمند اعمال کرد که در جواب بله یا خیر باشد. دسته بندی محصول نیز می تواند بسیار مفید باشد. یکی از بهترین این دسته بندی ها، دسته بندی بر اساس مهمترین ویژگی ها است. برای مثال در یک PLP در رابطه با فروش کفش می توان دسته بندی را بر اساس کاربرد کفش (اسپرت، مهمانی، راحتی و...) دسته بندی کرد. همچنین دسته بندی بر اساس برند می تواند مخاطبان را در انتخاب کالای مورد نظر راهنمایی کند. برای مثال در یک PLP که در رابطه با فروش لباس است می تواند برند های مختلف (آرمانی، پرادا، گوچی، ورساچه و...) را در اختیار مخاطب قرار داد.

 

امکان  فیلتر و دسته بندی محصولات

 

یک PDP خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در بین PLP و PDP شاید در برخی موارد PDP حتی مهم تر باشد چرا که معمولا کاربران در نتایج گوگل به صفحه PDP محصول هدایت می شوند. در یک PDP نیز همچون PLP، عکس جایگاه مهمی دارد. ولی در PDP باید تعداد، کیفیت و تنوع تصاویر بیشتر باشد تا کاربر راحت تر انتخاب کند. برای مثال خوب است عکس از محصول در دست یک فرد نمایش داده شود تا مشتری به ابعاد آن پی ببرد. همچنین وجود عکس در زوایای مختلف می تواند مفید باشد. مورد دوم اینکه در یک PDP خوب باید تعدادی از کلیدی ترین ویژگی های یک محصول وجود داشته باشد تا کاربر بدون احتیاج به جستجو در جدول ویژگی ها، بتواند به راحتی از مهمترین خصوصیات یک محصول آگاهی پیدا کند. برای مثال PDP یک گوشی موبایل باید یک سری ویژگی های کلیدی همچون سایز صفحه نمایش و وضوح آن، حجم باتری، چیپست و حجم حافظه را در کنار تصویر محصول داشته باشد.

 

یک PDP خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

مورد بعد اطلاعات صحیح از قیمت است. برای مثال اگر محصول شما با انواع گارانتی عرضه می شود و می دانیم که گارانتی های مختلف بر قیمت کالا تاثیر می گذارند بهتر است نوع گارانتی که باعث این قیمت شده است درج شود. همچنین اگر گارانتی های متفاوتی وجود دارد و محصول شما قابلیت ارائه با همه آنها را دارد بهتر است امکانی برای انتخاب گارانتی های مختلف برای کاربر وجود داشته باشد تا قیمت گذاری شفاف تر باشد. مورد بعد اینکه بسیاری کالا ها در رنگ بندی های مختلف ارائه می شوند و بهتر است اگر کالای ارائه شده توسط فروشگاه شما نیز رنگبندی دارد، جدولی از رنگ ها را ارائه دهید. در PDP برخی محصولات همچون لباس ها بهتر است سایز های موجود نمایش داده شود و همچنین جدولی برای تعیین سایز نیز قرار دهید تا مخاطبان بهتر محصول مورد نظر را انتخاب کنند.

 

نکته پایانی در رابطه با PLP و PDP

در پایان باید گفت وجود PLP و PDP خوب برای سایت های فروش کالا یک ضرورت است. با داشتن PLP و PDP می توانید مخاطب بیشتری جلب کنید و همچنین برای افزایش اعتماد مخاطبان بکوشید.

امتیاز دهید:

دسته بندی:

اشتراک گذاری: